TSL Biznes – listopad 2023

C

Logistyka

Jak zmiana  preferencji  zakupowych konsumentów wpływa na logistykę i kształtowanie strategii biznesowych?

Ewolucja zachowań konsumenckich na rynku spożywczym to nieprzerwany proces, który na skutek czynników zewnętrznych może przyspieszać (np. w dobrej koniunkturze, gdy społeczeństwo się bogaci) lub zwalniać (np. jako skutek oszczędności wymuszonych przez inflację). Głównym napędem wewnętrznym jest natomiast ciekawość.

Frigo Logistics buduje dwie mroźnie i mówi o wyzwaniach

Logistyka żywności odgrywa niebagatelną rolę. Zapewnienie konsumentom skutecznego i bezpiecznego dostępu do niej to bowiem główne aspekty gospodarek świata. Z tego powodu rynek spożywczy to jeden z bardziej stabilnych biznesów, nawet w czasach kryzysu.

Logistyka kontraktowa – niezbędne ogniwo dla rozwoju biznesu

Według raportu brytyjskiego centrum analitycznego Transport Intelligence (Ti), Europa jest obecnie drugim największym rynkiem logistyki kontraktowej na świecie. Wartość usług z tego obszaru ma wkrótce osiągnąć ponad 90 mld euro. Ostatnie trzy lata to również dobry czas dla polskiego rynku logistyki kontraktowej. Współczynnik niewynajętych powierzchni oscyluje wokół 6-7%, a zasoby branży na koniec drugiego kwartału br. wynosiły 31,5 mln m2 . Jakiego wsparcia szukają klienci u operatorów logistycznych? Jakie elementy wpływają na długoletnie kontrakty w logistyce kontraktowej?

Automaty paczkowe, czyli jak wybrać optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy

Handel elektroniczny oraz, co coraz ważniejsze, re-commerce szybko się rozwijają, a sukces każdego przewoźnika zależy teraz od możliwości opracowania komercyjnie akceptowalnych i zorientowanych na klienta operacji out-of-home (OOH ‒ dostaw/odbiorów poza domem) ze względu na ich efektywność kosztową i operacyjną, a także korzyści płynące z ekologicznej ostatniej mili.

Aktualne wyzwania w sektorze e-commerce

17 października Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza i międzynarodowa agencja doradcza Cushman & Wakefield zorganizowały wspólną konferencję „Nearshoring, Logistics E-commerce: Perspectives for development on the Polish market”, na której eksperci rozmawiali m.in. o szansach i wyzwaniach, jakie stoją przed rodzimym sektorem e-commerce.

Rozkwitający rynek z ogromnymi możliwościami

63% obywateli krajów Europy Centralno-Wschodniej (CEE) dokonało w 2022 r. zakupu przez internet. Dla mieszkańców Unii Europejskiej wskaźnik ten wyniósł 68% (Eurostat). Dane te oraz dynamika wzrostu pokazują, że ekspansja e-commerce na rynki wschodzące ma coraz większy sens i staje się bardziej opłacalna niż ta do krajów Europy Zachodniej.

Usługi kurierskie i pocztowe

Już nie tylko szczyt paczkowy definiuje rozwój usług kurierskich

E-commerce stał się w Europie zwyczajem w pełni zintegrowanym ze stylem życia, stąd też klienci sklepów internetowych chcą i oczekują dostaw, które bez problemu wkomponują się w ich codzienność, zapewniając wiele elastycznych i wygodnych opcji.

Zrównoważony rozwój

Sprzedaż internetowa musi być bardziej “eko”. Gigantom to się udaje, a ci mniejsi muszą łączyć siły

Giganci światowego e-commerce coraz solidniej przykładają się do kwestii neutralności klimatycznej. Alibaba ogłosił, że udało się ograniczyć firmie emisję o 13%. Polskie Allegro również wprowadziło znaczne oszczędności. Dużym przedsiębiorstwom łatwiej jest dostosować się do wymagań, przed którymi stoją wszystkie firmy, nawet małe sklepy internetowe. Jak zminimalizować koszt przejścia na „zieloną stronę mocy”, czego również wymagają klienci? Łączyć się w internetowych hubach.

