TSL biznes – kwiecień 2016

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2016_04m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

p>> Logistyka

Dobra jakość za realną cenę
85 lat na rynku i 25 lat w Polsce firmy Raben

W tym roku mija 85 lat od daty powstania w Holandii rodzinnej firmy logistycznej Raben. Polski oddział został założony 60 lat później, w 1991 r. Wszystkimi spółkami należącymi do Grupy Raben obecnie zarządza Ewald Raben, który jest wnukiem założyciela firmy Jana Rabena. Na łamach TSL Biznes mówi on o historii firmy, jej obecnym statucie i planach na przyszłość.

 

Kierunek – Europa Wschodnia
Właścicielem 75% akcji GEFCO, od końca 2012 r., są Koleje Rosyjskie. Na ile to wpływa na politykę firmy, a zwłaszcza działalność na wschodzie Europy? – pytamy Marka Prószyńskiego, dyrektora handlowego, GEFCO Poland.

 

Polski oddział ukraińskiej firmy
ZAMMLER to jedna z wiodących firm logistycznych na Ukrainie, która powstała w 2007 r. Od tego czasu znacznie się rozwinęła i obecnie znajduje się w TOP 3 największych firm logistycznych tego kraju.

 

Sezonowość specyfiką branży
Obsługą branży budowlanej zajmują się nieliczni operatorzy logistyczni. Cóż, jej specyfika polegająca przede wszystkim na sezonowości i dostawach just in time, sprawia że nie każdy może lub chce sobie radzić z tym problemem. Łatwiej jest tym, którzy współpracują już z branżami stawiającymi podobne wyzwania, a taką jest branża automotive.

 

Najważniejsza dedykowana logistyka kontraktowa
Firmą, która specjalizuje się w logistyce kontraktowej, jest ID Logistics. W ciągu najbliższych 3 lat chce być wiodącym operatorem logistycznych zajmujących się logistyką kontraktową w Polsce. Ma jej w tym pomóc postawienie na takie branże jak retail, FMCG, kosmetyki i dobra luksusowe, a także specjalizacja w obsłudze kanału e-commerce i wykorzystanie nowoczesnych technologii w obsłudze intralogistyki.

 

Jak zwiększyć efektywność procesów logistycznych na przykładzie marki Esotiq & Henderson
Outsourcing wszystkich usług logistycznych firmy nie zawsze jest panaceum na istniejące problemy, jednak w przypadku marki Esotiq & Henderson takie rozwiązanie pozwoliło m.in. na usprawnienie łańcucha dostaw, skrócenie lead time i scentralizowanie wszystkich operacji magazynowych w jednym miejscu.

 

Grupa DSV przejmuje UTi Worldwide Inc.
Rok 2016 będzie znaczący dla Grupy DSV z powodu przejęcia UTi Worldwide Inc. UTi jest globalnym operatorem logistycznym z przychodami przekraczającymi 3,9 mld USD, zatrudniającym 21 tys. pracowników w 58 krajach. Dzięki połączeniu Grupa DSV stanie się jedną z najsilniejszych sieci logistyczno-transportowych na świecie z przeszło 40 tysiącami pracowników w ponad 80 krajach.

 

> Logistyka – technologia

Czysty profesjonalizm
Nie ma lepszej technologii mycia pojazdów, terenów wjazdowych, magazynów i hal niż czyszczenie wysokociśnieniowe. To z kolei wymaga odpowiednio dobranych pod kątem parametrów pracy urządzeń.

 

Bramy szybkobieżne chronią luksusowe samochody w Kuwejcie
Luksusowe pojazdy ze stajni Hondy są sprzedawane pod marką „ACURA“. Największy i najnowocześniejszy na świecie oddział ACURA został wyposażony w szybkobieżne bramy turbo firmy EFAFLEX.

 

W odpowiedzi na wszystkie potrzeby
Rynek wózków widłowych jest bardzo rozbudowany. Obecnie wiele firm oferuje bardzo szeroką paletę modeli. Jeżeli chodzi o gamę dostępnych rodzajów wózków, jedną z firm zasługujących na wyróżnienie jest Hyster. Istnieje już ponad 80 lat i gamę produktów ma imponującą – od ręcznych paleciaków, przez specjalistyczne wózki systemowe, aż po największe wózki widłowe i wózki do transportu kontenerów.

 

Dyspozycyjność przez całą dobę – dzięki nowej technologii ładowania
W magazynie przeładunkowym firmy Quehenberger Logistics GmbH z siedzibą w Enns można znaleźć praktycznie wszystko — szczoteczki do zębów, misie-żelki, podkoszulki, opony samochodowe i lodówki. Pod 62 bramy hali stale podjeżdżają kolejne ciężarówki dostarczające lub odbierające towar. Na 25 tys. m² powierzchni magazynowej mieści się jedna z największych i najważniejszych baz tej firmy logistycznej. Ważnym jej elementem jest magazyn przeładunkowy o powierzchni 7 tys. m², działający od 2007 r. Przez całą dobę, w trybie trzyzmianowym pracuje tu 36 osób. Zajmują się przyjmowaniem, wydawaniem i przeładunkiem towarów.

 

> Systemy IT

Do pracy w trudnych warunkach
Smuklejsza obudowa, ekran o przekątnej 4,7 cala i wyprofilowany czytnik kodów kreskowych, dzięki któremu skanowanie produktów jest szybsze i łatwiejsze – to
cechy, którymi charakteryzują się nowe, wzmocnione tablety Panasonic toughpad FZ-F1 i FZ-N1, który ostatnio pojawiły się na rynku.

