TSL Biznes – lipiec-sierpień 2012

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2012_07m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]
> Wydarzenia

Certyfikaty Comp-Win i Uniwersytetu Gdańskiego rozdane

Trwa projekt edukacyjno-badawczy Instytutu Transportu i Handlu Morskiego Uniwersytetu Gdańskiego i poznańskiej firmy Comp-Win. W jego ramach studenci kolejnego roku specjalności międzynarodowy transport i handel morski na Wydziale Ekonomicznym otrzymali certyfikaty potwierdzające znajomość funkcji Systemu Obsługi Zleceń Transport Morski.

 

RedPrairie Solutions Day

PROMOCJA

PROMOCJA

HIT-Kody Kreskowe, integrator systemów automatycznej identyfikacji, zorganizuje 11 września br. we własnym centrum szkoleniowym w Suchym Lesie koło Poznania seminarium RedPrairie Solutions Day.

 

 

> Logistyka

Indywidualne podejście wymagane

Obsługa logistyczna sektora przemysłowego to zagadnienie na tyle szerokie, że wymaga zastosowania dedykowanych rozwiązań w zakresie infrastruktury magazynowej, sposobu zarządzania przepływem towaru oraz bezpośredniej wymiany danych pomiędzy klientem a operatorem logistycznym. Projekty implementowane w tym sektorze nadal dostarczają wiele możliwości dla rozwoju logistyki i szerokie spektrum narzędzi do zastosowania.

Zaopatrzenie w rękach firmy logistycznej

Przesunięcie odpowiedzialności za zaopatrzenie linii produkcyjnych na firmy logistyczne jest skutkiem ewolucji branży TSL, polegającej na coraz bardziej wysublimowanej specjalizacji. Wraz ze stopniową optymalizacją kosztów logistycznych i zmniejszeniem się kapitału inwestycyjnego oraz przeniesieniem ryzyka z wewnętrznych działów logistyki na wyspecjalizowanych operatorów logistycznych, rośnie skala działań i zakres odpowiedzialności operatora logistycznego.

PEKAES na rzecz zrównoważonego rozwoju

PEKAES jest jedną z 41 firm w Polsce, które podpisały Deklarację polskiego biznesu na rzecz zrównoważonego rozwoju. Deklaracja jest uzupełnieniem raportu, który powstał przy współudziale Ministerstwa Gospodarki, PwC, Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz 150 przedstawicieli firm, organizacji i instytucji.

 

Fabryka pod okiem logistyków

Mercedes-Benz wybrał firmę Kuehne + Nagel do zarządzania zaopatrzeniem produkcji w nowej fabryce w Kecskemét na Węgrzech. Z firmę Kuehne + Nagel został podpisany kontrakt na dostawy części i obsługę końcowej linii montażowej.

Mario Giagnoni dyrektorem generalnym Bertani Poland

Mario Giagnoni został nowym dyrektorem generalnym Bertani Poland Sp. z o. o., polskiej filii grupy Bertani Trasporti specjalizującej się w międzynarodowym transporcie samochodów osobowych, pojazdów użytkowych oraz części zamiennych.

Wiedza na wagę złota

Logistyka sektora przemysłowego rządzi się własnymi, specyficznymi prawami i wymaga od operatora głębokiej znajomości obsługiwanej branży. We współczesnym świecie, w którym każde lokalne zdarzenie zaowocować może konsekwencjami w wymiarze globalnym, kluczową rolę odgrywa informacja i umiejętność szybkiej reakcji na niespodziewane zdarzenia.

 

Rozwiązania logistyczne w przemyśle

W logistyce branży przemysłowej, praktycznie na każdym etapie, najważniejsza jest dostawa na czas. Terminowość dostaw dotyczy zarówno surowców, jak i wysyłki produktów gotowych do klienta. Ponieważ jest to kluczowe, warto zadbać o to na jak najwyższym poziomie i zaangażować operatora świadczącego usługi logistyczne najwyższej jakości. O tym, na co zwrócić szczególną uwagę, rozmawiamy z Grzegorzem Lichocikiem, prezesem Dachser Sp. z o.o.

