TSL Biznes – luty 2019

C
[su_button url=”/online/TSLbiznes_2019_02m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

W najnowszym numerze TSL Biznes

Logistyka

Konieczna gotowość do ciągłych zmian
Branża odzieżowa jest najbardziej dynamiczną branżą handlu detalicznego. Ostatnie badania pokazują, że pomiędzy 2010 a 2014 obrót generowany przez podmioty fashion wzrósł o 100%. Statystyczny europejski klient kupuje 60 sztuk odzieży rocznie, co fi nalnie przekłada się nawet na 6 miliardów sztuk produkowanych globalnie.

Zalando wprowadza nowe rozwiązania
Coraz bardziej popularną w Europie platformą modową i lifestylową jest Zalando. Zapewnia ona swoim klientom dostęp do prawie 2 tys. marek – znanych na świecie, produktów lokalnych projektantów i marek własnych. Oferta dostosowana jest do specyfi ki obsługiwanych krajów. W Polsce, operatorem logistycznym, który świadczy usługi na rzecz Zalando jest FIEGE.

Znana branża z nowymi wyzwaniami
Obecnie, w dobie szybkiego rozwoju fast fashion i branży e-commerce obsługa branży odzieżowej staje się coraz większym wyzwaniem dla operatorów logistycznych. O wymaganiach jakim muszą oni sprostać i o zachodzących zmianach, mówi Przemysław Klich, dyrektor sprzedaży, Arvato SCM Solutions w Polsce

Kiedy jakość jest standardem
Dostawy do Porsche, Lamborghini, Bentley, transport półpłynnego srebra i platyny, czy koordynacja transportu sprzętu ratunkowego dla uwięzionego grotołaza w jaskini w Bawarii, to „coś więcej” niż wysokiej jakości usługi. O tym redakcji TSL Biznes mówią pracownicy spółki Seven Freight:Tomasz Budziński, prezes zarządu i Arkadiusz Dąbek, lider zespołu spedytorów.

Logistyka – technologia

Europaleta – czym jest dla nas dzisiaj?
Otwarty Europejski Pool Paletowy powstał w 1961 r., ale nie samoistnie. Lata doświadczeń i przemyśleń, podparte wiedzą i doświadczeniem przyniosły osiągnięcie, o którego wartości z przyzwyczajenia już zapominamy. Bo dziś obecność europalet na rynku stała się oczywistością i mimo, że są one z nami niemal 60 lat, nie odczuwamy ich wieku, zaawansowanego jakby nie liczyć. Idea uniwersalnego, a przy tym ekologicznego nośnika ładunku, już wtedy podbiła rynek. A dziś? Europaleta nadal jest numerem jeden!

Bramy szybkobieżne dla Budweisera
Firma Efafl ex wyposażyła nowe centrum logistyczne browaru Budweiser w 32 bramy szybkobieżne.
Nowe centrum logistyczne browaru Budweiser w Czeskich Budziejowicach zostało wyposażone w 32 szybkobieżne bramy przemysłowe firmy Efafl ex. Bramy spełniają między innymi funkcję ścianek działowych na przenośnikach taśmowych oraz rozdzielają sekcje magazynowe. Służą też jako wyjścia
oraz zamknięcia izolacyjne hal.

Systemy IT

Jednolity standard GS1 w wymianie relacji z operatorem.
Elektroniczna wymiana danych między Maspex a PEKAES
Do grona fi rm, które wdrożyły komunikaty GS1 XML, dołączył ostatnio Maspex – firma, który jest jedną z bardziej znaczących polskich przedsiębiorstw w Europie. Podjęty krok pozwoli przyspieszyć procesy transportowe, wyeliminować ewentualne błędy oraz obniżyć koszty wymiany informacji. Zalety implementacji odczuwalne są zarówno dla producenta, jak i jego operatora logistycznego – firmy PEKAES.

