TSL biznes – listopad 2021

C

Logistyka

Łatwiejszy dostęp do e-handlu dzięki fulfillment

Jesteś dynamicznie rozwijającą się firmą prowadzącą sprzedaż przez internet? Europejska Sieć Fulfi llmentu DHL jest dla Ciebie. Skorzystaj z 30 centrów realizacji zamówień online w Europie, zyskaj szybszą dostawę i wejdź z łatwością na nowe rynki!

Branża AGD i meblowa – wymagający segment rynku

Już nie tylko branża odzieżowa i high-tech coraz częściej korzystają z kanału e-commerce, również meblowa i AGD rozwijają się dynamicznie w e-handlu. Przyczyniła się do tego pandemia COVID-19, która sprzyja większemu zainteresowaniu zakupami w sieci różnych artykułów.

Branża meblowa coraz bardziej widoczna w e-commerce

Obsługa logistyczna branży DIY stanowi ważny obszar działalności GXO. W Europie wspieramy ponad 70 klientów z tego obszaru, dla których świadczymy usługi w zakresie m.in. handlu wielokanałowego oraz e-commerce, magazynowania, lead logistics, optymalizacji łańcuchów dostaw, czy logistyki zwrotów.

Teraz liczy się jakość, niezawodność i przejrzystość

Wąskie gardła i zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw destabilizują rynek, a proces ich planowania stał się zadaniem strategicznym dla najwyższego kierownictwa. Według Burkharda Elinga, CEO DACHSER, oznacza to większe wymagania wobec partnerów logistycznych.

Cyfrowa transformacja sprzedaży pojazdów i rola logistyki

Sprzedaż detaliczna samochodów przechodzi obecnie istotną ewolucję. Model franczyzowego salonu sprzedaży pozostaje dominujący na większości rynków, jednak producenci OEM i dealerzy rozwijają wielokanałowe drogi sprzedaży i marketingu dla nowych i używanych pojazdów. Powstają wirtualne salony, oferta obejmuje zdalne jazdy próbne, opcje finansowania online, jak również subskrypcje pojazdów oraz bezpośrednią sprzedaż przez Internet.

Jak wysyłać częściej i nie płacić więcej

Zmiany w globalnych łańcuchach dostaw i wahania na rynku kontenerowym wywołane pandemią wpływają na przyszłość światowego handlu. Przed nowymi wyzwaniami stanęła m.in. branża beverage.

Volocopter i DB Schenker  – pierwszy blueprint dla operacji Volodrone

Pionier miejskiej mobilności powietrznej (UAM, Urban Air Mobility), firma Volocopter, oraz globalny lider logistyczny, DB Schenker, ogłosili, że na terenie centrum wystawienniczo-targowego Messe Stuttgart przeprowadzili wspólny, statyczny Proof of Concept (PoC) dotyczący wykorzystania VoloDrone w centrach logistycznych.

Logistyka – technologia

Automatyzacja procesów logistycznych wchodzi pod strzechy

Kiedy w 1984 roku, 74 letnia Brytyjka Jane Snowball wybierała za pomocą pilota margarynę, jajka i płatki śniadaniowe, składając tym samym pierwsze zdalne zamówienie (trzeba jednak przyznać, że na ekranie telewizora i poprzez telegazetę), nikt chyba nie spodziewał się, że niespełna 40 lat później o telegazecie słyszeć będą już tylko koneserzy instrukcji obsługi telewizorów, a zamówienia składać będziemy również przez telefony komórkowe, którymi je przy okazji opłacimy, a nawet otworzymy skrytkę w aparacie paczkowym.

Współpraca transportowa Chep i Unilever: proekologiczne działania z korzyściami dla biznesu

Mocne ograniczenie emisji CO2, likwidacja „pustych przebiegów” i zmniejszenie kosztów operacyjnych – to główne efekty współpracy transportowej CHEP i Unilever. To także doskonały przykład pogodzenia działań proekologicznych z rentownością biznesową w branży transportowej.

Przemysł 4.0, czyli czwarta rewolucja przemysłowa. EFA-SmartConnect® – kolejny moduł cyfrowy od EFAFLEX

EFAFLEX, światowy lider w branży bram szybkobieżnych, dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu EFA-SmartConnect® wyznacza nowe standardy w zakresie inteligentnego łączenia w sieć instalacji bramowych.