 

W ścisłej kooperacji i wzajemnym rozumieniu potrzeb

O aktualnych wymaganiach sektora produkcyjnego i roli operatora logistycznego w obsłudze firm przemysłowych oraz o właściwym przygotowaniu do takiej współpracy rozmawiamy z Andrzejem Piętką, Comanufacturing Managerem w firmie FM Logistic w Polsce.
 
Chemia pod kontrolą
Przewóz płynnych substancji chemicznych to wciąż ogromne wyzwanie dla branży transportowej. Konieczne jest utrzymanie bardzo wysokiego standardu bezpieczeństwa przewozów. Ten rodzaj transportu podlega wyjątkowo restrykcyjnym regulacjom rynkowym oraz prawno-formalnym. Budowanie przewagi na tym rynku wiąże się zatem z potrzebą nieustannego rozwoju i podnoszenia poprzeczki firmie i ludziom, którzy ją tworzą.

 

Przyspieszenie w logistyce kontraktowej

Operator logistyczny ROHLIG SUUS Logistics umacnia strategiczny obszar działalności, jakim jest logistyka kontraktowa. Zapowiada nową jakość na rynku usług logistycznych i jako pierwsza firma w branży kompleksowo wdraża nowoczesny system WMS firmy Red Prairie.

> Powierzchnie magazynowe

Więcej niż budowanie

Dlaczego warto powierzyć deweloperowi postawienie powierzchni produkcyjnologistycznej, zamiast budować własną fabrykę i jak to zrobić?

Magazyny przyjazne środowisku

Firma PointPark Properties (P3) przeszła pomyślnie przez proces certyfikacji BREEAM dla budynków DC5 i DC6 w parku logistycznym PointPark Poznań. Jest to pierwszy certyfikat BREEAM przyznany dla budynku logistycznego w Polsce. Według standardów BREEAM PointPark Poznań otrzymał ocenę “bardzo dobrą” za tymczasowy certyfikat dla zaprojektowanych budynków.

Górny Śląsk. Druga młodość dzięki autostradom

Górny Śląsk to obecnie najbardziej dynamiczny rynek magazynowy w Polsce. Dzięki oddawanym do użytku kolejnym odcinkom autostrady A1 region ten zyskał nowy impuls rozwojowy i ma szansę stać się kluczową lokalizacją dystrybucyjną dla Europy Środkowo-Wschodniej.
> Logistyka – technologia

“Czyste” palety

Firma CHEP, specjalizująca się w rozwiązaniach w zakresie zarządzania paletami, przeprowadziła we współpracy z firmą Unilever pilotażowy program mający na celu zneutralizowanie emisji dwutlenku węgla w procesie zarządzania drewnianymi nośnikami. To pierwszy tego typu program na świecie będący wynikiem globalnej strategii zakładającej całkowite wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery w produkcji i w łańcuchu dystrybucji towarów firmy Unilever.

Nowe, lekkie palety INKA

W jaki sposób zmniejszyć koszty opakowania i transportu, stosując optymalną paletę? Całkiem zwyczajnie: stosując nową generację “lekkich” palet INKA, wykonanych z drewna prasowanego. Niska masa idzie w parze z wytrzymałością, która sięga 600kg.
> Transport drogowy

Myto w Niemczech także na “federalkach”

Od 1 sierpnia, na niektórych czteropasmowych drogach federalnych, rozbudowanych w sposób podobny do autostrad i połączonych z autostradą federalną, obowiązywać będzie myto dla pojazdów ciężarowych.

Transport drogowy w Polsce – branża z problemami

Według oficjalnych informacji w Polsce aż 148 tysięcy pojazdów wykonuje usługi przewozu towarów w transporcie międzynarodowym – jest to najwięcej w Europie. W związku z tym, podobno w Brukseli, polską branżę TSL określa się jako “polski przemysł narodowy”. Dlaczego jednak przedstawiciele branży sami nie podzielają urzędowego optymizmu? Czy tylko oni zauważają np. konkurencję firm transportowych ze Wschodu (atut tańszego paliwa)? Czy problemom, takim jak stopniowa utrata konkurencyjności przez znaczną część branży, da się w ogóle zaradzić?

