TSL Biznes – maj 2014

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2014_05m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

> Spotkania Transportowe 2014

 

W transporcie nie ma czasu na nudę i monotonię. Zmieniają się oczekiwania klientów, zmieniają się wymogi prawne. Ciągle też ?wypływają? nowe problemy i pojawiają się wcześniej nieznane zagrożenia. Dlatego przewoźnicy powinni trzymać rękę na pulsie i być otwarci na zmiany i nowości. Z pomocą idą Spotkania Transportowe ? cykliczne konferencje szkoleniowe, przygotowane przez redakcję TSL Biznes i Truck & Van ? na których jak zwykle zajęliśmy się szeregiem zagadnień istotnych dla branży.

 

 > Wydarzenia

Transport zawitał do Sosnowca
16 kwietnia zakończyły się w Sosnowcu w Expo Silesia kolejne Targi Transportu, Spedycji i Logistyki SilesiaTSL EXPO oraz Targi Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA. Zetknięcie nowoczesnego transportu, logistyki z sentymentalną podróżą starymi autobusami przyciągnęło profesjonalistów z branży i miłośników komunikacji.

 

Najlepszy w Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2014
Operator logistyczny DB Schenker Logistics w Polsce zajął pierwszą pozycję w tegorocznym rankingu odpowiedzialnych firm w zestawieniu generalnym oraz w kategorii ?Transport, Usługi, Handel?.

 

> Logistyka

Budując i remontując
Branża budowlana to zarówno duże inwestycje infrastrukturalne jak i wiele tysięcy mniejszych projektów. To także cała sieć punktów handlowych zaopatrujących budowy realizowane zarówno przez firmy jak i odbiorców indywidualnych. Razem: ważny sektor, mający duży wpływ na kondycję całej gospodarki… i zgłaszający duże potrzeby logistyczne.

 

Logistyka w białym kolorze
Na rynku polskim oraz europejskim wiodącym producentem i dystrybutorem wyrobów wyposażenia łazienek, który do tego szczyci się ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, jest Sanitec KOŁO. Jakość i design z najwyższej półki to znak charakterystyczny ceramiki i mebli łazienkowych oraz kabin prysznicowych i wanien marki KOŁO.

Specyfika produktu wpływa na magazynowanie
Standardy w zakresie transportu i magazynowania materiałów do wykonywania xociepleń budynków zmieniały się wraz z rozwojem tego rynku w Polsce.

Wspólnie się opłaca
Grupa Polskie Składy Budowlane zajmuje się obsługą składów i marketów, które są zrzeszone w naszej organizacji. Centralnie organizujemy wspólne zakupy, dystrybucję do punktów naszej sieci i wspólne akcje marketingowe. Natomiast obsługą klienta końcowego, detalicznego lub wykonawcy zajmują się lokalne składy PSB, składy PSB-Profi oraz markety Mrówka, a nie jednostka centralna.

Liczy się czas
Beton to bardzo specyficzny materiał i kłopotliwy w dowozie z miejsca produkcji na miejsce budowy. Głównym problemem jest to, że rozpoczyna wiązanie w ciągu 2-4 godzin od wyprodukowania i później zmienia swoje właściwości. O tym jak wygląda to w praktyce dobrze wie Marek Dąbrowski, właściciel istniejącej od 25 lat firmy Wytwarzanie Transport Handel Materiałów Budowlanych Marek Dąbrowski..

Bez szczególnej ostrożności
Logistyka wyrobów styropianowych dla budownictwa opiera się obecnie głównie na transporcie własnym producentów, którzy dostarczają swoje wyroby zarówno do dystrybutorów, jak i bezpośrednio na teren inwestycji. Udział operatorów zewnętrznych w tym procesie jest stosunkowo niewielki.