 

> Transport drogowy

Kompromis w sprawie zezwoleń został zawarty
Po długich miesiącach oczekiwań, 1 kwietnia, w Gdańsku, wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit i wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaj Asauł, podczas posiedzenia Polsko – Rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych, podpisali porozumienie w sprawie międzynarodowych przewozów drogowych.

 

DKV na wszystkich autostradach w Polsce
Początek roku 2016 r. to dla nas symboliczny czas. Autostrada A4 dołączyła do dróg, które można opłacać kartą DKV. Tym samym dziś nasi klienci mogą korzystać
ze wsparcia DKV na wszystkich płatnych drogach w Polsce. Do tego mają do dyspozycji najszerszą sieć stacji paliw w naszym kraju dostępną przy pomocy jednej karty paliwowej, liczącą 3967 lokalizacji.

 

Niespersonalizowane konto karty
Dla firm transportowych krajowe i zagraniczne podróże autem to codzienność. Jak ułatwić opłacanie i rozliczanie takich podróży, wyjaśnia ekspert Diners Club Polska.

 

Lepiej niż przewidywano
TimoCom podsumowuje 2015 rok
Firma TimoCom ponownie umocniła swoją pozycję na rynku jako największa platforma transportowa w Europie. Już ponad 110 tys. użytkowników każdego dnia ogłasza na niej do 0,5 mln ofert frachtów i wolnych powierzchni ładunkowych.

 

> Transport kolejowy

Co dalej z koleją?
Wyborcze zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości wraz z idącymi za nim zmianami w strukturze ministerstw odpowiedzialnych za transport szynowy oraz w zarządach największych spółek kolejowych nastąpiły w trudnym dla polskiej kolei okresie. Koniec roku 2015 i pierwsze miesiące 2016 to bowiem czas „dopinania” i rozliczania inwestycji z poprzedniej unijnej perspektywy budżetowej oraz rozpoczynania realizacji projektów z perspektywy obejmującej lata 2014-2020.

 

Zmianyw CTL Logistics
Kwiecień to miesiąc zmian personalnych w CTL Logistics – Jarosław Król, dotychczasowy członek zarządu, zastąpił na stanowisku prezesa Jacka Bieczka, a do zarządu dołączył Tim Hollaway.

 

PKP Cargo podsumowało 2015 r.
Mimo trudnej sytuacji rynkowej i drobnych perturbacji związanych z powyborczą zmianą zarządu, największemu polskiemu kolejowemu przewoźnikowi towarów udało się pomyślnie zakończyć ubiegły rok. Dobrze zapowiadają się również rokowania PKP Cargo na 2016 r., będący pierwszym etapem realizowania celów strategii przedstawionej jeszcze przez poprzedni zarząd i obejmującej lata 2016-2020.

 

> Transport intermodalny

Ding Dong! …z terminalu PCC w Kutnie odjeżdża pociąg kontenerowy – proszę nie zbliżać się do krawędzi peronu…
W każdy poniedziałek, wtorek, środę, czwartek, piątek i sobotę o godzinie 23.00z Rotterdamu (NL) wyrusza pociąg kontenerowy do Polski. Po 15 godzinach drogi, na terminalu we Frankfurcie nad Odrą wysiadają pasażerowie udający się w rejon Berlina i Brandenburgii, po 30 godzinach do celu docierają ci udający się via terminal Kutno do Łodzi i Warszawy.

 

> Prawo

Odpowiedzialność za szkodę w przewozie
Szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu czy utracie przesyłki podczas przewozu są tym z czym każdy przewoźnik na pewno spotkał się w swojej pracy. O czym więc warto pamiętać będąc przewoźnikiem?

 

Z zachowaniem praw i obowiązków
Profity z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Choć z branżą związany jestem nie od dziś, to jednak za każdym razem z przerażeniem obserwuję jak wielu przedsiębiorców od wielu lat prowadzi firmy w formie indywidualnej działalności, pomimo znacznego wzrostu zarówno samych składników majątku, jak też rozszerzenia profilu swojej działalności.

 

> Powierzchnie magazynowe

Od 10 lat w Europie Centralnej
10 lat istnienia w Europie Centralnej to znakomita okazja do podsumowania działalności SEGRO na tym rynku. Ten deweloper, inwestor i zarządca nieruchomości nie omieszkał z niej skorzystać, chwaląc się swoimi dokonaniami. Zalicza do nich 1,2 mln m² nowoczesnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych oraz portfolio o wartości 860 mln euro.

 

> Finansowanie

Transport ciężki preferuje leasing
Polskie firmy coraz chętniej korzystają z zewnętrznego finansowania swoich inwestycji. Z roku na rok rośnie wartość aktywów sfinansowanych w ten sposób, czego dowodem są wyniki podane przez Związek Polskiego Leasingu, odnoszące się do całej branży leasingowej, która w 2015 r. sfinansowała inwestycje na kwotę blisko 50 mld zł. Transport ciężki nie jest tu wyjątkiem – w 2015 r. przedsiębiorcy z tej branży sfinansowali inwestycje warte blisko 13,5 mld zł, co stanowi wzrost o 18% w porównaniu z rokiem 2014.

 

Kredyt zdetronizowany przez leasing
W sektorze MŚP niemal dwa razy więcej firm oczekuje wzrostu finansowania zewnętrznego niż jego obniżenia (13,5% vs. 7,5%). Najchętniej wykorzystywanym produktem finansowym jest leasing – tak wynika z przeprowadzonego w I kwartale br. badania „Barometr EFL”.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C