TSL Biznes – luty 2014

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2014_02m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

> Wydarzenia

 

Transport Week 2014 już w marcu
Czwarta edycja międzynarodowych targów
Nowe regulacje prawne, żegluga w SECA po 1 stycznia 2015, alians P3, polityka TEN-T ? to tylko kilka, spośród wielu tematów, które podejmą
zgromadzeni specjaliści i reprezentanci branży transportowej podczas międzynarodowego wydarzenia jakim będzie Transport Week 2014, odbywający się już po raz czwarty w Gdańsku, między 4 a 6 marca.

Trans Poland 2014
Najbardziej międzynarodowe targi branżowe znowu zagoszczą w Warszawie
Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki Trans Poland 2014 to specjalistyczne targi branżowe, podczas których zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania i usługi dostępne w branży TSL. Ich druga edycja odbędzie się 5 – 7 listopada 2014 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

Bez radykalnego przyspieszenia
Spotkanie noworoczne pod egidą PISiL-u
16 stycznia 2014 roku odbyła się kolejna konferencja noworoczna Polskiej Izby Spedycji i Logistyki. Tym razem udział w spotkaniu wzięło ponad 100 osób, przede wszystkim członków Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.

 

 > Logistyka

 

Globalizacja narzuca standardy
Chyba żaden inny produkt nie podlega tak zmiennym trendom jak odzież. Na dodatek powinna ona być różnorodna, dostępna w wielu wariantach, a towar nie może zalegać w magazynach, bo szybko wychodzi z mody. To pociąga za sobą spore wyzwania jeśli chodzi o logistykę i wpływa na jej złożoność.

 

Dobra logistyka zawsze w modzie
Co zrobić, by ubiór nie wyszedł z mody, nim trafi do sklepów? Jak sprawić, by długo wyczekiwana przez klientów kolekcja pojawiła się w tysiącach sklepów w tym samym, ściśle określonym czasie? Jakie znaczenie dla branży modowej ma odpowiednia logistyka i jak ją budować? Odpowiada Sebastian Sołtys ? Dyrektor ds. Logistyki Zagranicznej w LPP SA.

 

Na miarę UPS
Branża odzieżowa to nie tylko masowa produkcja do ?sieciówek?, ale również ubrania szyte na miarę pojedynczych klientów. We Francji firm zajmujących się indywidualnymi zamówieniami jest ponad 250, w Polsce są zaledwie cztery, a pierwszą z nich było Cafardini. Jej działalność wymaga specjalnej obsługi logistycznej.

 

Odzież w systemie
Współczesna logistyka opiera się na rozwiązaniach elastycznych i efektywnych. Podobnie jest z systemami informatycznymi, które muszą podążać nie tylko za zmieniającymi się potrzebami logistyki, ale także za szybkim rozwojem samej branży IT.

 

Luksusowe ubrania potrzebują profesjonalnej logistyki
Branża odzieżowa jest bardzo różnorodna, dlatego rozwiązań logistycznych dedykowanych dla tego sektora jest bardzo wiele. Przykładem niestandardowych rozwiązań są usługi DB Schenker Logistics dla jednego z producentów odzieży luksusowej i akcesoriów modowych.s.

 

 

 > Logistyka ? technologia

 

Inka ? palety display ? oszczędność miejsca i pieniędzy
Mimo wzrostu cen surowego drewna, firma Inka Paletten GmbH już drugi rok z rzędu nie podwyższyła cen oferowanych przez siebie palet. Do ich wytwarzania firma nie używa surowego drewna. Palety Inka produkowane są z odpadów drewnianych (PEFC) pochodzących ze zrównoważonej gospodarki leśnej oraz drewna recyklingowego.

 

> Prawo

 

Zmiany w obowiązku podatkowym w VAT dla usług transportowych i spedycyjnych
Przedsiębiorcy działający w branży transportowej i spedycyjnej powinni być świadomi zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, jakie weszły w życie z początkiem 2014 r. Niosą one
bowiem za sobą istotne konsekwencje w rozliczaniu VAT, które w pewnych przypadkach prowadzą do przyspieszenia płatności podatku do urzędu skarbowego.