Zarządzać procesami logistycznymi w branży budowlanej
Jedną z firm logistycznych, która w swej ofercie ma obsługę branży budowlanej, jest Trans-Tok. Swoją pozycję na rynku zdobyła dzięki dostosowaniu oferty i jej realizacji do klienta. Kto korzysta z tej oferty? Czym się charakteryzuje obsługa branży budowlanej i dlaczego warto zajmować się nią zająć? ? miesięcznikowi TSL Biznes mówi Mirosław Jopa, dyrektor Logistyki Trans ? Tok, Partnera Regionalnego sieci Pall-Ex.

Agencje celne nowymi usługami operatorów logistycznych
Tworzenie własnych agencji celnych przez operatorów logistycznych staje się nowym trendem w branży. Dzięki nim firmy chcą zwiększyć pewność dostarczenia towarów w wyznaczonym terminie oraz zapewnić pełną kontrolę nad ich przepływami.

Siódemka z nowymi rozwiązaniami i nowym oddziałem
Siódemka S.A. wprowadziła do swojej oferty kolejną aplikację z rodziny 7 Business Ship Control. Moduł wysyłkowy dedykowany jest programowi magazynowo-sprzedażowemu firmy Ramzes.

> Logistyka – technologia

 

Ochrona przed inwazyjnymi gatunkami owadów
Opakowania drewniane, w tym palety używane w handlu międzynarodowym, przy przewożeniu towarów niosą ze sobą ryzyko przeniesienia różnych szkodników i chorób, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla flory danego kraju.

 

 > Transport intermodalny

Intermodal z perspektywami
Po ?dołku? w 2009 r. spowodowanym światowym kryzysem gospodarczym, rynek kolejowych przewozów intermodalnych w Polsce od 2011 r. stopniowo odbudowuje swą pozycję. Nie imponuje już co prawda ponad 30% wskaźnikami wzrostu z lat 2010-2012, ale w 2013 r. osiągnął rekordową liczbę jednostek ładunkowych (UTI) ? łącznie prawie 690 tys. sztuk, co w przeliczeniu stanowiło 1,123 mln TEU.

 

 > Transport kolejowy

Transeuropejska Sieć Transportowa w nowym wydaniu
Wywodząca się jeszcze z lat 80. Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T) stanowiła niezbyt spójną mozaikę dróg, linii kolejowych, lotnisk, portów morskich i śródlądowych. Unijny budżet na jej rozwój w perspektywie budżetowej 2007-2013 zamykał się w granicach 8 mld euro. Nowa sieć transportowa w Europie zostanie zasilona w latach 2014-2020 sumą sięgającą 26,25 mld euro, z czego 11,3 mld euro przeznaczone zostanie dla beneficjentów dawnego Funduszu Spójności.

PKP Cargo utrzymało się na plusie
65,4 mln zł wyniósł w 2013 r. zysk netto PKP Cargo przy przychodach na poziomie 4,8 mld zł. Wobec 267,4 mln zł wypracowanych w 2012 r. nie jest to zapewne wynik imponujący. Uwzględnić jednak należy, że został on osiągnięty w okresie odczuwalnego w pierwszej połowie ubiegłego roku spowolnienia koniunktury gospodarczej na rynkach polskich i zagranicznych. Nie bez znaczenia była też presja cenowa, której podlegała cała branża.

> Transport drogowy

Wiosna w branży TSL
Dalszy wzrost ilości ładunków w pierwszym kwartale 2014 roku
Niemal z precyzją szwajcarskiego zegarka, wskazówka barometru transportowego z początkiem roku zawsze przesuwała się o 13 punktów procentowych w dół. Tak stało się i tym razem, lecz mimo to sytuacja na rynku była bardzo dobra. Stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych wyniósł bowiem 40:60. To znacznie wyższa wartość niż ta z analogicznego okresu ubiegłego roku.

Więcej dróg ekspresowych
Branża transportowa ma powody do optymizmu. Do 2020 r. GDDKiA zamierza zainwestować w polską infrastrukturę ponad 80 mld zł. Według prognoz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju za 5 lat sieć dróg szybkiego ruchu połączy wszystkie miasta wojewódzkie.

