TSL biznes – listopad 2015

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2015_11m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

> Wydarzenia

Umiejętność zarządzania ryzykiem staje się istotna
Już po raz kolejny, pod patronatem „Pulsu Biznesu”, przedstawiciele branży transportowej spotkali się w dniach 8-9 października podczas XII Forum Polskich Menedżerów Logistyki „PolLog 2015”. Tym razem tematem przewodnim było „Zarządzanie łańcuchem dostaw i tworzenie wartości dodanej dla klientów”.

 

> Wydarzenia

E-handel ciągle z ogromnym potencjałem
Według najnowszego raportu European Cross-Channel Retail Sales Forecast, do roku 2020 aż 53% całkowitej sprzedaży prowadzonej na terenie Europy będzie prowadzone drogą elektroniczną. Badanie podkreśla, że wartość handlu cross-channel w Europie osiągnie w tym czasie poziom 704 mld euro. Obecnie jest to 457 mld euro.

 

Rynek z perspektywami
Podobnie jak wraz ze wzrostem produkcji samochodów rośnie liczba producentów podzespołów i serwisów zajmujących się sprzedażą oraz naprawą aut, tak z rozwojem branży e-commerce związany jest wzrost popytu na powierzchnię logistyczną i konieczność zatrudnienia nowych pracowników. Przed tym wyzwaniem aktualnie stoi cała branża.

 

Pierwszy na polskim rynku
Skład celny dla Endo w magazynie arvato
arvato Polska podpisało z producentem oraz dystrybutorem ubrań i akcesoriów dziecięcych Endo, umowę na pełną obsługę logistyczną sklepu internetowego endo.pl. Współpraca rozpoczęła się w sierpniu 2014 r., a w ostatnim czasie jej zakres został rozszerzony o unikatową na polskim rynku usługę, obejmującą zaawansowaną integrację systemową z uwzględnieniem bezpośrednich realizacji ze składu celnego.

 

Więcej zwrotów w e-commerce
Spółka DPD Polska przeprowadziła badania wśród polskich sklepów internetowych, dotyczące zmiany liczby zwrotów po wejściu w życie ustawy o prawach konsumenta. Według ustawy, kupujący zdalnie otrzymali nowy wachlarz praw dotyczących czasu zwrotu towaru. Nowe prawo obowiązuje od 25 grudnia 2014 r.

 

DHL Express z ofertą dla e-biznesu
W ramach doskonalenia standardów obsługi klienta DHL Express poszerzył portfolio o nowe rozwiązanie biznesowe dla segmentu B2C. Z końcem października wprowadził rozwiązania
dedykowane odbiorcom indywidualnym korzystającym z importowych usług międzynarodowych, w tym automatyczne punkty Service Point (automaty DHL).

 

Z punktu widzenia firmy kurierskiej
Jednym z ważniejszych czynników pozwalających na skuteczne i rentowne prowadzenie e-sklepu jest gwarancja szybkiego i bezpiecznego doręczenia zakupionych przedmiotów. To może być – obok oferty sklepu internetowego – najważniejszym czynnikiem jego przewagi konkurencyjnej. Na dynamicznym i wymagającym rynku e-commerce skuteczność doręczeń staje się jednak warunkiem oczywistym. Firma kurierska musi więc spełnić jeszcze kilka innych wymagań, z których kluczowe to innowacyjność i zasięg.

 

PEKAES rozwija e-commerce
Wzrost popularności segmentu e-commerce w Polsce dla wielu firm z branży TSL oznaczał konieczność dostosowania systemów TMS do coraz większych oczekiwań rynku. Nie inaczej było w przypadku PEKAES.

 

DSV Protect zapewnia dodatkową ochronę podczas transportu drogowego
Z początkiem listopada br. DSV Road wdraża nowy serwis, którego celem jest zwiększenie podstawowej ochrony towarów przewożonych za pośrednictwem DSV. DSV Protect to usługa o charakterze wartości dodanej, która za niewielką kwotę pozwala ponadstandardowo zabezpieczyć przesyłki w międzynarodowym transporcie drogowym.

 

 > Transport drogowy

Dwie wersje, wiele możliwości
Hyundai wypuścił na rynek lekki samochód użytkowy Hyundai H350. To pierwszy od wielu lat nowy model konkurujący w europejskim segmencie dużych vanów i pierwszy w portfolio firmy samochód użytkowy o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony.

 

Barometr transportowy TimoCom. Nadwyżka frachtów w trzecim kwartaleBezpieczeństwa nigdy za wiele
Barometr transportowy TimoCom pokazał w trzecim kwartale 2015 r. niemal książkowy wynik obrazujący udział ilości frachtów w odniesieniu do wolnych powierzchni ładunkowych dostępnych na europejskim rynku transportowym (50,2% – 49,8%). Takie wskazanie jest bliskie ideału, choć między poszczególnymi miesiącami zdarzały się spore wahania, a samo otwarcie kwartału było dla wszystkich nie lada zaskoczeniem.

 

Kolejne rozszerzenie sieci dróg płatnych na Białorusi
1 listopada nastąpiły kolejne zmiany w białoruskim systemie poboru opłat drogowych BellToll.