Przybliżamy systemy e-myta: Włochy

Kontynuujemy cykl artykułów przybliżających systemy opłat drogowych w Europie i przedstawiamy włoski System Telepass. Kto musi płacić? Jak i gdzie dokonywać opłaty? Kto może korzystać ze specjalnych pasów na bramkach? Jakie są sankcje za naruszenia? O tym wszystkim piszemy w niniejszym materiale, przygotowanym we współpracy z DKV Euro Service.

Kompleksowa oferta MAN Trucknology Days 2012

Jak dobrać pojazd do konkretnych potrzeb transportowych? Jak poznać i sprawdzić określone rozwiązania, nie poświęcając na to zbyt dużo czasu? Odpowiedzią firmy MAN są spotkania MAN Trucknology Days, organizowane w monachijskim MAN Truck Forum oraz na znajdującym się w pobliżu torze testowym, gdzie klienci i zwiedzający mogą i przetestować ponad 100 ciężarówek z logo lwa na masce.
> Transport kolejowy i intermodalny

Okresowe schłodzenie czy stagnacja na torach?

Po bardzo pomyślnym roku 2011, kiedy to 53 licencjonowanych przewoźników kolejowych w Polsce przetransportowało blisko 250 mln ton towarów, o 13,8 mln więcej niż w 2010 r i wykonało pracę przewozową równą 54,2 mln tonokilometrów, (o 10,9% większą w stosunku do roku poprzedniego), rok obecny zapowiada się mniej optymistycznie. Dane, opublikowane przez Urząd Transportu Kolejowego za okres styczeń-maj wykazały ponad 8- procentowy spadek masy przewiezionych towarów w stosunku do tego samego okresu 2011 r. i blisko 11% zmniejszenie pracy przewozowej.

Kontenery w korytarzu

Baltic Rail AS, operator kolejowy należący do amerykańskiej grupy Rail World Inc., jako pierwszy uruchomił regularne połączenie kontenerowe znad Adriatyku nad Bałtyk, a trasa pokrywa się z unijnym korytarzem transportowym. Od maja br., pociągi ze słoweńskiego portu Koper docierają, poprzez Dąbrowę Górniczą, do gdyńskich terminali kontenerowych. I to jeszcze nie koniec.

Ambitny “plan pięcioletni” PKP Cargo

Po rekordowym roku 2011, kiedy przychody netto ze sprzedaży wyniosły nieco ponad 5 mld zł (wzrost o 9,2%) a zysk 398,6 mln zł (wzrost aż o 543,7%), drugi w Europie przewoźnik kolejowy nie zamierza tracić nabranego rozpędu. Przewiduje, co prawda, nieco gorszy rok bieżący, ale po chwilowym spadku przewozów, PKP Cargo chce znów przyspieszyć.

Szybka kolej połączy Portugalię z resztą Europy

Poza Portugalią, która zyska na szybkim połączeniu towarowym znad Atlantyku, nowa linia kolejowa zadowoli też Chińczyków. Dostawy z Państwa Środka przesyłane będą pociągami z portu w Sines w głąb Europy.
> Transport lotniczy

E-freight – nowa jakość w transporcie lotniczym na rynku polskim
 

Konkurencyjność przewozów lotniczych nie opiera się wyłącznie na cenie oraz czasie tranzytu do oferowanych destynacji. Zarówno linie lotnicze jak i porty lotnicze, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producentów oraz podmiotów zaangażowanych w transport lotniczy, starają się wygrać na oferowanych rozwiązaniach logistyczno-systemowych. Od wielu lat sektor transportu lotniczego opracowuje nowe regulacje i narzędzia niezbędne do wprowadzenia e-freight, czyli do możliwości transportu towarów bez towarzyszących im dokumentów w formie papierowej, takich jak list przewozowy, faktury, instrukcje pakowania, certyfikaty bezpieczeństwa, deklaracje materiałów niebezpiecznych itp.

