TSL Biznes – maj 2012

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2012_05m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]
> Wydarzenia

XI FML, jedenasty sukces!!!

Jak co roku na przełomie marca i kwietnia odbyło się Forum Młodej Logistyki. Przez dwa dni w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej uczestnicy mogli przybliżyć sobie zagadnienia branży transportowej i logistycznej. Największa i najstarsza konferencja dotycząca branży TSL i organizowana przez studentów, już po raz jedenasty zaskoczyła poziomem merytorycznym oraz zainteresowaniem ze strony kół naukowych z całej Polski.

 

Targi SilesiaTSL EXPO oraz SILPOSTEX pod znakiem debat, konferencji i seminariów

Wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, Andrzej Massel oraz członkowie Sejmowej Komisji Infrastruktury otworzyli kolejną edycję targów dedykowanych branży spedycji, logistyki i transportu SilesiaTSL EXPO. To jedyna taka impreza w kraju, którą w tym roku odwiedziło ponad 2 tys. specjalistów branżowych. Uczestniczyli oni w spotkaniach i debatach oraz zapoznali się z ofertą liderów firm. Po raz pierwszy dedykowane dla siebie wydarzenie targowe mieli także reprezentanci z dziedziny pocztowej i kurierskiej – SILPOSTEX, która w przededniu liberalizacji polskiego rynku pocztowego była idealnym miejscem przedstawienia ofert i możliwości w dystrybucji przesyłek.
> Logistyka

Nowy zarząd PSML

Pod koniec marca Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki wyłoniło władze PSML na kolejną kadencję. Przez kolejny rok Stowarzyszeniem będą kierowali: Emilia Gawryluk jako prezes zarządu, Magdalena Choquet, Krzysztof Kurek, Mariusz Majewski oraz Andrzej Zawistowski jako członkowie zarządu.

Czy jesteś pewien, dlaczego chcesz wdrożyć WMS?

W nowoczesnym magazynie nie ma miejsca na improwizację i przypadkowość. Rozmieszczenie towarów na półkach, a także trasy wózków widłowych i czynności wykonywane przez ludzi są szczegółowo zaprojektowane przez planistów przy pomocy systemów informatycznych. To właśnie systemy IT pomagają jasno określić wytyczne względem pełnej sprawności i optymalności zachodzących tam procesów. Jednak przed wdrożeniem rozwiązania WMS w magazynie należy skrupulatnie określić potrzeby oraz zaplanować cele względem tego systemu, gdyż od tego zależy dobór odpowiednich rozwiązań.

Nowe biuro CHEP w Rumunii

CHEP, globalny lider w zakresie wynajmu palet i kontenerów wchodzi na rynek rumuński. Zgodnie z ogłoszonymi planami rozwoju geograficznego, obejmującego siedem nowych krajów w Europie Centralnej i Wschodniej, w najbliższym okresie do sieci CHEP włączone zostaną również: Litwa, Łotwa, Estonia, Chorwacja, Bułgaria i Serbia.

 

Sezon na spekulacje

Pomijając rolę i zadania przypisywane logistyce, podstawowym obowiązkiem pracowników tego sektora we wszystkich przedsiębiorstwach jest terminowa realizacja zamówień klienta (co zresztą określa zasada 7W).

Jeszcze bliżej klienta

Rozmawiamy z Aleksandrem Zacirką, dyrektorem Departamentu Transportu i Logistyki Przemysłowej w GEFCO Polska.
“Niewygodna” logistyka
Logistyka materiałów budowlanych w sieciach sklepów

Na mapie Polski pojawiają się kolejne markety typu DIY. Sklepy “Do It Yourself”, nazywane też niekiedy “dom i ogród” cieszą się dużą popularnością – zarówno wśród domowych majsterkowiczów, jak i poszukujących materiałów budowlanych w atrakcyjnych cenach. Specyfika marketów budowlanych nie pozostaje bez wpływu na logistykę zaopatrzenia sieci handlowych i dystrybucji produktów pomiędzy konkretnymi lokalizacjami.

Z Trójmiasta na Śląsk: drogą czy pociągiem?

Śląskie firmy eksportowe oraz importerzy, dla których rynkiem zbytu jest południowa część Polski, mają do wyboru dwa sposoby realizacji transportu na trasie Trójmiasto-Śląsk: przewóz drogowy lub kolejowy. Każdy z nich ma swoje unikalne zalety, dzięki którym sprawdza się w innego typu zleceniach. Przyjrzyjmy się zestawieniu obu frachtów.

> Transport kolejowy i intermodalny

Nowy hub, nowa jakość

Z Peterem Plewą, dyrektorem wykonawczym Polzug Intermodal GmbH rozmawia Franciszek Nietz

Nie tylko transport

Z Andrzejem Niezgodą, Prezesem Zarządu spółki Via Cargo SA rozmawia Franciszek Nietz.