Zorientowani na przyszłość – podsumowanie dnia otwartego Jungheinrich

20 października 2021 r. odbyła się kolejna edycja Dnia Otwartego Jungheinrich. Firma po raz drugi zorganizowała go online ‒ tym razem w wirtualnym magazynie. Dyskutowano o tym, co dziś w branży najważniejsze: o automatyzacji procesów, cyfryzacji, energii, zrównoważonym rozwoju. Tempo dyskusji nadawał Artur Olejniczak z Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania wielu nowości firmy.

Jak wykorzystać widoczność transportu do ponownej synchronizacji łańcucha dostaw

Przed wybuchem pandemii COVID-19 większość globalnych przedsiębiorstw była zaangażowana w synchronizację łańcucha dostaw polegającą na koordynacji zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji. Jednak zakłócenia, jakie towarzyszą nam od początku pandemii pokazały, że synchronizacja nie była możliwa do utrzymania bez posiadania pełnej widoczności łańcucha dostaw w czasie rzeczywistym.

Systemy IT

Nowy raport GS1: jak oni e-handlują?

Każdemu, kto przeczytał raport „Cross-border e-commerce. Standardy GS1 w logistyce transgranicznej” nasuwa się jeden wniosek: rodzime firmy coraz śmielej wychodzą na zagraniczne rynki i platformy marketplace, coraz częściej stosując globalne standardy znakowania GS1.

Finansowanie i ubezpieczenia

Europejski rynek leasingu budzi się z letargu

Nie tylko polska, ale i europejska branża leasingowa, po ubiegłorocznym spowolnieniu, w I połowie 2021 r. wstąpiła na ścieżkę wzrostu. Polski sektor leasingu utrzymuje stabilną 6. pozycję w Europie.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu polska branża leasingowa nabiera rozpędu

Związek Polskiego Leasingu podał, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2021 r. firmy leasingowe udzieliły finansowania o łącznej wartości 68,2 mld zł, przy wysokiej, 41,2-procentowej dynamice rynku (dane ZPL po trzech kwartałach 2020/ 2021). Najwięcej nowych kontraktów przybyło w wypadku pojazdów ciężarowych, a wynoszą one 85,8%. Za nimi są pojazdy lekkie (37,9-procentowy przyrost r/r) oraz maszyny i urządzenia (25,8% r/r).

Transport drogowy

Inteligentne systemy video-telemetryczne zwiększą bezpieczeństwo na drogach

Z danych przedstawionych przez Parlament Europejski wynika, że tylko w 2020 r. straty poniesione przez branżę transportową wyniosły aż 9 mld euro. Jedną z przyczyn są wypadki w tzw. martwym punkcie pola widzenia. Szacuje się, że każdego roku w tej strefie dochodzi do ponad 400 tys. kolizji, w których ginie aż 160 tys. osób. Zminimalizować straty nawet o 74% mogą rozwiązania telematyczne.

Rozliczenia paliwa. Ubytki? Nie takie straszne

Wysokie ceny paliw nie nastrajają optymizmem, wszędzie tam, gdzie stanowi ono istotny koszt prowadzenia biznesu. Warto zatem uzbroić się w wiedzę, jak kontrolować jego zakup i właściwie rozliczać.

Prawo

Obostrzenia w przepisach o kabotażu już od lutego 2022! Przygotuj się!

Przewozy kabotażowe, zwłaszcza w Niemczech, cieszą się dużą popularnością wśród polskich firm transportowych. Pozwalają one bowiem na optymalizację przewozów, zmniejszenie pustych przebiegów i wypełnienie czasu kierowcy czekającego na przyjęcie załadunku powrotnego. Jednocześnie firmy poszukujące przewoźnika mają większy wybór dostawców usługi transportowej.

Polisa OCP. Co trzeba wiedzieć przed jej zakupem.

Transport i zarabianie pieniędzy powinny iść w parze. Ale jak pokazuje życie, w parze z transportem często idą również szkody. O ile każdy przewoźnik zdaje sobie z tego sprawę, to nie zawsze dobrze wychodzi mu zabezpieczanie się przed ich skutkami. Jedną z form zabezpieczenia jest wykupienie polisy OCP. Przewoźnik zawiera umowę ubezpieczenia, płaci składkę, a w przypadku szkody zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie. Układ wydaje się prosty, a przewoźnik bezpieczny. Czy tak jest naprawdę?

Awizacja odpraw celnych  – nowa usługa już działa w portach morskich i lotniczych

Od 1 października 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nową usługę w systemie SATOS: awizację odpraw celnych w portach lotniczych i morskich. Usługa ta polega na możliwości powiadomienia organu celnego o zamiarze dostarczenia/stawienia się towaru w oddziale celnym granicznym.

 

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C