Czas pracy kierowcy pod lepszą kontrolą
Kierowcy zyskują nowe narzędzie, które ułatwi im przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy. Zaktualizowana usługa Czas Pracy Kierowcy, będąca elementem Dynafleet ? oferowanego przez Volvo Trucks systemu zarządzania flotą, wskazuje bezpośrednio na wyświetlaczu w kabinie dokładny moment rozpoczęcia przez kierowcę obowiązkowej przerwy.

Dbamy o nasze paliwo
Co kryje się za małym kawałkiem plastiku i w jaki sposób paliwo może wygenerować oszczędności? Jak jeszcze profity mają klienci koncernu Shell? Katarzynie Dziewickiej opowiada Paweł Bączek, Senior Accounts Transport Manager firmie Shell Polska.

Dystrybucja towaru w cysternach
Świat pędzi coraz szybciej, odległości się skracają, rośnie przez to znaczenie i intensywność drogowego transportu towarowego. Niezależnie czy wyruszamy samochodem na zakupy czy na urlop, dostrzegamy coraz większy ruch, a jednymi z najbardziej interesujących samochodów ciężarowych, które spotykamy na drogach, są błyszczące cysterny.

 

Coraz więcej dla logistyków
Raport Płacowy Antal 2014 wskazuje, że aby pozyskać najlepszych specjalistów i menedżerów, pracodawcy w 2013 r. oferowali im średnio 10 tys. zł. brutto miesięcznie. Coraz wyższe stawki były proponowane logistykom i inżynierom.

 

 > Edukacja

Szansa dla studentów
Dobrym początkiem kariery zawodowej dla studentów kierunków logistycznych jest udział w programach stażowych organizowanych przez firmy logistyczne. Takie staże w swojej ofercie mają przede wszystkim duzi operatorzy logistyczni, którzy liczą na wyłowienia talentów mających stanowić kapitał firmy.

Najbardziej pożądany pracodawca
W rankingach poświeconych pracodawcom czołową pozycję wśród operatorów logistycznych w Polsce zajmuje DB Schenker Logistics. W 2013 r., w branży zdobył on pierwsze miejsce w 4. edycji badania ?Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów? i w rankingu Universum Top 100 Idealny Pracodawca.

 

 

> Prawo

Suma nacisków ? spór urzędników o wagi SAW-10C
Od wielu lat trwa walka pomiędzy przewoźnikami a Inspekcją Transportu Drogowego w zakresie zasadności stosowania wag typu SAW-10 C. Kością niezgody jest wyznaczanie rzeczywistej masy całkowitej pojazdu za pomocą sumowania nacisków poszczególnych nacisków osi. Przewoźnikom siłę do działań dała wytyczna Wiceprezes Głównego Urzędu Miar, która niestety nie spodobała się ITD. Po ponad trzyletniej walce sądy zaczynają wydawać orzeczenia przychylne dla przewoźników.

Suma nacisków ? spór urzędników o wagi SAW-10COd wielu lat trwa walka pomiędzy przewoźnikami a Inspekcją Transportu Drogowego w zakresie zasadności stosowania wag typu SAW-10 C. Kością niezgody jest wyznaczanie rzeczywistej masy całkowitej pojazdu za pomocą sumowania nacisków poszczególnych nacisków osi. Przewoźnikom siłę do działań dała wytyczna Wiceprezes Głównego Urzędu Miar, która niestety nie spodobała się ITD. Po ponad trzyletniej walce sądy zaczynają wydawać orzeczenia przychylne dla przewoźników.Spedytor ? co z nim jest nie tak?
Dzisiejszy spedytor to nikt inny jak pośrednik przy przewozie rzeczy. Dawny spedytor wykonywał czynności stricte spedycyjne a charakter wykonywanych usług niejako automatycznie przypinał mu łatkę spedytora. Czynności wykonywane przez większość dzisiejszych spedytorów polegają praktycznie na przyjmowaniu zleceń, wyszukiwaniu przewoźników i zawieraniu z nimi umów przewozu. Za trafne należy zatem uznać określenie zastosowane w ustawie o transporcie drogowym w odniesieniu do takich podmiotów. Co zatem jest z nim nie tak?

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C