Logistyka
Ekspert zaawansowanej logistyki żywności
Ostatnie kilka lat pokazało jak ważna jest wydajność i niezawodność łańcucha dostaw. Firma NewCold, pionier w dziedzinie zaawansowanej, zautomatyzowanej logistyki magazynowej i łańcucha chłodniczego, rozszerza swoją działalność, inwestując 112 milionów euro w budowę nowego obiektu chłodniczo-magazynowego pod Warszawą. Dla Polski oznacza to przede wszystkim wzmocnienie pozycji na międzynarodowym rynku logistycznym.
Trzeb nadążać za innowacjami w farmacji i medycynie
Pandemia COVID-19 uwidoczniła wiele wyzwań logistycznych w sektorze farmaceutycznym i ochrony zdrowia. Dystrybucja szczepionek pokazała, że precyzyjna logistyka oraz transport wrażliwych i krótkoterminowych produktów odgrywa istotną rolę w procesie ratowania ludzkiego zdrowia i życia.
Wyzwania partnerów logistycznych w branży elektronicznej
Pandemia COVID-19 uwidoczniła wiele wyzwań logistycznych w sektorze farmaceutycznym i ochrony zdrowia. Dystrybucja szczepionek pokazała, że precyzyjna logistyka oraz transport wrażliwych i krótkoterminowych produktów odgrywa istotną rolę w procesie ratowania ludzkiego zdrowia i życia.
Wisła głównym kanałem transportowym
Do Kompleksu Olefin III, strategicznej inwestycji PKN ORLEN, dotarły najważniejsze elementy potrzebne do jego budowy. Za realizację projektu odpowiada DSV w Polsce. Dzięki opiece inżynieryjnej specjalistów DSV bezpiecznie dostarczono m.in. ważącą ponad 850 ton i mierzącą blisko 100 metrów długości kolumnę Wash Tower. Dotychczas na miejsce inwestycji dowieziono ok 80% wszystkich elementów.
Logistyka – technologie
Na coraz większą skalę
W dzisiejszych firmach logistycznych i transportowych rozwijają się nowoczesne technologie, umożliwiające automatyzację coraz większej liczby procesów. Wykorzystanie IoT i big data stało się powszechne, przyczyniając się do znacznego wzrostu efektywności działania. Jak to wygląda z punktu widzenia dużego operatora logistycznego jakim jest Dachser, mówi Paweł Zawałowski, Expert Warehouse Operations, Business Controller Warehousing w DACHSER Polska.
Nadchodzi era E-CMR
Bieżąca kontrola przesyłek, oszczędność czasu i bezpieczeństwo danych to kilka z wielu zalet, jakie daje e-CMR, czyli elektroniczny list przewozowy. Na upowszechnienie systemu na skalę europejską musimy poczekać do 2024 r., ale już teraz warto poznać jego mocne strony.
Zrównoważony rozwój
Łańcuch dostaw w świetle regulacji ESG
Deklaracje państw europejskich: Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz całej Unii Europejskiej o dążeniu do osiągnięcia neutralności lub zerowych emisji netto do 2050 r. przyspieszają dyskusje i legislacje wspierające zieloną transformację.
Kierunek Ameryka
Kompleksowo do Ameryki
Branża TSL jest papierkiem lakmusowym polskiej gospodarki. Analizując przewóz towarów, możemy zauważyć m.in. skalę spowolnienia lub wzrostu gospodarczego czy zmiany w zachowaniu zakupowym konsumentów, zarówno w Polsce jak i w krajach, z którymi prowadzimy wymianę handlową. Dotyczy to także dwóch ważnych kierunków dla naszej gospodarki – Ameryki Północnej i Południowej.
Prawo
Już niedługo zmiany w wydawaniu zezwoleń na przejazd pojazdami nienormatywnymi
Procedura uzyskiwania zezwoleń na przejazd pojazdami nienormatywnymi w Polsce od wielu lat jest skomplikowana i czasochłonna. Jednak, dzięki działaniom Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracodawców Transportu Nienormatywnego (OSPTN) wraz z powołaniem Zespołu ds. Opracowania Regulacji Prawnych dotyczących systemu elektronizacji przejazdów pojazdów nienormatywnych, mamy nadzieję na znaczącą poprawę tej sytuacji.
Nowelizacja KP. Ważne zmiany dla pracodawców w tym firm transportowych
26 kwietnia 2023 r. w życie weszły długo wyczekiwane i zapowiadane od miesięcy przepisy ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, wdrażające do krajowego ustawodawstwa postanowienia dwóch unijnych dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE): dyrektywy nr 2019/1152 i dyrektywy nr 2019/1158. Nowe regulacje objęły także pracodawców z sektora transportowego.
Transport lotniczy
Istotna rola Polski w strukturze DHL Express
Jedną z dywizji Grupy DHL jest DHL Express. Jaki jest profil działalności tej firmy i czym wyróżnia się na rynku przewoźników ekspresowych? ‒ na te i inne pytania odpowiada Tomasz Buraś, prezes zarządu DHL Express Polska.
Czy leci z nami cargo?
Przyjmuje się, że pierwszy ładunek został przewieziony samolotem w 1910 r., kiedy kilka bel jedwabiu przetransportowano na odcinku ponad 100 kilometrowym do Columbus w Ohio. Od tego czasu dynamicznemu postępowi awiacji nieustannie towarzyszył adekwatny rozwój transportów cargo.
Transport drogowy
Raport “Transport drogowy w Polsce 2023”
Transport drogowy jest branżą posiadającą największy wkład w rozwój gospodarczy kraju. Od 2010 roku zatrudnienie w branży wzrosło o 230 tys. osób, więcej niż w informatyce (+207 tys.). Nie ma w Unii Europejskiej innego dużego kraju poza Polską, w którym transport odgrywałby tak dużą rolę ekonomiczną.
Transport intermodalny
Polski intermodal notuje straty
Jak wynika z ostatnich danych przedstawionych przez Urząd Transportu Kolejowego, kolejowe przewozy intermodalne w I kwartale 2023 r. odnotowały w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku spadek, i to o 12%. W tym okresie przewieziono zaledwie 5,8 mln ton ładunków, co stanowiło blisko 625 tys. TEU.