Finansowanie i ubezpieczenia

CUPT przygotowuje się do zamknięcia perspektywy 2014-2020
Polska jest największym benefi cjentem funduszy unijnych. W perspektywie finansowej 2007-2013, tylko w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisk (POIiŚ), Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) przyznało i rozliczyło blisko 86 mld zł. Aktualny budżet Unii Europejskiej dla projektów transportowych koordynowanych przez CUPT wynosi około 104 mld zł, w tym 83,6 mld zł w ramach POIiŚ 2014-2020, 4,14 mld euro w ramach instrumentu CEF i blisko 1,7 mld zł w ramach POPW.

Jak szybko dostać pieniądze za wykonaną usługę transportową?
Europejski transport drogowy polskimi przedsiębiorcami stoi – w Polsce działa ponad 34 tys. firm transportowych, a co czwarta ciężarówka na drogach UE jest z Polski. Stale rośnie liczba przewiezionych przez polskie firmy ładunków i wykonanych frachtów. Rośnie też sprzedaż ciągników siodłowych. A jednak, droga polskiego kierowcy wcale nie jest usłana różami.

Było bardzo dobrze. Teraz będzie gorzej
2018 to kolejny bardzo dobry rok dla polskiej branży leasingowej. Firmy raportujące do Związku Polskiego Leasingu sfinalizowały transakcje o łącznej wartości 82,6 mld zł. Dynamika inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką była na poziomie +21,8% r/r, a takiego sektor ten nie odnotował od 11 lat. To był też siódmy rok z rzędu, kiedy tempo wzrostu było dwucyfrowe. Niestety, prognozy gospodarcze na ten rok nie przewidują, że i teraz będzie aż tak dobrze.

Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo prawne floty?
W zarządzaniu flotą pojazdów każda firma dąży do tego, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed różnymi rodzajami ryzyka i związanymi z nimi kosztami. Jedną z takich sfer są problemy prawne. Na ich wypadek przedsiębiorstwa mogą się zabezpieczyć specjalnym ubezpieczeniem ochrony prawnej, które zapewnia dostęp do szybkiej pomocy prawnej i finansuje koszty związane z ewentualnym procesem sądowym oraz reprezentowaniem przez adwokata czy radcę prawnego.

Po zmianach przepisów podatkowych.
Rynek leasingui wynajmu aut
Z początkiem 2019 roku w życie weszły nowe przepisy podatkowe dotyczące rynku leasingu i wynajmu aut. Jest to szczególnie ważne dla firm wykorzystujących w swojej działalności samochody osobowe, zmieniły się bowiem regulacje określające sposoby podatkowego rozliczania kosztów aut. Na ile te nowe regulacje wpłyną na polski rynek leasingu i wynajmu – przekonamy się za parę miesięcy.

Transport drogowy

Jak sprawić, by podwyżki myta nie uderzyły po kieszeni?
Od nowego roku za przejazdy autostradami kilku europejskich krajów, w tym Niemiec, trzeba zapłacić sporo więcej. Najmocniej nowe opłaty drogowe odczują kierowcy pojazdów ciężarowych wyższej klasy emisji spalin Euro. Czy można zoptymalizować wydatki na myto w kontekście ich podwyżek?

Kartą DKV zapłacisz za mandat
Jedna z koszmarnych sytuacji w trasie. Transport ma opóźnienie z powodu zatorów na drogach. Przekroczona prędkość skutkuje wysokim mandatem. Gotówki na opłatę brak, a czas ucieka.

Przewoźniku, płać najniższy podatek
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na podatku od środków transportowych? Wybierz łatwe i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzisz nawet ponad tysiąc złotych rocznie na każdym posiadanym zestawie.

Polski rynek transportu drogowego rynkiem przewoźnika
W maju 2018 r. Grupa Transporeon przeprowadziła badanie „Dostępność, Stawki & Technologia: Europejskie Badanie Transportu Drogowego 2018”. Wyniki są jednoznaczne i mówią, że sytuacja na rynku transportu drogowego w Polsce sprzyja przewoźnikom.