Kolej inwestuje

Liczne inwestycje kolejowe – nie tylko “na EURO” stały się faktem. Jesteśmy świadkami wielu zmian w transporcie kolejowym. Czy inwestycje przełożą się na wyższą efektywność transportu kolejowego? Na pewno, pozostaje jedynie zadać pytanie czy za nową infrastrukturą podąży rozwój całego sektora?

Terminalowa sieć PCC Intermodal. Dobra inwestycja na trudne czasy

Około 141 200TEU, o 23% więcej niż w 2010 r., przewiózł w 2011 r. największy prywatny operator transportu intermodalnego w Polsce, giełdowa spółka PCC Intermodal. Jej przychody netto były o 39% wyższe i wyniosły ponad 165 mln zł. Po stracie w 2010 r. wypracowano też zysk – blisko 4 mln zł przy rentowności 2,1%.

ATC Rail SA uruchomił nowy terminal kontenerowy

Pod koniec kwietnia firma ATC Rail otworzyła terminal kontenerowy w Poznaniu, jeden z dwóch zaplanowanych na rok 2012. Połączenie kolejowe polskich portów z Poznaniem usprawni procesy logistyczne wielu firm w tej części kraju.

CMK będzie miała ETCS

Najważniejsza linia kolejowa w Polsce już niedługo będzie wyposażona w elementy systemu ETCS poziom I, czyli Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem.
> Transport morski

Droższe paliwo, mniejsze zyski

W nie najlepszych nastrojach polscy armatorzy przywitali 2012 r. Wszystko za sprawą spadków głównego indeksu przewozów masowych Baltic Dry Index (BDI) poniżej 1 tys. pkt., który w lutym dotarł do poziomu 662 pkt., czyli niższego niż w kryzysowym 2008 r. Na szczęście, po osiągnięciu niemal “dna”, zaczął odrabiać straty, aby w maju sięgnąć 1,1 tys. pkt.

Naczepy jadą do Skandynawii

Papier, celuloza i naczepy samochodowe stanowią główny ładunek trzech regularnych linii żeglugowych ro-ro, łączących Polskę z Finalndią przez port w Gdyni. Połączenia obsługuje trzech armatorów: Finnlines, Transfennica i UPM-Kymmene Seaways.

Porty na peryferiach

Przez lata całe projektantom sieci dróg w Polsce udawało się ignorować istnienie portów morskich. Autostrada Północ-Południe (ciągle w budowie) oficjalnie kończy się w polu, gdzieś pod Gdańskiem, nie docierając do morskiego brzegu. Jej uwzględnienie w transeuropejskiej sieci dróg (TEN-T) zawdzięczamy zresztą unijnej komisji Van Mierta, gdyż polscy planiści nie widzieli takiej potrzeby. Prowadzące do polskich portów drogi, to trasy rangi powiatowej, nawet gminnej a nie krajowej, mimo że ich przedłużenie stanowią promowe “autostrady morskie” do Skandynawii.
> Transport drogowy

Przybliżamy systemy e-myta: Francja

W poprzednich publikacjach opisaliśmy systemy opłat drogowych działające w Niemczech i Austrii. Teraz pora na przedstawienie rozwiązania stosowanego we Francji, czyli systemu TIS-PL. Wyjaśnimy, w jaki sposób najwygodniej rozliczać płatności i na co warto zwrócić uwagę podczas rejestracji.

Czas zapomnieć o pustych przebiegach

W ostatniej dekadzie transport uległ wielu przeobrażeniom. Przysłużył się temu gwałtowny rozwój internetu. Potencjał globalnej sieci jest skutecznie wykorzystywany przez producentów technologii IT. Dzięki nim działalność transportowa nigdy nie była prostsza. Dla przewoźników i spedytorów, korzystających z tworzonego z myślą o branży TSL oprogramowania, łatwe i szybkie odnalezienie ładunku, w celu uniknięcia pustych przebiegów to dziś żaden kłopot.

Co zrobić, gdy zleceniodawca nie płaci?

Niewypłacalność kontrahentów i przeterminowane faktury to rzeczywistość, z którą na co dzień spotykają się niemal wszyscy przewoźnicy. Zatem, jak sprawdzić czy zleceniodawca jest wiarygodny i zapłaci nam za wykonaną usługę? Na pomoc przewoźnikom wyszedł operator systemu Trans.eu, który udostępnił swoim klientom nową wersję indeksu TransRisk – niezależnego wskaźnika określającego ryzyko zawarcia transakcji ze zleceniodawcą.

RIBAS: nauczyciel ekonomicznej jazdy w każdym pojeździe

Jednym z istotniejszych problemów w prowadzeniu przedsiębiorstwa transportowego w dzisiejszych czasach jest koszt paliwa. W niektórych przypadkach koszty te stanowią one ponad 60% kosztów firmy. Nic dziwnego, że firmy transportowe podejmują szereg działań mających na celu obniżenie zużycia paliwa.
> Logistyka – technologia

Pick-by-Frame
Kolejne innowacje kompletacyjne w arvato

Unikalne rozwiązanie do obsługi kompletacji produktów handlowych, tym razem z zastosowaniem technologii Pick-by-Frame, wdrożyła firma arvato Polska. Technologia ta jest wykorzystywana dla jednego z klientów firmy – operatora telefonii komórkowej w Polsce i została wprowadzona we współpracy z firmą LUCA Systemy Logistyczne.

