TSL Biznes – maj 2021

C

Logistyka

Podążanie za potrzebami klientów

W branży budowlanej pracuje obecnie w Polsce około 1 mln ludzi i odpowiada ona za 10% PKB. Jest to jedna z branż, która pomimo lockownu i reżimu sanitarnego, poradziła sobie całkiem nieźle w porównaniu do innych obszarów gospodarki.

W kierunku rozwoju omnichanel

Rohlig Suus Logistics od 30 lat obsługuje firmy budowlane, dostarczając na ich zlecenie towary gotowe – zarówno w systemie drobnicowym, częściowym, jak i całopojazdowym. Można więc stwierdzić, że kompleksowa obsługa firm branży budowlanej jest głęboko wpisana w działalność firmy. O jej szczegółach mówi Hubert Walczak, Head of e-Commerce, ROHLIG SUUS Logistics.

Pekaes korzysta na boomie budowlanym

PEKAES obsługuje znaczną część firm z branży budowlanej, dlatego mogę stwierdzić, że branża ta nie tylko obroniła się w pandemii, ale nawet jeszcze bardziej nastawiła na klienta.

PROMOCJA

PROMOCJA

Dachser specjalistą w obsłudze branży DIY

Rozwiązanie branżowe DACHSER DIY-Logistics łączy usługi światowej sieci DACHSER z wiedzą specjalistyczną i dopasowanymi usługami dla branży DIY. Połączenie standardowych usług z konkretnymi rozwiązaniami logistycznymi oraz doświadczeniem w branży ułatwia klientom przewagę konkurencyjną. Na czym więc polega specjalizacja w obsłudze logistycznej branży? – pytamy Juliusza Pakuńskiego, kierownika rozwoju biznesu DACHSER DIY-Logistics w DACHSER Polska.

Systemy IT

Lider rozwiązań IT dla transportu. frameLOGIC zmienia się w AddSecure

frameLOGIC, czołowy polski dostawca rozwiązań do zarządzania transportem, oficjalnie staje się AddSecure Sp. z o.o. Zmiana nazwy firmy i przyjęcie marki AddSecure zapewni spójność w realizacji wspólnego celu
całej grupy ‒ tworzenia świata inteligentniejszym i bezpieczniejszym miejscem.

Lepsze wykorzystanie mocy produkcyjnych na terenie zakładu: droga do inteligentnego zarządzania placem (część I)

Wydajność i bezpieczeństwo procesów to z pewnością najsilniejsze argumenty przemawiające za wprowadzeniem inteligentnego zarządzania placem. Zazwyczaj chodzi tutaj o przejrzystość (kto znajduje się na terenie zakładu?), informacje (co gdzie się znajduje na terenie zakładu?) i czas ( jak długo ktoś lub coś znajduje się na terenie zakładu?). Ale co dokładnie decyduje o tym, że logistyka zakładu, a tym samym oprogramowanie Yard Management, stają się inteligentne?

Zrównoważony rozwój

Na drodze do mobilności bezemisyjnej

Trudno uwierzyć, że Continental swoją działalność rozpoczął 150 lat temu, a 25 lat temu powstał polski oddział. Firma została założona w 1871 r., w Hanowerze w Niemczech, a jej opony najpierw produkowano do
zaprzęgów konnych i rowerów. Była też producentem pierwszej na świecie opony samochodowej z bieżnikiem, dziś rozwija przełomowe technologie i usługi na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu osób i towarów.

Ponowne wykorzystanie i recykling baterii. Krytyczne wyzwania dla sektora motoryzacyjnego

Co dzieje się z samochodowymi akumulatorami litowym po okresie ich eksploatacji? Obecnie mniej niż 5% z nich jest poddawanych recyklingowi1). Biorąc pod uwagę wpływ produkcji baterii na środowisko oraz zasoby naturalne, jest to ważny problem w zrównoważonym łańcuchu dostaw, a w opinii specjalistów GEFCO, operatora logistycznego specjalizującego się w obsłudze branży motoryzacyjnej, w niedalekiej przyszłości będzie kluczowym punktem strategii dostaw.

Usługi kurierskie i pocztowe

Największy najem w branży kep

Firmą z branży KEP, z którą Panattoni współpracuje od lat, jest InPost. W tym roku deweloper dostarczy jej magazyny w 8 lokalizacjach, o łącznej powierzchni 75,5 tys. m2.

Kierunek daleki wschód

Nowy standard tankowania na jedwabnym szlaku

Na Jedwabnym Szlaku, na trasie między Chinami a Europą, powstaje nowa infrastruktura wspierająca transport drogowy. Jej celem jest dwukrotne skrócenie czasu przesyłu towarów między kontynentami.

Azja przetarła szlaki

Kuehne+Nagel prowadzi działalność logistyczną na całym świecie, w tym krajach Dalekiego Wschodu. Wyjątkiem są państwa, których charakter polityczny utrudnia zarówno realizację transportu, jak i prowadzenie działalności biznesowej. Są to m.in. Korea Północna, Mongolia, Mjanma, czy Kirgistan.

