TSL biznes – kwiecień 2022

C

Logistyka

30 lat na polskim rynku logistycznym

KUEHNE+NAGEL OBCHODZI OKRĄGŁĄ ROCZNICĘ Kuehne+Nagel w tym roku obchodzi 30. rok działalności na polskim rynku logistycznym. To firma, która była wśród pierwszych, które weszły na nasz rynek zaraz po przemianach politycznych w Europie Wschodniej. Dziś jest jedną z wiodących fi rm logistycznych w Polsce, z bogatą ofertą dedykowanych rozwiązań dla różnych sektorów gospodarki. O obchodach jubileuszu firmy rozmawiamy z Magdaleną Kraszewską, Head of Communication w Kuehne+Nagel w Polsce.

Coraz więcej klientów oczekuje kompleksowej obsługi

Logistyka kontraktowa to outsourcing magazynu, czyli proces, w którym operator logistyczny z jednej strony ponosi odpowiedzialność za obsługę łańcucha dostaw, a z drugiej zapewnia swojemu klientowi powierzchnię magazynową wraz z wyposażeniem, zatrudnia i szkoli pracowników oraz dostarcza system informatyczny do obsługi procesów logistycznych typu: przyjęcie dostaw, pakowanie i wydawanie przesyłek, realizacja zwrotów oraz świadczenie usług dodatkowych (VAS).

Rośnie popyt na logistykę kontraktową

Coraz więcej firm, zwłaszcza w Europie Zachodniej, korzysta z logistyki kontraktowej. O tym, jak to wygląda w PEKAES, mówi Grzegorz Pepliński, dyrektor ds. logistyki kontraktowej w tej firmie.

Innowacje i VAS w logistyce
Na jakie wartości dodane operatorów liczy klient?

Pandemia przyczyniła się do rozwoju rynku operatorów logistycznych i spowodowała decyzję o wejściu w magazynowanie tych, którzy do tej pory niekoniecznie byli kojarzeni z tą usługą. Wywróciła też zaplanowany proces, powodując konieczność reagowania na sytuację na rynku, gdzie każdy szukał rozwiązań pozwalających przetrwać.

Grupa CMA CGM przejmuje Gefco

Grupa CMA CGM, jedna z największych na świecie firm spedycyjnych i logistycznych, przejmuje blisko 100% kapitału GEFCO, europejskiego lidera w logistyce dla branży motoryzacyjnej i międzynarodowego eksperta w zakresie multimodalnego łańcucha dostaw.

Łańcuch dostaw akumulatorów EV – perspektywa 2030

Kraje azjatyckie posiadają około 3/4 zdolności produkcyjnych ogniw baterii. Według raportu „Analiza łańcucha dostaw akumulatorów pojazdów elektrycznych”, opublikowanego przez Automotive from Ultima Media we współpracy z operatorem logistycznym GEFCO, w 2030 r. zdolności produkcyjne Azji wyniosą nieco ponad 55%, podczas gdy Europa i Ameryka Północna będą posiadały, według prognoz, odpowiednio 33,25% i 9,8% rynku.

Kompleksowy operator z usługami dla branży spożywczej i FMCG

Rohlig SUUS to kompleksowy operator logistyczny, który oferuje szeroki zakres usług dla różnych sektorów, w tym dla branży spożywczej i FMCG. Współpracujemy zarówno z producentami jak i dystrybutorami. Działamy na rynku krajowym oraz międzynarodowym, np. ostatnio dynamicznie rozwijamy segment dostaw drogą morską kontenerami z kontrolowaną temperaturą.

Jak przewozić trunki z profesjonalną firmą logistyczną

Alkohol, podobnie jak inne produkty akcyzowe, należy do towarów całkowicie wyłączonych z przewozów kurierskich, niezależnie od regulaminu przewoźnika. Istnieją jednak sytuacje, w których zarówno osoby prywatne jak i firmy – przy nawiązaniu współpracy z pośrednikiem – są w stanie nadać przesyłką napoje alkoholowe zarówno w obrębie kraju, jak i za granicę.

Nowy, wielokanałowy model konsumpcji “new commerce”
Analiza barometr e-shopper 2021 DPDgroup

Pandemia COVID-19 i analizy jej wpływu na rzeczywistość ujawniły zmiany w preferencjach konsumenckich Europejczyków kupujących online. Zawieszenie działalności sklepów stacjonarnych, obostrzenia i ograniczenia w handlu wzmocniły rynek e-commerce. DPDgroup poddała analizie wpływ tej sytuacji na e-sklepy i e-konsumentów.

Zrównoważony rozwój

Jak zmierzyć ekologię w logistyce?

Cały łańcuch dostaw, a w szczególności logistyka, ma ogromny potencjał do wdrażania rozwiązań przyjaznych środowisku. Implementacja eko rozwiązań wymaga holistycznego podejścia i powinna dotyczyć całego procesu, tj. etapu produkcji, pakowania oraz długiej drogi jaką pokonuje produkt, aby dotrzeć do finalnego konsumenta. Grupa Raben jest świadoma wpływu jakie firmy transportowe i logistyczne wywierają na środowisko.

