TSL Biznes – Maj 2020

C

LOGISTYKA

Stabilna strategia rozwoju firmy Dachser w Polsce
Dachser, globalny operator logistyczny, wypracował w Polsce w 2019 r. przychody w wysokości 494,4 mln zł. W 2020 r. firma kontynuuje plan rozbudowy krajowych oddziałów, a część inwestycji została zrealizowana już w I kwartale

Czartery z Chin dzięki Dachser Air & Sea Logistics
Dachser Air & Sea Logistics wyczarterował już kilkadziesiąt samolotów przewożących produkty medyczne z Chin. Między innymi zorganizował z Szanghaju transport pilnie potrzebnych środków ochrony osobistej. Dostawy trafiły do szpitali we Francji.

FMCG ma się całkiem dobrze
Branża FMCG należy do tych, na którą koronawirus COVID-19 nie miał negatywnego wpływu, wręcz przeciwnie w miesiącach marzec-kwiecień notuje ona wzrosty sprzedaży w porównaniu do zeszłego roku.

Transport branży FMCG w czasie pandemii
Mimo pandemii f rmy logistyczne obsługujące branżę FMCG nieźle sobie radzą. Nic dziwnego, zapotrzebowanie rynkowe na produkty szybkozbywalne jest spore. Oczywiście sposób obsługi się zmienił i doszły nowe wymagania. Jakie? O tym mówi prezes Zarządu Vesta Polska Witalij Rudnicki i Sales Manager tej firmy Izabela Nowak.

W odpowiedzi na zmiany warunków rynkowych>
Ostatnie zmiany rynkowe postawiły przed firmami branży FMCG nowe wyzwania. Znacznie wyższy od spodziewanego popyt na kluczowe produkty pierwszej potrzeby sprawił, że w ostatnim czasie największe sieci handlowe nieprzerwanie pracowały nad tym, by dostarczyć Polakom niezbędne towary

Niejasne perspektywy działalności na Dalekim Wschodzie
Mimo pandemii, Daleki Wschód nadal jest miejscem, gdzie produkuje się najwięcej towarów. Wśród operatorów logistycznych obsługujących łańcuch dostaw w tym kierunku jest Fracht FWO. O tym gdzie prowadzi swoją działalność i jakiego typu, mówi Jarosław Jankowski, business development director, Fracht FWO Polska.

Jak utrzymać ciągłość łańcuchów dostaw na rynku beverage w czasach epidemii?
W czasie epidemii koronawirusa (COVID-19) świat stanął w obliczu nowych wyzwań w zakresie utrzymania ciągłości łańcuchów dostaw. To właśnie od ich zabezpieczenia będzie m.in. zależeć siła kryzysu, który zaczyna dotykać już cały świat. Co robią operatorzy logistyczni w nowych warunkach przepływów towarów, aby nie przerwać ciągłości operacyjnej w transporcie i magazynowaniu?

Czego oczekujemy od operatora logistycznego?
Już wiele tygodni temu sieci handlowe powinny zamówić kolekcję jesienno-zimową, problem jednak tkwi w tym, że jeszcze nie sprzedały tej wiosenno-letniej i nie mają pewności ile klienci kupią na jesienie ubrań (na pewno mniej….). Koszulki na mistrzostwa sportowe są na magazynie, ale imprezy zostały przełożone na przyszły rok – czy ktoś je teraz kupi? Nie zmienia to jednak odwiecznego pytania czy iść do sklepu, czy zamówić on-line?

Łańcuch dostaw odporny na ryzyka
Jak firmy mogą minimalizować ryzyka związane z przerwami w łańcuchu dostaw? Co można zrobić, aby uniknąć potencjalnych kosztów związanych z zakłóceniami w tym łańcuchu i zapewnić zrównoważony wzrost i dobrą koniunkturę?

LOGISTYKA – TECHNOLOGIA

Identyfikacja europalety. Część 3
W trzecim z kolei artykule poświęconym przygotowaniu do szkolenia „Identyfikacja europalet” (poprzednie w maju i wrześniu 2019 r. ) przybliżymy kolejne kroki tej procedury.

Hermetyczne zamykanie chłodni szafowych XXL
Aż 4500 t produktów mięsnych można przechowywać od października 2018 r. w magazynie-chłodni wysokiego składowania o powierzchni 38 tys. m3 ,należącym do firmy Hunent Zrt. Odpowiada to 9 mln 500-gramowych opakowań. W zakładzie przetwórczym w Mélykút (południowe Węgry) produkty mięsne rozpoczynają swoją drogę głównie do niemieckich supermarketów, „przechodząc” przez sześć bram do chłodni – EFA-SST-TK-100 firmy Efaflex.

