TSL biznes – lipiec-sierpień 2015

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2015_07m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

 > Wydarzenia

TRAKO 2015
Międzynarodowe Targi Kolejowe
Ponad 600 wystawców z kraju i zagranicy zaprezentuje swoje produkty na 11. Targach Kolejowych TRAKO 2015. Odbędą się one pomiędzy 22 a 25 września w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo. To największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego zostało objęte honorowym patronatem ministry infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak.

 

PROMOCJA

PROMOCJA

POL-ECO-SYSTEM
Platforma wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk
Targi POL-ECO-SYSTEM, które odbędą się w dniach 27-30 października, w Poznaniu to przegląd najnowszych trendów oraz aktualna wiedza o tym, jakie zmiany czekają sektor ochrony środowiska w najbliższych latach.

 

> Logistyka

To, co wyjątkowo trudne
Transport produktów niebezpiecznych w Europie to według szacunków ponad 10% całego wolumenu transportowanych ładunków. W wypadku przewozów drogowych szacunek ten sięga 15%. Duży udział mają tu paliwa wożone cysternami. Tego, że jest to towar niebezpieczny, o właściwościach palnych, toksycznych i wybuchowych – nie trzeba nikomu tłumaczyć.

 

LomoSoft – firma zarządzająca dystrybucją paliw i gazuPrzez ostatnie 25 lat firma LomoSoft GmbH budowała doświadczenie w dziedzinie optymalizacji
logistyki i transportu materiałów masowych dla przemysłu naftowo-gazowego. Swoje działania koncentruje na kompleksowych, wysoce zaawansowanych rozwiązaniach IT.

 

20 lat na rynku FM Logistic Polska
Już tyle lat ten operator logistyczny o francuskich korzeniach działa w naszym kraju. W czerwcu firma obchodziła jubileusz 20-lecia funkcjonowania w Polsce. Do rozwoju logistyki, która obecnie jest jedną z wiodących gałęzi polskiej gospodarki, przyczyniła się również spółka FM Logistic, chociażby z tego względu, że często była pionierem we wdrażaniu rozwiązań wyprzedzających potrzeby naszego rynku.

 

> Logistyka – technologia

Lekkie palety INKA
Jak można zmniejszyć koszty opakowania i transportu dzięki optymalnej palecie? Całkiem zwyczajnie – stosując nową generację „lekkich” palet INKA, wykonanych z drewna prasowanego. Niska masa idzie w parze z wytrzymałością, która sięga 600 kg.

 

GO! Life Science – przesyłka w kontrolowanej temperaturze
GO! Express & Logistics, odpowiadając na potrzeby klientów, udoskonala jedno ze swoich profesjonalnych rozwiązań. Jest to usługa GO! Life Science przeznaczona dla firm, które zajmują się biotechnologiami, badaniami i rozwojem leków oraz innymi dziedzinami w obrębie nauk przyrodniczych.

 

 > Transport drogowy

W polskich firmach produkcyjnych
Polska branża produkcyjna jest bardzo zróżnicowana, zarówno pod względem profilu, wielkości, zasięgu jak i specyfiki prowadzonej działalności, więc nie sposób mówić o jej jednorodnym wizerunku. Aby lepiej poznać temat, System TRANS.EU zapytał producentów, jak radzą sobie z organizacją transportu swoich towarów i co sprawia im największą trudność.

 

Kolejne 251 km dróg w systemie viaTOLL
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów 30 czerwca sieć dróg płatnych viaTOLL powiększyła się o kolejne 251 km. Do mapy płatnych tras dołączył odcinek autostrady A4 oraz fragmenty dróg ekspresowych S3, S5, S8, S11, S12, S61 i S69.

 

Przewozy na potrzeby własne
Wykonywanie transportu drogowego jest rozróżniane m.in. ze względu na charakter wykonywanego przewozu drogowego. Sprawa jest oczywista, kiedy firma transportowa wykonująca przewóz drogowy otrzymuje wynagrodzenie za przewiezienie ładunku z punktu A do punktu B, jednocześnie w żaden sposób nie jest związana z transportowanym ładunkiem. Zupełnie odmienna sytuacja występuje wtedy, gdy firma transportuje ładunek „własny”.

 

Transport to coś więcej niż samo przewożenie….
Wraz z upływem czasu i kreowaniem coraz bardziej złożonych procesów, transport zyskał zdecydowanie szerszą definicję, niż tylko zwyczajne przewożenie z punktu A do punktu B. Mówiąc o transporcie mamy dziś na myśli ładunki całopojazdowe (FTL), transport dalekobieżny i lokalny, rozwiązania typu JiT czy JiS. Co więcej, transport to także spedycja regionalna, wiązanie przepływów towarów, dystrybucja, dostawy typu milk run itd.

 

Koniec niepewności
Można odliczać VAT od transakcji dokonanych na karty paliwowe
Minister Finansów wydał decyzję kończącą okres niepewności w sprawie odliczania VAT od zakupów dokonywanych na karty paliwowe DKV. Zarówno operator kart paliwowych jak i odbiorcy jego usług mogą domagać się zwrotu VAT od państwa polskiego.

 

Barometr transportowy TimoCom
Nadwyżka frachtów w drugim kwartale
W drugim kwartale 2015 r. barometr TimoCom zanotował w Europie długo wyczekiwany wzrost ilości frachtów (54%) w stosunku do wolnych powierzchni ładunkowych (46%). To wyraźne potwierdzenie prognoz z początku roku i największy od 2012 r. udział ładunków na europejskim rynku transportowym. Na tę sytuację wpływ miało wiele rozmaitych czynników.

