TSL Biznes – maj 2013

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2013_05m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]
> Wydarzenia 

 

Odważnie mimo trudności 

 

Kryzys w branży budownictwa drogowego przekłada się w widoczny sposób na promocyjną aktywność firm – jednak dbałość o ugruntowanie marki obowiązkowa jest także w czasach spadku koniunktury.

 

 

Rozmawiajmy o bezpieczeństwie

 

Krajowe statystyki dotyczące wypadków drogowych są bardzo niepokojące. Każdego roku ginie w nich wiele osób, jeszcze więcej ulega urazom i kalectwu. Problematyka stanu bezpieczeństwa na drogach jest zagadnieniem niezwykle ważnym, a jednocześnie pilnym i wymagającym wiedzy oraz doświadczenia.

 

 

O tych co “nie mają czasu” dla tych co z nimi pracują – kilka refleksji na ten temat?
“Nie mam czasu. Nie mam czasu. Nie mam czasu” – to zdanie staje się mantrą współczesnych ludzi. Niestety, w przeciwieństwie do prawdziwej mantry nie przynosi ona ukojenia i nie osiągamy dzięki temu tekstowi kolejnych poziomów świadomości.

 

Julita Urbaniuk
Akademia Białego Kruka

 

> Logistyka

 

 

Na budowie… i nie tylko 

 

Pod hasłem “logistyka branży budowlanej” identyfikowane są przede wszystkim zadania z zakresu szeroko rozumianego zabezpieczenia potrzeb materiałowych inwestycji infrastruktualnych. Choć projekty z zakresu budowy dróg i tras kolejowych stanowią niezwykle ciekawy obszar zainteresowania logistyki, to należy pamiętać, że to nie jedyny obszar wymagający zaplecza transportowego czy magazynowego.

 

Marcin Jurczak

 

Zrób to sam, ale logistykę zostaw specjalistom

 

Polacy coraz chętniej dokonują zakupów w sieciach DIY (tzw. “zrób to sam”). Ogromny oferta tego typu sklepów pozwala na zaopatrzenie się w różnorodne grupy produktów, począwszy od drobnych artykułów wyposażenia wnętrz, po aranżację ogrodów czy kompleksowe remonty. Branża ma się dobrze i cieszy się coraz większym zainteresowaniem, odpowiadając na zmieniające się upodobania i nowe zwyczaje konsumentów.

 

Tomasz Pyka,

 

 

wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu,
Spedimex Sp. z o.o.

 

Dostawa bezpośrednio na półkę

 

Branża Do It Yourself (DIY), obejmująca swym zasięgiem sklepy typu dom i ogród, budowlane oraz dla majsterkowiczów, rozwija się intensywnie, zwłaszcza w naszej części Europy. To sprawia, że jej obsługa logistyczna staje się coraz bardziej skomplikowana. Do operatorów logistycznych, którzy sobie z tym bardzo dobrze radzą należy Dachser. Na zlecenie dostawców marketów typu “dom i ogród” dostarcza przesyłki do tych sklepów i świadczy usługi dodatkowe, w tym merchandising.

 

 

> Finansowanie

 

 

Używać, a nie posiadać
Przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi, że do prowadzenia działalności biznesowej nie trzeba mieć środków trwałych – wystarczy móc je efektywnie używać. Jest to szczególnie ważne w czasach spowolnienia gospodarczego, kiedy liczy się każda złotówka. Dlatego często wybierają leasing, który dzięki coraz korzystniejszym warunkom oferowanym przez leasingodawców, staje się optymalnym źródłem finansowania inwestycji w firmie.

 

Opracowała: Elzbieta Haber

 

> Transport intermodalny

 

 

Czas docenić intermodal
Ubiegłoroczny kryzys gospodarczy, który nie ominął w Polsce przewozów kolejowych, nie dotknął zbyt dotkliwie transportu intermodalnego. Podczas gdy zdecydowana większość operatorów odnotowała spadek przewozów ładunków, masa towarów w przewozach intermodalnych w 2012 r. wyniosła nieco ponad 8 mln ton i była o 36% większa w porównaniu z rokiem 2011. Łącznie przewieziono blisko 644,4 tysiąca jednostek, co oznacza wzrost o 31,8%.

 

Franciszek Nietz

 

Recepta UTK dla intermodalu
Operatorzy logistyczni i kolejowi od lat wskazują na znaczny potencjał rozwojowy, jaki w Polsce posiadają przewozy intermodalne. Świadom tych możliwości jest także resort transportu, ale działania podejmowane przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w niewielkim, jak dotąd, stopniu sprzyjają wykorzystaniu w pełni tego potencjału i znoszeniu barier hamujących rozwój tego rodzaju transportu. Okazuje się jednak, że pewne, niewykorzystane dotąd możliwości znajdują się niemal “w zasięgu ręki”.