Przesyłka na skrzydłach

Zgodnie z danymi IATA, tempo rozwoju europejskiego cargo wynosi ok. 6-8 proc. rocznie. Również w Polsce przewozy lotnicze cargo rosną.

Podniebne bezpieczeństwo

Z Krzysztofem Banaszkiem, prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej rozmawia Franciszek Nietz.
> Transport morski

Gazowa premiera w Hamburgu
 

W hamburskim porcie po raz pierwszy pojawił się statek napędzany LNG KV BARENTSHAV należy do floty norweskiej straży wybrzeża, a jego zadaniem jest między innymi kontrola rybołówstwa, pomoc na morzu, nadzór policyjny i kontrole przestrzegania przepisów ochrony środowiska wewnątrz norweskich wód terytorialnych. Ciekawostką statku jest jego silnik napędzany ekologicznym paliwem: w miejsce oleju napędowego KV BARENTSHAV jest napędzany ciekłym gazem ziemnym (LNG: liquefied natural gas).

Sztorm cenowy na Bałtyku

Koszty przepraw promowych na Bałtyku w ciągu ostatniego roku wzrosły o ponad 10 proc. Podwyżki dotyczą zarówno stawek bazowych za długość pojazdu, jak i dodatków paliwowych. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na przeprawy promowe pojawia się pytanie – w jaki sposób główni armatorzy planują swój rozwój na Morzu Bałtyckim?
> Prawo
 

Jak uniknąć problemów przy likwidacji szkód z OCP?

Prowadzenie działalności w zakresie transportu drogowego towarów jest obarczone dość dużym ryzykiem szkodowym. Każdy przewoźnik powinien zatem liczyć się z możliwością wystąpienia szkody. Aby uniknąć konsekwencji finansowych, przewoźnicy zawierają umowy ubezpieczenia OCP, przez co przenoszą na zakład ubezpieczeń finansowe pokrycie występujących szkód. Czy jednak zawarcie ubezpieczenia wystarczy, aby ustrzec się problemów? Jakie pułapki czyhają na przewoźników przy likwidacji szkody transportowej?

Co zrobić, gdy klient nie płaci?
Część 2. Postępowanie sądowe

Gdy klient nie płaci, a przedsiębiorca nie jest w stanie wyegzekwować należności za wykonane usług transportowe w sposób ugodowy, pozostaje skierowanie sprawy na drogę sądową. Nie należy tego unikać. Może się bowiem okazać, że to jedyny sposób na odzyskanie należnych pieniędzy. Warto wiedzieć, jak postępować w takim przypadku.

Termin wystawienia faktury za usługi transportowe lub spedycyjne

Kiedy należy wystawić fakturę w przypadku świadczenia usług spedycyjnych na rzecz polskiego przedsiębiorcy? Jakie zasady rządzą wystawianiem faktur na rzecz przedsiębiorców zagranicznych? Firmy działające w branży TSL, poruszające się w gąszczu przepisów podatkowych bardzo często mają wątpliwości, kiedy powinny wystawić fakturę dokumentującą wykonaną przez nie usługę, co jest również bezpośrednio związane z problemami dotyczącymi momentu rozpoznania obowiązku podatkowego w odniesieniu do świadczonych usług.
> Kadry i zarządzanie
 

Wyzwania logistycznego rynku pracy w województwie śląskim
HR w logistyce – debata Pracujwlogistyce.pl

Województwo śląskie jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych terenów w Europie, a jego udział w polskim PKB wyniósł 14% w 2011r. Ma to przełożenie na rozwój rynku pracy, także w szeroko rozumianej logistyce. Wysokość stopy bezrobocia w śląskim wynosiła 10,7%. pod koniec kwietnia br. (dla porównania średnia krajowa wynosiła 12,9%). Wśród bezrobotnych 17% to ludzie do 25 roku życia. To jedna z najniższych stóp bezrobocia w kraju. Jakie są zatem wyzwania i przyszłość logistycznego rynku pracy na tle tych wskaźników w województwie śląskim? Zapytaliśmy o to przedstawicieli śląskich firm z branży TSL podczas VI debaty portalu Pracujwlogistyce.pl.
aaaa
aaaaaaa aaaa.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C