 

 > Transport kolejowy

Towarowy szlak Bałtyk – Adriatyk
10 listopada 2015 r., zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 913/2010 z 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy, powinien być uruchomiony Korytarz Towarowy nr 5 Morze Bałtyckie – Morze Adriatyckie, a także Korytarz Towarowy nr 8 Morze Północne – Morze Bałtyckie. Oba na znacznej długości przechodzą przez terytorium Polski. O tym, jak przebiegały przygotowania do ich wdrożenia, mówi Maria Perkuszewska, zastępca dyrektora Biura Strategii PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Katowice sprostały zadaniu
Europejski Kongres Logistyczny ONECARGO
Wejście PKP CARGO na giełdę oraz akwizycje o charakterze międzynarodowym spowodowały, że zarząd spółki utwierdził się w przekonaniu, że jeśli chce osiągać sukcesy w branży logistycznej musi prowadzić dialog i uczestniczyć w spotkaniach z jej przedstawicielami. Stało się to przyczynkiem do wyjścia z inicjatywą zorganizowania Europejskiego Kongresu Logistycznego ONECARGO. Inicjatywę tę podjęła Grupa PTWP, która była organizatorem wydarzenia.

 

PKP Cargo mierzy wysoko
Z przewoźnika w potentata logistycznego

Zdobycie pozycji lidera logistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, znaczące zwiększenie transportu na rynku polskim (o 33% w porównaniu z rokiem 2014) i poza granicami kraju, (z obecnych 2% do 22%), dalsza poprawa efektywności działania i zmiana struktury towarowej przewozów – to główne założenia strategii Grupy PKP Cargo do roku 2020.

 

 > Finansowanie i ubezpieczenia

Czy stracimy 20 mld zł dotacji z Unii Europejskiej ?
Jeszcze rok temu Maria Wasiak, ówczesna minister infrastruktury i rozwoju, oceniała że pieniądze unijne na inwestycje kolejowe w latach 2007-2013 nie są zagrożone. Również wiceszef tego resortu Adam Zdziebło zapewniał, że nie ma takiego ryzyka. – Polska nie będzie musiała zwrócić jakichkolwiek pieniędzy unijnych z budżetu na lata 2007-2013 – przekonywał. Dziś jednak okazuje się, że groźba utraty wielomiliardowego współfinansowania przez UE projektów, i to nie tylko kolejowych, staje się coraz bardziej realna.

 

Jeszcze więcej leasingu w firmach
Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z leasingu, takie wnioski nasuwają się z analizy tego, co dzieje się w tej branży. Z danych Związku Polskiego Leasingu, ogłoszonych po III kwartale wynika, że kluczowe pozostają inwestycje w pojazdy osobowe i lekkie dostawcze, maszyny i urządzenia oraz środki transportu.

 

Czy MiLoG wpłynie na branżę leasingową?
Po trzech kwartałach 2015 r. widać dalszy wzrost w zakresie finansowania transportu ciężkiego (12,8% r/r) i to mimo trudności w sektorze transportu międzynarodowego. Z powodu tych trudności przedstawiciele branży leasingowej uważnie obserwują i analizują sytuację firm z tego sektora.

 

Więcej czasem znaczy mniej
Każde przedsiębiorstwo prędzej czy później zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie płyną z posiadania odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, która chroni nas i nasze mienie. Firmy
transportowe wiedzą o tym najlepiej. Kradzieże, wypadki komunikacyjne, pożary, lawiny, wypadki podczas załadunku/rozładunku i wiele, wiele innych to tylko niektóre z zagrożeń, jakie czyhają na firmy działające w tej branży.

 

 > Powierzchnie magazynowe

Nowe centrum produkcyjno-magazynowe w Łodzi
Panattoni Business Center Łódź II to nowe centrum produkcyjno-magazynowe, o powierzchni 33 tys. m2, dedykowane jest wielu najemcom. Obiekt w siedem miesięcy wybudował Panattoni Europe. Oficjalne otwarcie miało miejsce 23 października. Klientami parku, który jest już w pełni wynajęty, zostały firmy z branży produkcyjnej i TSL.

 

  > Prawo

Wina w wyborze przy umowie spedycji
Podczas negocjacji umowy spedycji dyskusja robi się szczególnie gorąca przy zapisach dotyczących ograniczenia odpowiedzialności spedytora do winy w wyborze. Niejednokrotnie okazuje się, że pojęcie to, jakkolwiek znane od dawna prawu cywilnemu, staje się kością niezgody (tzw. deal-breaker) kontraktu. Czymże jest zatem wina w wyborze i kiedy występuje w praktyce przy umowie spedycji?

 

Sukcesja biznesu w firmach transportowych
Obecnie w Polsce aktywnych jest na rynku około 200 tys. firm transportowych, pośród których blisko połowa to firmy zajmujące się drogowym transportem towarów. Niestety, wszystkie te podmioty zmagają się z specyficznymi dla branży transportowej problemami – wysokimi kosztami prowadzenia działalności, licznymi obciążeniami publiczno-prawnymi, koniecznością
spełnienia określonych wymogów administracyjnych, w końcu kłopotami z rekrutacją wykwalifikowanych pracowników.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C