 

 

Szansa na nowoczesną sieć logistyczną
Unia Europejska planuje, aby do 2030 r. nie mniej niż 30% drogowych przewozów towarów realizowanych na odległość powyżej 300 km zostało przeniesionych na inne środki transportu (kolej, żegluga śródlądowa), a do 2050 – ponad 50%. W wielu krajach Europy istnieją kompleksowe programy wspierania przewozów intermodalnych, które zakładają korzystanie z przewozów kolejowych.

 

Georges Gomes,
dyrektor transportów multimodalnych
GEFCO Polska

 

Intermodalny system w budowie
Brak odpowiedniej infrastruktury sieciowej i punktowej, zbyt wysokie stawki dostępu do sieci kolejowej oraz długofalowej polityki rozwoju i priorytetów rządu – to najważniejsze bariery, które zdaniem operatorów hamują rozwój transportu intermodalnego w Polsce.

 

Piotr Frankowski

 

Przyszłość w intermodalu
Dalej, szybciej, taniej – to wyzwania stawiane przed nowoczesnym transportem. Jak temu można sprostać? Na pewno może tu pomóc transport intermodalny.

 

Krzysztof Szarkowski,
dyrektor logistyki kolejowej
Schenker Sp. z o.o.

 

Pracujemy nad siatką połączeń
Spółka LOCONI INTERMODAL S.A. jest młodą spółką, która powstała w 2011 r., w odpowiedzi na wewnętrzne zapotrzebowanie spółki założycielskiej – przedsiębiorstwa spedycyjnego ATC CARGO SA. O tym na czym bazowała i jak wygląda jej rozwój, mówi Lidia Dziewierska, wiceprezes zarządu firmy.

 

 

Konsekwentnie od samego początku

 

Podążając za rosnącym rynkiem PCC Intermodal S.A. również poprawiła swoje wyniki, co do liczby przewiezionych kontenerów. W 2012 r. na wszystkich obsługiwanych relacjach spółka uruchomiła blisko 2,5 tys. pociągów intermodalnych, przewożąc 94,5 tys. kontenerów (ponad 151 tys. TEU). Szacuje się, że udział w rynku PCC Intermodal S.A. wynosi około 20%.

 

Monika Konsor-Fąferek,
dyrektor ds. marketingu i rozwoju
PCC Intermodal S.A.

 

Czas na długoterminowe kontrakty
Fracht morski, choć odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego, skutecznie broni się przed powtórką sytuacji z 2008 r. Uczestnicy rynku stawiają na stabilizację wolumenu i długoterminowe kontrakty – ocenia Andrzej Kozłowski, członek zarządu ROHLIG SUUS Logistics, odpowiedzialny za rozwój usług morskich, lotniczych i intermodalnych.

 

 

Utrzymać tempo wzrostu
UTK zapowiedziało jesienią, że rok 2013 ma być “Rokiem Intermodalu” w Polsce. Deklarację tę popiera też resort transportu. O to, czy nie są to zbyt pochopne zapowiedzi, nie mające – jak dotąd – istotnego pokrycia w faktach, zapytaliśmy Daniela Ryczka, prezesa spółki Cargosped.

 

Franciszek Nietz

 

Jest dobrze, będzie lepiej
Transport kontenerowy z roku na rok staje się coraz ważniejszym sektorem krajowej gospodarki. Polskie terminale modernizują się i mogą przeładować więcej kontenerów, a pod względem jakości oferowanych usług coraz bardziej przypominają zachodnioeuropejską konkurencję.

 

Tomasz Szmid,
prezes zarządu Balticon SA

 

> Transport kolejowy

 


Biała Księga Kolei – Coraz mniej czasu dla PKP
Problemy polskiej kolei mają genezę systemową – wynikają z wieloletnich zaniedbań, ograniczeń finansowych, braku pomysłu decydentów na kolej i w znacznej części również z niechęci do zmian środowiska. Taką diagnozę stawia “Biała Księga Kolei” przygotowana przez Instytut Jagielloński. Depeszę na ten temat zamieściła agencja ISBnews.

 

 

Projekt “Bothnian Green Logistic Corridor”

 

Transport i Rozwój. Czas na Europę Bałtycką
W wydaniu “TSL-Biznes 5/2012” przedstawiliśmy informację: Transport i Rozwój. Czas na Europę Środkową. Projekt “South-North Axis”. Obecnie wykażemy, jak połączyć potencjały Europy Środkowej i Wschodniej oraz Europy Bałtyckiej. Polska, należąc całym swoim terytorium do obu regionów europejskich, ma historyczną szansę wykorzystać tak strategiczne położenie.