 

 > Transport kolejowy

Bombardier zainwestuje we Wrocławiu 200 mln zł
Zlecenia na co najmniej dekadę mają zapewnione wrocławskie zakłady Bombardier Transportation Polska dzięki decyzji zarządu kanadyjskiego koncernu o ulokowaniu w byłym Pafawagu produkcji nadwozi pociągów dużej prędkości ICx dla Deutsche Bahn. Towarzyszyć temu będzie transfer z Niemiec innowacyjnej technologii spawania laserowego 3D.

 

 > Prawo

Egzaminy DGSA „po nowemu”
Na początku czerwca 2015 r., weszło w życie, oczekiwane od prawie roku, rozporządzenie w sprawie uzyskiwania świadectwa doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych (DGSA).

 

Inwigilacja, czy próba uzdrowienia transportu drogowego?
Najnowsza dyrektywa Parlamentu Europejskiego
Od kilkunastu miesięcy da się zauważyć wiele czynników, które co chwila sieją grozę wśród firm działających na rynku z branży TSL. W 2014 r. zaczęło się od tragicznej w skutkach
uchwały Sądu Najwyższego w sprawie ryczałtów za noclegi. 1 stycznia 2015 r. okazał się przełomową datą w zakresie jedności Unii Europejskiej i swobody świadczenia usług.

 

Umowa spedycji – czynniki decydujące o odpowiedzialności spedytora
Część II . Co jest ważne przy zawieraniu umów spedycji
W części I zostały szczegółowo omówione najistotniejsze elementy umów spedycji (numer czerwcowy TSL Biznes), które wynikają z podstawowej kodeksowej regulacji określonej w art. 794. ust. 1. k.c., tj. wysyłanie i odbiór przesyłki oraz inne usługi związane z przewozem przesyłki. Wykazano również, że organizacja przewozu może stanowić czynność spedycyjną stanowiącą inną usługę związaną z przewozem przesyłki oraz zwrócono uwagę na inne aspekty zawieranych umów, które mają decydujący wpływ na kwalifikację przedmiotową umowy.

 

 

 > Transport lotniczy

Lotnicze cargo przyhamowało
W 2014 r. globalne lotnicze przewozy cargo, mierzone w tonokilometrach (FTK), wzrosły o 4,5% w porównaniu do roku 2013. Wynik ten wzbudził wśród ekspertów i przewoźników nadzieję, że powietrzny fracht, po okresie kilkuletniego załamania, wszedł ponownie na ścieżkę rozwoju. Czy słusznie?

 

Wymagający czarter w trudnych warunkach
Duże wymiary przesyłki, krótki czas realizacji, miejsce nadania i dostawy oddalone od dużych portów lotniczych – w takich okolicznościach czarter na drugi koniec świata stanowi ciekawe wyzwanie logistyczne. Podjęli go pracownicy Pionu Lotniczego DB Schenker Logistics, którzy zorganizowali transport dla klienta z branży aerospace.

 

Skarb Państwa inwestuje w terminal kurierski
Po czterech latach negocjacji, 11 maja, LS Airport Services – spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa – i DHL Express Poland podpisały umowę na budowę najnowocześniejszego międzynarodowego lotniczego terminala kurierskiego w Polsce. Szacunkowa wartość inwestycji to 65 mln zł.

 

Inwestycyjny boom na lotniskach
Rok 2014 był kolejnym udanym dla polskich lotnisk. Liczba pasażerów wzrosła o 9%, a zarządcy portów nie zwalniają tempa inwestycyjnego. Symbolem rozwoju branży jest otwarty pod koniec maja nowy terminal na Lotnisku Chopina w Warszawie, dzięki któremu port zwiększa swoją przepustowość do ponad 20 mln pasażerów rocznie.

 

Lotnicze cargo przyhamowało
W 2014 r. globalne lotnicze przewozy cargo, mierzone w tonokilometrach (FTK), wzrosły o 4,5% w porównaniu do roku 2013. Wynik ten wzbudził wśród ekspertów i przewoźników nadzieję, że powietrzny fracht, po okresie kilkuletniego załamania, wszedł ponownie na ścieżkę rozwoju. Czy słusznie?

 

Dwa w jednym na pokładzie Emirates SkyCargo
Emirates SkyCargo to frachtowa jednostka Emirates. Zgodnie z ogólną polityką przewoźnika, zakładającą najwyższą jakość w każdym aspekcie działalności, Emirates SkyCargo inwestują w wysoko wykwalifikowany personel, najbardziej nowoczesną technologię, wydajną flotę i infrastrukturę naziemną, odgrywając dzięki temu znaczącą rolę w światowej branży lotniczych  przewozów towarowych.

 

 > Auto w firmie

Niby kombi
Auta marki Volvo od dziesięcioleci były nietuzinkowe, charakteryzowały się solidną konstrukcją zapewniającą ponadprzeciętną ochronę kierowcy i pasażerom oraz nowinkami technicznymi. Jeżeli ktoś pomyślał, że zmiany własnościowe działu samochodów osobowych obniżą jakość pojazdów tej marki, to był w błędzie.

 

PROMOCJA

PROMOCJA

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C