 

Nielegalny imigrant ?na pace? ? jak unikać kar nakładanych w Anglii
Pomimo, że przez większość krajów Unii Europejskiej możemy przejechać bez żadnej kontroli granicznej, to Wielka Brytania zachowała dość wyjątkowe i bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące przekraczania granicy. Ofiarą tego padają przewoźnicy, którym imigranci wtargnęli do pojazdu/naczepy. Tym samym biorą oni nieświadomy udział w nielegalnym przewozie osób, za co nakładana jest dotkliwa kara. Są jednak sposoby, by jej uniknąć.

 

Czynności spedycyjne, czyli co tak naprawdę ubezpieczamy?
Polisy OCS posiadają chyba wszyscy spedytorzy zajmujący się spedycją, czy jak kto woli, pośrednictwem przy przewozie rzeczy. Niewielu dzisiejszych spedytorów tak naprawdę wie do wykonania jakich czynności zobowiązują się i jaka odpowiedzialność wynika z zawieranych przez nich umów. Niewielu z nich również wie, jaki powinien być zakres posiadanego ubezpieczenia, a jeśli już jakieś mają, od czego ono tak naprawdę chroni.

 

Gdy klient zalega?
Zwlekanie z zapłatą ze strony kontrahenta, to pierwszy zwiastun zatorów finansowych.Jak odzyskać pieniądze, nie tracąc przy tym klienta? Dużo zależy od zaawansowania dotychczasowej współpracy z kontrahentem, wysokości składanych zamówień oraz terminów opóźnień w płatnościach.

 

 

> Transport drogowy

 

Plany euroShell na 2014r
Poprzedni rok był dla Shell Polska czasem inwestycji, wzmożonej pracy, a przede wszystkim sukcesów rynkowych. Przed nami kolejne wyzwania, w tym otwarcia nowych obiektów w barwach Shell oraz rozwój produktów ułatwiających zarządzanie flotą.

 

Pierwsze tego typu partnerstwona rynku polskim
Użytkownicy systemu interLAN SPEED mają dostęp do ofert giełdowych Teleroute


Europejska giełda transportowa Teleroute rozpoczęła współpracę z firmą interLAN, czołowym polskim producentem oprogramowania klasy TMS. Dla użytkowników obu rozwiązań oznacza to koniec podwójnego wpisywania danych dotyczących zleceń przyjętych do realizacji.

 

HGV LEVY ? nowy podatek drogowy w Wielkiej Brytanii
Od 1 kwietnia na wszystkich autostradach w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać nowy podatek drogowy HGV LEVY , który obejmie zagraniczne pojazdy o masie powyżej 12 t. System bazować będzie na winietach czasowych. Będzie je można kupić za pośrednictwem międzynarodowych operatorów opłat drogowych, np. DKV Euro Service.

 

Coraz więcej pojazdów monitorowanych w TimoCom
Od momentu rozszerzenia TC eMap? o innowacyjną funkcję trackingu minęło już pół roku. Dzięki możliwości znacznego podniesienia poziomu bezpieczeństwa przewożonych ładunków, program zjednał sobie tysiące użytkowników w całej Europie. Korzystają z niego zarówno nadawcy ładunków, którym pozwala on na bieżąco śledzić pozycję ciężarówek z ich towarem, jak i przewoźnicy, którzy zyskują dzięki niemu przewagę konkurencyjną.

 

 > Transport intermodalny

Transport intermodalny nieco przyhamował
Wyniki przewozów intermodalnych w okresie styczeń-wrzesień 2013 r. opublikowane przez Urząd Transportu Kolejowego nie są najgorsze, ale dość skromne tempo wzrostu studzi nieco wcześniejszy optymizm, przewidujący szybkie odrabianie naszych zapóźnień w tej branży. Udział intermodalu w rynku kolejowym wg. mas przewiezionych towarów nadal utrzymuje się poniżej 4%, a pod względem pracy przewozowej na nieco niższym poziomie (6,01%), co w analogicznym okresie roku 2012.

 

Czy rozwój DCT Gdańsk zostanie wstrzymany?
Od początku lat 90-tych XX wieku rośnie rola kontenerów w handlu. Szacuje się, że połowa z nich ładowana i rozładowywana jest w portach dalekowschodnich, jednak niemniej ważnym ogniwem w międzynarodowych szlakach są porty europejskie. W Polsce działa 6 głównych terminali kontenerowych, zlokalizowanych w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie ? Świnoujściu.

 

 

Rzeka kontenerów
WPrzeładunki kontenerów w polskich terminalach morskich znów okazały się rekordowe ? i były o prawie jedną piątą wyższe, niż rok wcześniej. Ta zwyżkowa tendencja trwa od lat, z wyjątkiem krótkotrwałej zapaści w 2009 r. Nie przerwały jej nawet ostatnie kryzysowe lata (patrz: wykres 2).

