TSL Biznes – Kwiecień 2021

C

Logistyka

DB SCHENKER w projekcie SGH „ZDROWA PERSPEKTYWA”

Na zaproszenie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie firma DB Schenker przystąpiła do projektu „Zdrowa Perspektywa”, realizowanego przez uczelnię wspólnie z Grupą LUX MED. Na tej podstawie ma powstać raport będący inspiracją dla biznesu.

Już nie samochody i inne części, ale baterie

Rok 2020 to nie był dobry czas dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego, który przez siedem lat dynamicznie się rozwijał… dopóki nie przyszła pandemia COVID-19. Zapotrzebowanie na samochody i komponenty do nich gwałtownie spadło, a tym samym eksport polskich producentów, którzy jeszcze w 2019 r. 87% swojego eksportu wysłali do klientów w innych państwach Europy.

Automotive is our motive

Branża motoryzacyjna jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki europejskiej. Szacuje się, że na jej rzecz w Europie pracuje bezpośrednio około 12 mln osób.

Logistyka kluczowa dla budowania przewagi konkurencyjne na rynku części zamiennych

W Unii Europejskiej działa około 3 tys. producentów i 7 tys. dystrybutorów części zamiennych dla motoryzacji1). Według raportu McKinsey2) rynek części zamiennych na świecie do 2030 r. będzie rosnąć w tempie około 3% rocznie. Jednak 42% dostawców spodziewa się, że w ciągu najbliższej dekady rentowność ich działalności w zakresie usług i obsługi technicznej spadnie.

Z możliwością dostawy do domu

GEFCO rozwija współpracę z Polestar w zakresie dostaw nowych pojazdów elektrycznych do odbiorców indywidualnych w Szanghaju i Pekinie. Działania
koordynuje Moveecar, marka GEFCO skupiająca się na zarządzaniu autami w trakcie eksploatacji.

Firmy coraz chętniej korzystają z logistyki kontraktowej

Operatorzy logistyczni, tacy jak Raben, coraz częściej świadczą usługi związane z logistyką kontraktową. Co powoduje wzrost zainteresowania nią ze strony usługobiorców i z jakich usług korzystają najchętniej? ‒ wyjaśnia Mateusz Barycza, Contract Logistics Business Development Director, Raben Logistics Polska.

Geis przygotowany na sytuacje awaryjne

Covid-19 przyniósł zmiany w wielu obszarach. Czy rozwiązaniem na utrzymanie łańcuchów dostaw jest logistyka kontraktowa? Na pewno jest dobrą
alternatywą dla przedsiębiorstw zderzających się z barierami cyfryzacji oraz brakiem kapitału na inwestycje w nowoczesne technologie magazynowe.

Każde ogniwo ma znaczenie

Współczesny specjalista od nowoczesnego łańcucha dostaw musi być ekspertem w bardzo wielu dziedzinach, ponieważ obejmuje on bardzo szeroki obszar i wiele działań. Jak nazwa wskazuje, łańcuch dostaw to powiązanie wielu ogniw, które powinny ze sobą współdziałać. Wycinkowe traktowanie i wybiórcze skupianie się tylko na poszczególnych aspektach to strata czasu i potencjału. Należy pamiętać, że nowoczesne podejście do łańcuchów dostaw wynika nie tylko z potrzeb firm i klientów, ale też z sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się od ponad roku.

Logistykę oddać w ręce profesjonalistów

Logistyka kontraktowa, obejmująca pełną obsługę kompleksowych procesów logistycznych to jeden z głównych obszarów działalności DSV Prime Cargo.
W Polsce obsługujemy wiele międzynarodowych firm, świadcząc dopasowane do ich potrzeb usługi w ramach długoterminowej współpracy.

 

Zrównoważony rozwój

Neutralność klimatyczna do 2025 roku. Ambitne cele Panattoni.

Panattoni, jako pierwszy deweloper powierzchni przemysłowych podjął się ambitnego zadania ‒ osiągnięcia neutralności emisyjnej już do 2025 r. W zrealizowaniu planu znaczny udział będzie mieć energia z odnawialnych źródeł, która już w tym roku zasili obiekty o łącznej powierzchni 3 mln m2.

Dbałość o środowisko ważnym elementem strategii

Firmą, w której od lat stawia się na zrównoważony rozwój jest DB Schenker, zawsze uwzględniając jego rolę w przyjmowanej strategii. O tym jak wpływa on na podejmowaną przez firmę działalność mówią: Marek Skowroński, Vice President Land Transport North & East Europe i Jarosław Malik, Senior Investment Specialist w DB Schenker.

Zrównoważony rozwój w usłuchach transportowych i przemyśle

Wielu naszych klientów to duże, światowe koncerny z branży motoryzacyjnej, transportowej, chemicznej, a także logistycznej czy handlowej. Są to często firmy, które mają wysoką świadomość konieczności zmniejszania śladu węglowego, jednak nie wszyscy rozumieją potrzebę i zasadność stosowania rozwiązań sprzyjających bezpiecznemu środowisku w tym samym stopniu.