Od marca nowy reachstacker Hyster na terminalu przeładunkowym w Kutnie

W marcu 2012 r. firma Zeppelin Polska dostarczyła nowy ciężki wózek typu ReachStacker Hyster RS 46-41LS CH na terminal przeładunkowy PCC Intermodal S.A. w Kutnie.
> Powierzchnie magazynowe
 

Obiecujący I kwartał roku

Ten rok jest bardzo ważny dla polskiego rynku powierzchni magazynowych. Piłkarskie mistrzostwa Europy sprawią, że nasz kraj znajdzie się w centrum zainteresowania nie tylko fanów sportu, ale i przedstawicieli świata biznesu. A inwestycje autostradowe, które planowo będą oddane do użytku w 2012 r., stworzą potężny impuls rozwojowy, przyczyniając się do dalszego rozwoju polskiego rynku powierzchni dystrybucyjnych i powstania nowych lokalizacji magazynowych. Oznaki dobrej sytuacji widać było już w I kw. Rynkowe wskaźniki są obiecujące zarówno po stronie popytu, jak i podaży.

Panattoni rozpoczyna budowy

Panattoni Europe rozpoczyna budowę kolejnych pięciu budynków w czterech różnych lokalizacjach w Polsce. Łącznie zajmą one powierzchnię 80 500 m kw.

Magazynowe budowle dla “budowlanki”

Branża budowlana z uwzględnieniem DIY czy chemii budowlanej charakteryzuje się własną specyfiką składowania i przechowywania produktów, co implikuje niestandardowe rozwiązania w przypadku realizacji powierzchni magazynowych. To co będzie determinować ostateczny “kształt” takiej powierzchni, to oczywiście potrzeba klienta i rodzaj składowanego towaru.
> Edukacja
 

Znamy zwycięzcę IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Artur Niciejewski, maturzysta z Zespołu Szkół nr 1 z Wielunia wygrał tegoroczną olimpiadę logistyczną! Zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego, bezpłatne studia I i II stopnia w Wyższej Szkole Logistyki, atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz praktyki w firmach logistycznych, to obok sławy na cały kraj tylko część nagród nowego mistrza. Zwycięzca w drodze do finału pokonał ponad 5,5 tysiąca uczniów z całej Polski!

Aktualna oferta studiów podyplomowych branży TSL

 

> Prawo

Dokumentacja pracownicza kierowcy
– kompendium wiedzy – część 1

Zgodnie z art. 94 ust. 9a i 9b Kodeksu pracy, pracodawca zobowiązany jest prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników oraz przechowywać je w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem. Pojęcie dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy niesłusznie zawęża się do określenia “akta osobowe”, podczas gdy jest ono znacznie szersze i obejmuje również dokumenty nie zaliczające się do tzw. teczek osobowych.

Jak skutecznie ubezpieczyć firmę od szkód w mieniu i utraty zysku?

Celem nadrzędnym każdego przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku. Na sukces firmy składa się wiele czynników, w tym takie, które pozwolą na dalsze jej działanie, nawet gdy dojdzie do zdarzenia, na które przedsiębiorca nie miał wpływu, a które zaburzy normalne jej funkcjonowanie. Mowa tu o ubezpieczeniu majątkowym oraz ubezpieczeniu utraconego zysku.

Co zrobić, gdy klient nie płaci?
Część 1. Postępowanie przedsądowe i przygotowanie do postępowania sądowego

Każdemu przedsiębiorcy zdarzyło się, że nie mógł odzyskać należności od swojego kontrahenta. Problem ten jest bardzo poważny, jeśli bowiem niepłacących dłużników jest więcej, może to doprowadzić do utraty płynności finansowej firmy, a tym samym zagrażać jej dalszemu istnieniu. Warto zatem zadbać o szybkie i skuteczne odzyskiwanie pieniędzy należnych za wykonane usługi przewozowe.
Wymóg posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej “in minus” zgodny z prawem UE 
W myśl ogólnej zasady – art.29 ust. 1 ustawy o VAT – podstawą opodatkowania jest obrót; czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o należny podatek. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Wystawienie faktury korygującej “in minus” powoduje zmniejszenie kwoty należnej z tytułu sprzedaży (świadczenia usług bądź dostawy towarów), tj. zmniejszenie obrotu, a w konsekwencji również podatku VAT należnego (o ile oczywiście transakcja nie podlega zwolnieniu od podatku).
aaaa
aaaaaaa aaaa.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C