KURIER – EXPRESS POCZTA

Potencjał rynku kurierskiego jeszcze niewyczerpany
W 2019 roku wartość rynku KEP zwiększyła się o 7,9%, osiągając 330,3 mld euro, a liczba wzrosła o 9,1% do 60,7 mld sztuk. Zgodnie z przewidywaniami (sprzed pandemii) w 2020 r. wartość tego rynku wyniesie 356 mld euro, a liczba przesyłek – 63,6 mld. Obecnie udział e-handlu w całkowitym polskim handlu wynosi ok. 6%.

FINANSOWANIE I UBEZPIECZENIA

Przedsiębiorco, przygotuj się na zmiany
O pakiecie mobilności w transporcie mówi się od dawna. Mimo apeli sprzeciwu i niezadowolenia niektórych ministrów transportu, 7 kwietnia 2020 r. Rada Europy przyjęła reformę przepisów dotyczących unijnego sektora transportu drogowego, powszechnie nazywaną Pakietem Mobilności.

PRAWO

Niepewna przyszłość znowelizowanych przepisów krajowych dotyczących kursów ADR wobec epidemii COVID-19
Od 11 stycznia 2020 r. w Polsce obowiązują nowe przepisy, określające prowadzenie kursów w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych1). Przepisy te realizują główne postulaty zgłaszane od czterech lat przez branżę transportową, w tym Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP).

Najczęstsze błędy spedytorów przy zawieraniu umów z klientami
Spedycja wydaje się dobrym i zyskownym wyborem dla przedsiębiorców, którzy chcą działać w branży TSL. Specyfika usług spedycyjnych wymaga jednakże indywidualnego podejścia do kwestii umów zawieranych z klientami, aby uniknąć kosztownych błędów. Jakie to błędy i jak można ich uniknąć?

TRANSPORT INTERMODALNY

Transformacja terminala promowego w Świnoujściu
Do obsługi transportu intermodalnego intensywnie przygotowywany jest terminal promowy w Świnoujściu. Prace budowlane idą zgodnie z założonym harmonogramem.

Wyzwania rynku intermodalnego w obecnym roku
Od kilku lat dynamika przeładunków kontenerów w polskich portach morskich rośnie w rekordowym tempie. To powinno również sprzyjać rozwojowi przewozów intermodalnych. Jednakże, pomimo tych wzrostów, odwozy i przywozy kontenerów koleją z polskich terminali morskich nie przekraczają 25% przeładunków ogółem.

TRANSPORT KOLEJOWY

Koronawirus wyzwaniem dla PKP CARGO
Mimo epidemii koronawirusa PKP CARGO bez przeszkód realizuje zadania przewozowe i to zarówno w ruchu krajowym, jak i międzynarodowym. Podczas konferencji podsumowującej wyniki Spółki w 2019 r. prezes Czesław Warsewicz mówił, że w PKP CARGO wprowadzono procedury bezpieczeństwa, które mają zapewnić bezproblemowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa w warunkach kwarantanny

TRANSPORT DROGOWY

Protekcjonizm pakietu mobilności zagrożeniem dla płynnego i trwałego powrotu do zdrowia po kryzysie koronawirusa COVID-19
Prace nad kompleksową zmianą zasad wykonywania transportu drogowego, zwaną Pakietem Mobilności 1, dobiegają końca. Pomimo pandemii COVID-19 i ograniczeń z nią związanych, władze Unii planują przyjąć je do końca lipca br. Przypomnijmy, że jego założenia powstały wiele lat temu, kiedy głównym problemem wydawały się być nierówności społeczne, niedostateczna ochrona pracowników delegowanych oraz dumping socjalny

Box EETS od DKV już dostępny
W czasach, gdy każdy bliski kontakt z obcą osobą niesie ryzyko, przyspieszają technologie umożliwiające zdalną obsługę. Tak się dzieje także w kwestii rozliczania opłat drogowych. Na ten temat rozmawiamy z Mariuszem Derdziakiem, kierownikiem sprzedaży DKV Euro Service Polska.

WYDARZENIA

Targi AUTOSTRADA w nowym, jesiennym terminie
Ponad 261 wystawców z 18 krajów, 10 500 gości, branżowe wystawy oraz liczne wydarzenia towarzyszące – taką skale miała ubiegłoroczna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA. Stan światowej pandemii i okoliczności w jakich przyszło wszystkim funkcjonować, nie pozwala na organizację wydarzenia w zaplanowanym terminie, w dniach od 30 czerwca do 2 lipca 2020 roku.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C