Dobra energia e zielonych parkach Prologis

Im bliżej konsumenta znajduje się magazyn, tym większa korzyść dla środowiska. Analitycy Prologis Research wskazują, że to nawet o 50% niższe emisje z transportu. Lokalizacja magazynu to istotny, ale nie jedyny z czynników, który ma wpływ na kształtowanie przyjaznej środowisku logistyki. Ważnym fi larem jest ekologiczne budownictwo magazynowe, które charakteryzuje się szerokim wachlarzem zielonych rozwiązań, a ich wdrażanie jest dobrą inwestycją z korzyścią dla najemców.

 

Usługi kurierskie i pocztowe

Rekordowe wzrosty przy zrównoważonym rozwoju

Nie da się ukryć, że pandemia COVID-19 ma ujemny wpływ na funkcjonowanie większości firm. Ale są wyjątki, jak np. DPDgroup, której pracownicy doręczają towary do klientów indywidualnych i do fi rm. Jej rozwój w 2020 r. był tak znaczący, że wzrost przychodów w porównaniu z 2019 wyniósł 42%. Grupa dostarczyła o pół miliarda przesyłek więcej niż rok wcześniej.

 

Systemy IT

Jak działać w nowej rzeczywistości

Najważniejsze trendy biznesowe i technologie, które je wspierają, skupiając się na wpływie pandemii na światowy handel oraz na sektory, w których działa system GS1, omawia drugie wydanie Badania Trendów wg GS1.

 

Logistyka – technologia

Autonomiczny robot MIR 500

Firma FM Logistic, w ramach wspólnej inwestycji z klientem, wdrożyła autonomicznego robota Mobile Industrial Robots, który usprawni procesy magazynowe na platformie logistycznej w Jarostach.

 

Powierzchnie magazynowe

Kontynuacja zeszłorocznych trendów

Skracanie i dywersyfikacja łańcucha dostaw, wzrost zainteresowania najmem krótkoterminowym, a także inwestycje w magazyny i procesy ostatniej mili oraz nowoczesne technologie umożliwiające redukcję kosztów i zwiększenie efektywności pracy to główne tendencje, jakie mogliśmy zaobserwować w logistyce w 2020 r.

Magazyny wkraczają do miast

Rozwój e-commerce i przyspieszający proces urbanizacji przekładają się na rosnące zasoby magazynów miejskich w Polsce. Ich podaż to około 1,6 mln m2 z perspektywą wzrostu.

 

Transport drogowy

Zmiana systemu opłat drogowych na koszt i ryzyko przedsiębiorców

Od kilu lat Skarb Państwa naprawia za publiczne pieniądze system poboru opłat drogowych, który nie jest zepsuty. Część kosztów naprawy będą musieli ponieść właściciele ciężarówek, kupując nowe urządzenia pokładowe. Dziś, tuż przed startem nowego systemu, połowa przewoźników nawet nie wie, jakie zmiany nadchodzą.

Jubileuszowa edycja konkursu na dealera roku DAF w Polsce

Pandemia postawiła sieć dealerską DAF w stan gotowości, by wdrażając najwyższej jakości procedury bezpieczeństwa dbać o satysfakcję i komfort klientów w tych wymagających czasach, a przede wszystkim, by stać na straży całości łańcucha dostaw. Z tym większym uznaniem
DAF wyłonił tegorocznego zwycięzcę konkursu, którym został rzeszowski oddział firmy Wanicki.

 

Finansowanie i ubezpieczenia

Faktoring mniej obciążający od kredytu

Prowadzenie firmy wymaga kapitału obrotowego. Wielu przedsiębiorców korzysta z zewnętrznego wsparcia kapitałowego, zwłaszcza gdy pojawiają się zatory płatnicze i ryzyko utraty płynności finansowej. Z pomocą przychodzą kredyty bankowe – nie wszyscy jednak chcą brać kolejne zobowiązania albo kredyt jest dla nich po prostu nieosiągalny. Warto wtedy pomyśleć o faktoringu ‒ usłudze, która zapewnia firmom niezbędny kapitał i daje wiele innych możliwości.

 

Prawo

Transport samochodowy, kiedy przewoźnik nie odpowiada za szkodę w ładowanym aucie?

Transport nowych samochodów nie jest skomplikowany. Czasami jednak dochodzi do ich uszkodzenia podczas przewozu lub przy załadunku. Za szkodę zazwyczaj odpowiada przewoźnik, a odszkodowanie wypłaca zakład ubezpieczeń z jego polisy OCP. Ale czy zawsze?

Sposoby obrony przewoźnika lub spedytora w przypadku powstania szkody w międzynarodowym transporcie drogowym

Często zdarza się, że przesyłka ulega w trakcie przewozu zniszczeniu lub uszkodzeniu. W konsekwencji może zdarzyć się, że to spedytor bądź też przewoźnik będzie odpowiedzialny za powstałą szkodę.

Wysyłasz darmowe towary na fakturze pro forma poza UE? To musisz zapłacić VAT

Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że gdy wysyłają towar, np. próbki, zamienniki w ramach reklamacji czy towary na badania klientowi poza obszar UE i na fakturze pro forma, powstaje obowiązek zapłaty VAT.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C