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services (CLS) daje zielone światło partnerom proekologicznym

W rozwijającym się e-handlu, logistyce czy obsłudze posprzedażnej urządzeń elektronicznych coraz wyraźniejszy jest trend polegający na minimalizowaniu ilości odpadów i śladu węglowego. Dostawca usług logistycznych musi obecnie sprostać potrzebom w całym cyklu życia produktów. Szczególnie istotne jest to w branżach generujących najwięcej odpadów – fashion i electronics.

Standardy ESG: długofalowe zobowiązanie

W obecnych czasach na znaczeniu zyskuje wchodzenie na kolejny poziom biznesowych zobowiązań do realizacji działań, które służą celom zrównoważonego rozwoju. Wraz z rozwojem sektora e-handlu rośnie liczba powierzchni magazynowych a przez to wpływ całej branży na środowisko naturalne, społeczeństwo i gospodarkę.

Logistyka – technologia

Wysoki standard pracy we wszystkich obszarach
Zakłady przemysłowe Hamberger dzięki bramom Efaflex wyeliminowały przeciągi na stanowiskach pracy

W firmie Hamberger Industriewerke w Stephanskirchen zastosowano 40 bram EFAFLEX do zamykania hal i oddzielania obszarów produkcyjnych na terenie zakładu.

Plastikowe nośniki ładunku od specjalisty w branży motoryzacyjnej

Bezproblemowy, wewnętrzny przepływ materiałów leży u podstaw efektywnej produkcji komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego. Zakłócenia w systemach transportu i magazynowania prowadzą do czasochłonnych i kosztownych przestojów. Grupa Craemer – renomowany, światowy dostawca dla branży motoryzacyjnej – jest jednym z wiodących przedsiębiorstw produkujących na dużą skalę metalowe podzespoły samochodowe, oraz nwielkogabarytowe nośniki ładunku z tworzywa sztucznego.

Powierzchnie magazynowe

Czynsze rynkowe w Polsce. Raport Prologis To The Point

Na przestrzeni roku 2021 tempo wzrostu stawek czynszowych i wartości nieruchomości w Polsce pozostawały na poziomie znacznie niższym niż w pozostałej części Europy, bez względu na istotną i zdecydowaną działalność rynkową.

Wpływ wojny w Ukrainie na rynek magazynowy. Prognozy Savills

Potrzeba nowych inwestycji magazynowych przy jednoczesnych utrudnieniach w ich budowie, a także perspektywa wzrostu czynszów w obiektach dostępnych od ręki, to pierwsze skutki wojny w Ukrainie, jakie według firmy doradczej Savills, odczuje polski rynek nieruchomości logistycznych.

Transport drogowy

Całościowe spojrzenie na rynek transportowy. Raport “Transport drogowy w Polsce 2021+”

Transport drogowy towarów to jedna z podstaw naszej gospodarki, która odgrywa krytyczną rolę przy wytwarzaniu połowy PKB. Dziś polskie firmy transportowe przewożą najwięcej towarów w UE i od trzech lat wyprzedzają taką potęgę w tym zakresie jak Niemcy, rozwijając się w tempie około 10% rocznie.

Lepiej niż przed wybuchem pandemii

W 2021 r. skonsolidowane przychody Grupy Wielton wzrosły o ponad 48% do ok. 2,7 mld zł i przekroczyły o 15% poziom wypracowany w 2019 r., czyli sprzed wybuchu pandemii. Wolumeny sprzedaży wyniosły 21 870 szt., zwiększając się r/r o 41% oraz przewyższając o 5% wartość z 2019 r.

Prawo

Diety dla kierowców niebędących pracownikami – problemy i niewiadome

Po dwóch miesiącach od wejścia w życie ustawy z dnia 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o transporciedrogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw, większość fi rm transportowych oswoiło się już z problematyką stosowania przepisów dla pracowników zatrudnionych w kraju i przebywających czasowo za granicą.

Bus-przewoźnicy z licencjami już od maja 2022 roku

Rok 2022 to rok zmian związanych z nowymi przepisami wprowadzonymi tzw. Pakietem Mobilności. Zgodnie z tymi przepisami, przewoźnicy dysponujący wyłącznie pojazdami o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony, którzy po 20 maja 2022 r. chcą wykonywać przewozy międzynarodowe, będą musieli posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika i licencję wspólnotową. Taki obowiązek nie dotyczy przewoźników, którzy flotą lekką będą wykonywali tylko przewozy krajowe.

Zawsze podpisuj umowy z zagranicznym kontrahentem

Umowa to wzajemne uzgodnienia przynajmniej dwóch podmiotów, regulujące współpracę między nimi. Można ją zawrzeć w różnych formach, ale podpisanie przez strony umowy pisemnej, dobrze określającej wymagania oraz zabezpieczającej wszystkie strony, jest najbezpieczniejsze.

Finansowanie i ubezpieczenia

Jak dziś finansować inwestycje?

W 2021 r., w krajach UE, ponad 75% firm MŚP posiłkowało się zewnętrznymi źródłami finansowania (badanie zrealizowane przez Komisję Europejską). Przedsiębiorcy, wymieniając najbardziej istotne instrumenty, wskazali na linię kredytową oraz leasing (odpowiednio 48% i 47% odpowiedzi). W Polsce od kilku lat pierwsze miejsce zajmuje leasing, który w coraz większym stopniu finansuje ekologiczne inwestycje.

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C