Grupa coraz bardziej obecna w Azji

Grupa Fracht jest operatorem logistycznym znanym głównie z obsługi ładunków ponadgabarytowych dla przemysłu ciężkiego, od lat rozwijającym połączenia z krajami obu Ameryk. Jednak w długofalowej strategi
rozwoju poszerza swoją sieć logistyczną na innych kluczowych rynkach światowej gospodarki, także Azji.

Transport drogowy

DAF rozszerza funkcjonalność portalu DAF Connect

Firma DAF Trucks ponownie rozbudowała internetową platformę do zarządzania flotą DAF Connect o nowe funkcje. Sklep internetowy pozwala za jednym kliknięciem myszki zarządzać subskrypcjami dostępnymi w ramach portalu DAF Connect, natomiast otwarta platforma pozwala od teraz na łatwe integrowanie oprogramowania do zarządzania flotą od dostawców zewnętrznych.

W nowym systemie E-TOLL

Przez lata przewoźnicy drogowi przejeżdżający przez Polskę korzystali z systemu viaTOLL opartego na technologii mikrofalowej. Obecnie technologia ta zmieniana jest na system satelitarny, wykorzystujący mechanizm geolokalizacji. Wymaga to dostarczenia firmom transportowym nowych urządzeń OBU lub ZSL. Czy jesteśmy na to gotowi? ‒ mówi Karol Kobyłecki, Product Manager w TEKOM Technologia.

Transport kolejowy

Rok pod znakiem epidemii koronawirusa

Na sytuację rynku kolejowych przewozów towarowych w 2020 ogromny wpływ miała epidemia COVID-19. Rynek towarowych przewozów kolejowych w Polsce zmniejszył się o blisko 7% w ujęciu rocznym – z 55,8 mld tkm w 2019 r. do 52,2 mld tkm w 2020 r.

Nowa Jakość platformy e-containers.eu na rynku branży TSL

Od 2008 r. giełda e-containers.eu, to jedyna profesjonalna platforma, dedykowana do obsługi transportu ładunków kontenerowych z portów morskich oraz terminali intermodalnych, zarówno w ruchu krajowym,
jak i międzynarodowym.

Transport Intermodalny

Brexit nie jest straszny dla PKP Cargo Connect

Kolejowo-promowe połączenie z Polski do Wielkiej Brytanii to rozwiązanie, które uruchamia PKP CARGO CONNECT. Zdaniem spółki taka usługa może znacznie ułatwić wymianę towarów z Wyspami Brytyjskimi,
tym bardziej że otrzymuje ona coraz więcej zleceń na obsługę celną ładunków w imporcie i eksporcie do Zjednoczonego Królestwa.

Jesteśmy zdeterminowani. Terminal kontenerowy w Świnoujściu powstanie

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście planuje realizację głębokowodnego terminala kontenerowego. Na razie jednak brak jest inwestora. Czy inwestycja dojdzie do skutku i jakie są możliwości jej realizacji? ‒ pytamy Krzysztofa Urbasia, prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

Transport Wodny

Kontener morski towarem poszukiwanym. Wpływ pandemii covid-19 na wyniki hamburskiego portu

Jeszcze rok temu nikt nie spodziewał się, że sytuacja na rynku kontenerów będzie tak dramatyczna i tak znacząco wpłynie na transport morski z Azji. W ciągu roku ich ceny podskoczyły o kilkaset procent, a zawirowania związane z COVIDEM-19 odbiły się na wynikach portowych. W jaki sposób? Jako przykład posłużył nam port w Hamburgu.

Prawo

Ostatni dzwonek na przygotowanie się do E-TOLL

1 lipca 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych, która wnosi zmianę w zakresie poboru opłat elektronicznych za przejazd po krajowych drogach publicznych. Do tego czasu nadzór w tym zakresie pełnił Główny Inspektor Transportu Drogowego, a od wejścia nowelizacji funkcję tą pełni Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Nieznajomość prawa może słono kosztować. Ci eksperci pomogą uniknąć kar i skutecznie rozliczą m.in. czas pracy kierowcy

Rozliczanie czasu pracy kierowców, stałe wsparcie firm transportowych oraz szkolenia dla branży TSL – te usługi warto powierzyć najlepszym specjalistom z Kancelarii Transportowej LEGALTRANS. Napisz do nas lub zadzwoń, a my powiemy, jak możemy Ci pomóc w prowadzeniu biznesu transportowego.

Umowa Unii Europejskiej z Wielką Brytanią wprowadza strefę wolnego

Po 47 latach obecności w Unii Europejskiej Wielka Brytania opuściła grono państw członkowskich. 29 kwietnia br. Rada UE przyjęła decyzję w sprawie zawarcia z nią umowy o handlu i współpracy (TCA) oraz umowy o bezpieczeństwie informacji, co stanowiło ostatni etap brexitu.

PROMOCJA

PROMOCJA

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C