[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2014_07m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button] |
> Logistyka
Bezpieczeństwo sprawą priorytetową
Prognozy przewidują, że w 2025 r. europejski transport produktów chemicznych osiągnie 4,3 mln ton. Na razie co roku w Europie transportowanych jest ponad 3 mln ton, czyli około 10% całego wolumenu transportu towarowego. To i tak ogromne wyzwanie dla logistyki.
Metoda na wzrastającą złożoność w logistyce, czyli jak koncern chemiczny BASF zarządza swoją europejską siecią dystrybucji
Logistyka to skomplikowany biznes, musi połączyć świat produkcji ze światem dystrybucji oraz budować mosty między producentami, kooperantami, spedytorami i klientami. A aktualne analizy udowadniają, że proces logistyczny staje się coraz bardziej złożony.
Wyprzedzać trendy
Jak zdobyć i utrzymywać pozycję branżowego lidera? Jak odpowiedzieć na potrzeby zarówno dużych zakładów przemysłowychy, jak i klienta indywidualnego? Jaką rolę odgrywa w tym logistyka? Odpowiada Marcin Gralewski, Prezes Zarządu Orlen Oil sp. z o.o.
GEFCO Polska świętuje swoje 15. urodziny
Stały rozwój, innowacje oraz ciągłe podnoszenie jakości oferowanych usług, pozwoliły GEFCO Polska zbudować silną pozycję na polskim rynku w ciągu minionych 15 lat i stać się wiodącym operatorem logistycznym, świadczącym usługi dla wielu sektorów gospodarki.
Centrum dystrybucyjne dla farmacji – największe w Europie Centralnej
Aż 25 tys. m2 powierzchni liczy główne centrum logistyczne przeznaczone do obsługi klientów FM Logistic z branży farmaceutycznej, zlokalizowanie w Błoniu koło Warszawy. To największe centrum dystrybucyjne dedykowane sektorowi health care w Europie Centralnej. Taką wielkość osiągnęło po rozbudowie, którą ukończono w tym roku. 12 czerwca nastąpiło jego uroczyste otwarcie.
Logistyczne puzzle
24 godziny dla wielu firm produkcyjnych to cała wieczność. Dostawa surowców do produkcji i gotowych wyrobów do odbiorcy musi często zostać zrealizowana nie tylko w krótszym czasie, ale i na konkretną godzinę. Dodatkowo firmy ograniczając koszty, zlecają przewóz coraz mniejszych partii towarów.
Telematyka wspiera kierowców
Często można usłyszeć, że systemy FMS to szereg korzyści nie tylko dla właścicieli firm transportowych, ale także dla kierowców. Tylko co tak naprawdę kryje się za tym stwierdzeniem?
> Wydarzenia
Zwiększać świadomość branży
Idea Broker, wspólnie z Wyższą Szkołą Bankową zorganizowała warsztaty dla przedsiębiorców „Zrównoważony TSL – Transport Spedycja Logistyka”, w których wzięło udział kilkadziesiąt firm z tej branży. Była to już kolejna tego typu inicjatywa brokera ubezpieczeniowego.
Partnerstwo z klientem– możliwość czy mrzonka? Relacja z III Forum Kobiet w Logistyce
„Logistyka dobra i zła – czy istnieją złe i dobre praktyki w logistyce? Gdzie są ich granice?” – pod takim hasłem w dniach 2-3 czerwca w Gdańsku odbyło się III Forum Kobiet w Logistyce, którego organizatorem jest Beata Trochymiak, wydawca portalu Pracujwlogistyce.pl. Tegoroczne forum zgromadziło ponad 150 osób,
> Transport drogowy
Proces bez końca
Czy systemy elektroniczne wyeliminują potrzebę szkolenia kierowców? Ile powinna palić ciężarówka? Na czym, poza paliwem, można oszczędzać? Jak właściwie zmotywować i wyszkolić kierowcę? Rozmawiamy z Jarosławem Ożyńskim, trenerem DAF EcoDrive.
TransitNet – szybsza i tańsza obsługa celnych zgłoszeń tranzytowych
Uzyskiwanie zezwoleń celnych i tranzytowych w transporcie drogowym może być procesem powolnym i skomplikowanym, zwłaszcza gdy uczestniczą w nim podmioty zewnętrzne. Rozwiązanie TransitNet umożliwia podmiotom branży transportowo-logistycznej składanie elektronicznych celnych zgłoszeń tranzytowych, wraz z gwarancją finansową obejmującą ich zobowiązanie do spłaty długu celnego.
Bezpieczeństwo w parze z ekonomią
Już po raz piąty DB Schenker Logistics zorganizował Mistrzostwa Bezpiecznej i Ekonomicznej Jazdy. Odbyły się one 7 czerwca na terenie największego terminalu firmy w Młochowie koło Warszawy, który jest wykorzystywany w tym celu nie po raz pierwszy.
> Systemy IT
Pełna kontrola nad procesami
Do sukcesu firmy logistycznej przyczynia się m.in. odpowiednio dobrany system zarządzania transportem. Tak jest w wypadku firmy Hallog, specjalizującej się w transporcie chłodniczym, która postawiła na system zarządzania transportem CarLo firmy Soloplan, pozwalający zarządzać całą flotą oraz dokonywać rozliczeń.