 

dr Wojciech Szczurek
prezes Stowarzyszenia Miast Autostrady
Bursztynowej, prezydent Gdyni

 

> Transport drogowy

 

 

Przybliżamy systemy e-myta: Czechy
Wspólnie z ekspertami DKV Euro Service, na łamach TSL Biznes, przedstawiamy kolejną odsłonę cyklu “Przybliżamy systemy e-myta”. Tym razem pokażemy jak sprawnie radzić sobie z opłatami drogowymi u naszych południowych sąsiadów. W Czechach działa system elektronicznego poboru myta o nazwie Myto CZ.

 

 

Przyszłościowe zarządzanie z Soloplan
Producent i dostawca rozwiązań w zakresie oprogramowania dla transportu, spedycji i logistyki, firma Soloplan, zaprezentuje na targach transport logistic w Monachium, (które odbędą się w terminie 4 do 7 czerwca 2013) pod hasłem “Spojrzenie w przyszłość”, pierwszy prototyp systemu do zarządzania transportem CarLo na bazie systemu operacyjnego Windows 8.

 

 

Jakie wyzwania stoją przed transportem drogowym w Europie?
Wszystko wskazuje na to, że transport drogowy będzie się w dalszym ciągu rozwijał i przez najbliższe lata będzie stanowił główną metodę przewozu towarów w Europie. Jednak sektor drogowy nie jest jeszcze przygotowany do takiego wzrostu i do tej pory nie udało mu się sprostać bieżącemu zapotrzebowaniu w zrównoważony i oszczędny sposób. A jako że na unijne drogi każdego dnia wyjeżdżają miliony pojazdów ciężarowych, konieczna jest poprawa sytuacji. Jakie kierunki rozwoju transportu drogowego przewiduje komisja Europejska? Redakcji TSL Biznes opowiada o tym Siim Kallas, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za transport.

 

Siim Kallas,
wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej
odpowiedzialny za transport

 

Na styku światów
Krone uruchomiło nową i bardzo nowoczesną fabrykę naczep w Tire koło Izmiru. Dlaczego wybrało akurat Turcję?

 

 

> Edukacja

 

 

Jesteśmy w fazie transformacji
Coraz więcej mówi się o tym, że niż demograficzny dotarł na uczelnie. Z jego powodu zamknięto Wyższą Szkołę Dziennikarską im. Wańkowicza. Z braku chętnych nie otwarto również niektórych kierunków studiów na UW. Jak to wygląda w wypadku logistyki?. Na to i inne pytania odpowiada dr hab. prof. nadzw. SGH Halina Brdulak, kierownik Zakładu Transportu Międzynarodowego i Logistyki, Instytut Międzynarodowego Zarządzania i Marketingu.

 

Elżbieta Haber

 

 

Studia – ale jakie?
Rozwój branży TSL i związanej z nią techologii, duża konkurencyjność oraz trudna sytuacja na rynku zmuszają firmy do zatrudniania coraz bardziej wykwalifikowanej kadry i ciągłego dokształcania pracowników. A wraz z wejściem na rynek pracy nowych roczników rośnie również konkurencja. Potrzeby branży logistycznej doskonale rozumieją uczelnie otwierając nowe kierunki lub specjalności związane z transportem i logistyką.

 

 

> Prawo

 

 

Baza eksploatacyjna, zdolność finansowa i nowe licencje

 

Wybrane zmiany Ustawy o transporcie drogowym

 

Iwona Szwed
ekspert w Radzie Niezależnych Ekspertów
TRANSORA www.transora.pl
www.arena561.pl

 

Ubezpieczenia transportowe – bezpieczeństwo, czy niepotrzebny koszt?

 

Ubezpieczenie OCP w dalszym ciągu jest postrzegane jako coś obowiązkowego. Owa “obowiązkowość” nie wynika bynajmniej z konieczności zabezpieczenia się przed skutkami ewentualnych szkód, ale z błędnego wyobrażenia, że bez polisy OCP nie uda się otrzymać zlecenia transportowego. Takie postrzeganie ubezpieczenia OCP powoduje, że kupowane przez przewoźników polisy są tanie i nie chronią ich interesów w sposób dostateczny. To stereotypowe myślenie powoduje, że przewoźnik niejednokrotnie musi sam zmierzyć się ze szkodą i również sam ponieść konsekwencje finansowe jej powstania.

 

Jerzy Różyk
ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie
CDS Kancelaria Brokerska
www.cds-odszkodowania.info

 

Konwencja CMR a polskie prawo
Polskimi aktami prawnymi, które regulują warunki wykonywania umowy przewozu, są: Kodeks Cywilny i Ustawa Prawo Przewozowe. Od 1962 r. Polska jest również stroną Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR), sporządzonej w Genewie, w dniu 19 maja 1956 r. Na początku należy odpowiedzieć na pytanie, w którym z tych aktów prawnych szukać właściwych dla danej umowy przewozu przepisów i który z tych aktów ma pierwszeństwo w stosowaniu.

 

Aleksandra Mazek
aplikant radcowski
www.kancelariahawk.pl

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C