Transport intermodalny

Zapowiada się dobry rok
W trzecim kwartale 2018 r. przewoźnicy kolejowi przetransportowali blisko 318 tysięcy sztuk jednostek – o ponad 18% więcej niż rok wcześniej, co stanowiło najwyższy wynik kwartalny w historii. Przewieziono ponad 486 tysięcy TEU. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku liczba TEU wzrosła o 16,6%. Równie pomyślnie wyglądały pozostałe wskaźniki. Łączna masa w przewozach intermodalnych w III kwartale 2018 r. wyniosła blisko 4,3 mln ton, a wykonana praca przewozowa prawie 1,6 mld tonokilometrów.

Zyski, nie tylko finansowe
Rozwój usług intermodalnych nadal stanowi jeden z podstawowych kierunków rozwoju grupy EKOL. Operator od lat działa jako firma oferująca rozwiązania ekologiczne i takie też działania kontynuuje.

Infrastruktura trzeszczy w szwach
Kolejny już rok w portach polskich przeładowano rekordową liczbę kontenerów: 1 mln 688 tys. sztuk. To wynik o prawie 225 tys. (15,4%) wyższy od ubiegłorocznego. W przeliczeniu na jednostki znormalizowane prezentuje się on jeszcze lepiej: 2.818.481 TEU. Ale statkami, drogami i koleją przewożone są realne ilości pudeł, więc w naszych analizach pozostańmy przy nich.

Bardzo dobre wyniki Grupy Hupac
Szwajcarski operator przewozów intermodalnych, firma Hupac, który rozpoczął swoją działalność ponad 50 lat temu przewożąc ciężarówki przez Alpy koleją, może być zadowolony z wyników osiągniętych w 2018 r. Przewiózł on 926 414 przesyłek, czyli o 21,4% (166 tys. sztuk) więcej niż w roku poprzednim.

Nie tylko Nowy Jedwabny Szlak
Od czasu przejęcia spółki SPEDCONT w 2013 r. Grupa PEKAES nieustannie inwestuje w rozwój przewozów towarów z Chin oraz z nadbałtyckich portów zlokalizowanych w Gdyni i Gdańsku. Wiąże się to z inwestycjami w rozbudowę Terminala SPEDCONT. Tylko w ubiegłym roku jego powierzchnia składowa powiększyła się prawie dwukrotnie. O planach spółki na najbliższe lata i o jej potencjale mówi Marcin Dobruchowski, prezes zarządu SPEDCONT, będącego częścią Grupy PEKAES.

Prawo

Tryb OUT w tachografie – czy korzystasz z niego prawidłowo?
Tachograf, jak wiadomo, towarzyszy kierowcy zawodowemu niemalże w każdej sekundzie jego pracy. Są jednak wyjątki, kiedy możemy o nim na chwilę zapomnieć – odpoczynek w domu, święta czy też… jazda. Dokładnie tak! Tachograf, w niektórych sytuacjach może nie rejestrować czasu pracy. Zobacz w jakich.

Inteligentne tachografy – oręż w walce z manipulacjami
Unia Europejska szacuje, że w co trzecim samochodzie ciężarowym fałszowane są wskazania tachografu. W 2016 r. w ciągu jedenastu miesięcy inspektorzy ITD przeprowadzili ponad 196 tys. kontroli drogowych pojazdów. W ich wyniku wydano ponad 15 tys. decyzji administracyjnych o nałożeniu kary pieniężnej za naruszenie przepisów dotyczących transportu drogowego i niemal 40 tys. mandatów karnych.

Psucie prawa
Na początku był chaos… i jak dotąd nic się nie zmieniło; przynajmniej jeśli chodzi o ustawodawstwo celne Unii Europejskiej.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C