Bramy szybkobieżne do zautomatyzowanej sortowni paczek. Efaflex wyposaża placówkę poczty czeskiej.

Poczta Czeska jest jednym z największych doręczycieli paczek w Czechach. W 2020 r. liczba doręczeń przekroczyła 52 mln.  Aż tyle przewożonych przesyłek stawia wysokie wymagania procesom logistycznym, pracownikom i obiektom.

Systemy IT

Oszczędności w transporcie – w czym może nam pomóc technologia

Stale rozwijająca się technologia wywiera bardzo duży wpływ na niemalże każdą branżę, również transportową. Dla właścicieli flot korzystających z rozwiązań telematycznych pojawiają się coraz większe możliwości.

Transport drogowy

Jak z sukcesem rozwijać firmę sprzedającą ciężarówki czyli “Prawdziwe historie” OTOMOTO

Rodzina Smuszkiewiczów z Gniezna to przykład prężnie rozwijającego się rodzinnego przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w sprzedaży ciągników siodłowych. Trzy pokolenia zaangażowane w biznes łączy głęboka pasja do motoryzacji. Historia ich działalności rozpoczęła się w trudnych latach 70., od pana Piotra oraz zakupu pierwszej wywrotki marki Jelcz. Dziś to córka Hania razem z mężem Sławkiem zarządzają firmą. Historię powstania i rozwoju przedsiębiorstwa można poznać oglądając najnowszą kampanię OTOMOTO, z kultowej serii „Prawdziwe Historie” na kanale Youtube marki.

Kryzys na granicy z Ukrainą narasta

6 listopada 2023 r. przed przejściami granicznymi w Dorohusku i Hrebennem polscy przewoźnicy rozpoczęli strajk będący protestem przeciwko nierównemu traktowaniu unijnych przewoźników i ich ukraińskich
odpowiedników. Jest to konsekwencja zawieszenia Ukraińcom przez władze UE zezwoleń dwustronnych na przewozy komercyjne.

Wyzwania chłodniczego transportu drogowego na przykładzie łososi

Łosoś to jedna z najbardziej popularnych ryb spożywanych w Polsce i Europie, ale też jeden z najbardziej wymagających ładunków dla firm transportowych. Restrykcyjne wymagania dotyczą warunków dostawy
i bezpieczeństwa w całym łańcuchu dostaw.

Prawo

Kiedy następuje uznanie długu?

Brak terminowej zapłaty nie oznacza z góry, że wierzycielowi nie uda się odzyskać należnych pieniędzy. W korzystnej sytuacji znajdzie się on, jeżeli dłużnik uzna istniejący dług. W tym miejscu pojawiają się jednak pytania – Jak powinno wyglądać skuteczne uznanie długu? Jaka forma będzie tu rekomendowana oraz, czy są jakieś inne kwestie, o których warto pamiętać?

Reguły Incoterms 2020 w transporcie morskim

Transport morski towarów odgrywa kluczową rolę w sprawnym funkcjonowaniu globalnej gospodarki. Przy jego realizacji strony często stosują określone reguły Incoterms 2020. Które z tych reguł mają zastosowanie
w transporcie morskim i jakie oferują korzyści sprzedającemu i kupującemu?

Wydarzenia

Kod Innowacji 2023. Poznaj liderów zrównoważonego rozwoju

Start-up Maas Loop, duet retail Żabka – Nowalijka oraz operator logistyczny Fresh Logistics zostali laureatami tegorocznych nagród Kod Innowacji przyznawanych przez GS1 Polska. W tym roku jury wyróżniło fi rmy, które wykorzystują globalne standardy GS1 do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C