 

Sztuka tworzenia zoptymalizowanych sieci intermodalnych
Transport intermodalny rozwija się, choć już mniej dynamicznie niż wcześniej. A jak to będziewyglądało w 2014 r., to zależy od korzyści finansowych, stworzenia zoptymalizowanych sieci i konkurencyjności. Jakie poza tym mamy bariery rozwoju? Na ile intermodal będzie konkurencyjny z transportem drogowym? I jakie wyniki, mimo różnych przeciwności, osiągnął operator intermodalny Loconi? ? pytamy Lidię Dziewierską, wiceprezesa firmy Loconi.

 

 

 

 > Transport morski

 

Strefy transportowego wykluczenia
Za rok przewoźnicy drogowi i kolejowi, operujący na terenie północnej części Europy, w tym również Polski, mogą się spodziewać znacznego wzrost zapotrzebowania na swoje usługi. A stanie się tak za sprawą pochopnych i nieprzemyślanych decyzji podjętych swego czasu przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO), a w ślad za nią ? przez Komisję Europejską. Ładunki, które ? w myśl hasła From Road to Sea ? trafiać miały na najbardziej ekologiczny rodzaj transportu, jakim jest żegluga ? masowo ruszą na drogi i tory. Ze wszystkimi tego ekologicznymi konsekwencjami.

 

 

 > Transport kolejowy

 

Pojedziemy z prędkością 200 km/godz.
Jeszcze w grudniu 2014 r., od nowego rozkładu jazdy, pociągi na odcinku CMK z Olszamowic do Zawiercia będą mogły jeździć z prędkością 200 km/godz. W 2015 r. do prędkości tej przyspieszą już na całej 224 kilometrowej trasie z Grodziska Mazowieckiego do Zawiercia. Stanie się to możliwe dzięki wydaniu pierwszego w historii polskiego kolejnictwa zezwolenia na uruchomienie Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (ETCS) poziomu 1.

 

 

 > Transport finansowanie

 

 

Ciężarówki napędzają leasing
Wyniki sprzedaży samochodów ciężarowych w 2013 r. były wyjątkowo dobre i to one sprawiły, że branża leasingowa osiągnęła w Polsce wyższą sprzedaż, niż w rekordowym 2008 r., kiedy to wartość sfinansowanych aktywów wyniosła 32,9 mld zł. W zeszłym roku firmy leasingowe sfinansowały transakcje o wartości 35,3 mld zł, co stanowi 13% wzrost w stosunku do 2012 r.

 

Zdecydowanie lepsze wyniki niż przed rokiem
Na polskim rynku czołową pozycję wśród firm leasingowych od lat zajmuje Europejski Fundusz Leasingowy. W tym roku znowu poprawił swoje wyniki. Czemu je zawdzięcza? Jakie są przewidywania firmy dotyczące 2014 r.? Jaką rolę na rynku leasingu odegra możliwość zakupu ?aut z kratką? z odliczeniem podatku VAT? ? Na pytania odpowiada Radosław Woźniak, wiceprezes Zarządu EFL.

 

Najbardziej istotna metoda finansowania w branży
Branża transportowa inwestując w pojazdy korzysta przede wszystkim z leasingu. Jak sytuacja z 2013 r., będącego ostatnim rokiem możliwości zakupu nowych samochodów ciężarowych spełniających normy emisji Euro 5, wpłynęła na wyniki ING Leasing? Jakie są przewidywania dotyczące 2014 r.? Czy firma podejmie działania, które wpłyną na zwiększenie udziałów w rynku? Te i podobne pytania zadajemy Marcinowi Kościńskiemu, prezesowi ING Leasing.

 

Loconi Intermodal, w ślad za PKP Cargo, idzie na giełdę
Loconi Intermodal, spółka akcyjna pochodząca z Gdyni, która w zaledwie 2 lata od powstania organizuje już ponad 100 rozkładowych połączeń intermodalnych miesięcznie i wykazuje stuprocentową dynamikę wzrostu r./r., tak jak PKP Cargo planuje wejść na giełdę. Operator intermodalny Loconi, będący właścicielem trzech terminali przeładunkowych w Polsce, zamierza przedstawić inwestorom plany kolejnych inwestycji i ekspansji na rynku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C