Dotrzymać terminów realizacji
GEA Technika Cieplna to spółka należącą do międzynarodowego koncernu GEA Group AG. Specjalizuje się w doborze, projektowaniu i produkcji wysokosprawnych wymienników ciepła, głównie w oparciu o eliptyczne rury żebrowane, cynkowane ogniowo. Zdolność produkcyjna spółki sięga ok. 8,5 tys. produktów na rok.
> Logistyka – technologia
Kody kreskowe GS1 wspierają globalizację
Minęło 40 lat, kiedy liderzy przemysłu spożywczego w USA wybrali jeden standard do identyfikacji produktów, który dziś znany jest na świecie jako kod kreskowy GS1. Decyzja ta była początkiem powstania globalnego języka biznesu, który zapewnia przejrzystość w łańcuchach dostaw.
Kontrowersje wokół multimodalnego terminala w Zajączkowie Tczewskim
Z roku na rok rośnie w Europie ilość towarów przewiezionych koleją w kontenerach. Trend ten potwierdzają statystyki przewozów intermodalnych w Polsce. W 2012 r. przekroczyliśmy poziom 1 mln TEU, w 2013 r. wskaźnik ten wyniósł 1 123 261 TEU. Według prognoz Urzędu Transportu Kolejowego udział intermodalu w przewozach kolejowych będzie także rósł w kolejnych latach.
> Transport intermodalny
Rozwój kolei może zagrozić gospodarce
Zwiększające się przewozy kolejowe, zarówno towarowe jak i pasażerskie, w połączeniu z brakiem kluczowych inwestycji będą miały negatywny wpływ na dostępność kolejową trójmiejskich portów. To kluczowy wniosek z raportu dotyczącego możliwości dostarczenia do Portu Gdynia towarów pociągami przygotowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR.
> Transport morski
Terminal po polsku – i po litewsku
Z logistycznego punktu widzenia, lokalizacja portowego terminalu do odbioru skroplonego gazu (LNG) wybrana została fatalnie. Nie dość, że Świnoujście, jako miejsce do jego posadowienia, było nieodpowiednie – to jeszcze i koncepcję techniczną tej bazy wybrano chyba najkosztowniejszą z możliwych. Wystarczy porównać nasz projekt z tym, który realizują „za miedzą” Litwini.
> Transport lotniczy
Samolotowy fracht ma przyszłość
Według długoterminowych prognoz Boeinga i Airbusa globalny lotniczy ruch towarowy będzie rósł w tempie około 5% rocznie w ciągu następnych 20 lat. Na razie jednak bardziej realna wydaje się opinia ekspertów TIACA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Air Cargo), według których rynek podniebnego frachtu wyjdzie z zapaści lat 2008-2009 najwcześniej około 2015 rok.
> Prawo
Odszkodowanie za policyjną przysługę
Każdy, kto kiedykolwiek kupował używany samochód wie, że praktycznie wszystkie takie auta są sprzedawane przez pierwszych właścicieli, którzy nimi jeździli tylko w niedzielę do kościoła, serwisowali w ASO i nigdy nawet nie zarysowali. Ewentualne wgniecenie przy zderzaku to sprawka żony (oczywiście niepalącej), która od czasu do czasu jechała autem na zakupy do galerii i nie zmieściła się na miejscu parkingowym. Przebieg jest zazwyczaj niższy o 100 tys. kilometrów w porównaniu do większości pojazdów z tego rocznika, auto oczywiście było cały czas garażowane.
Aranżowanie ubezpieczenia mienia w transporcie– na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Zwiększona świadomość polskich przedsiębiorców (wynikająca z doświadczeń związanych z uszkodzeniem lub utratą przesyłek w trakcie przewozu) powoduje, że aktualnie obserwujemy rosnącą liczbę aranżowanych polis ubezpieczenia mienia w transporcie. Nabywana przez firmy logistyczne, producentów a także eksporterów i importerów wiedza wpływa na popularność zawierania tego typu umów ubezpieczenia – również w przypadku zawierania ich na rzecz podmiotów trzecich.
Blaski i cienie transportu towarów niebezpiecznych w branży chemicznej
Transport towarów niebezpiecznych w postaci surowców, półproduktów i produktów gotowych jest nieodłącznym elementem obsługi branży chemicznej. W Polsce, w branży tej, zdecydowanie najczęściej wykorzystywany jest transport drogowy.
Gabaryty po rewolucji
Po wielu latach nieżyciowych, drogich i jednorazowych zezwoleń na przejazd pojazdami nienormatywnymi, w 2011 roku uchwalono ustawę, która odmieniła realia transportu ponadgabarytowego. Zgodnie z oczekiwaniami przewoźników wprowadzono m.in. zezwolenia okresowe (nawet 2-letnie), co pozwoliło na skrócenie czasu potrzebnego do wydawania zezwoleń nawet do 3 dni. Co zmieniło się od tego czasu?
Płacisz ryczałt za nocleg, a kierowca nadal w kabinie
Jak Sąd Najwyższy uzasadnił ustnie uchwałę z 12.06.2014
12 czerwca 2014 Sąd Najwyższy rozstrzygnął zagadnienie prawne, które wywołało liczne kontrowersje wśród całej branży transportowej.