TSL biznes – marzec 2017

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2017_03m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

> Logistyka

Gdy najważniejszy jest czas dostawy
Z raportu „Branża motoryzacyjna w Polsce 2016” przygotowanego pod patronatem PAIiIZ, wynika że w ostatnich latach zmieniła się struktura przemysłu motoryzacyjnego. Produkcja części motoryzacyjnych w 2015 r. była aż o 46% większa niż produkcja samochodów. Dziś części i akcesoria stanowią większość polskiego przemysłu motoryzacyjnego.

 

Nie tylko dostawy just in time
Ogromne, kilkudziesięcioletnie doświadczenie w obsłudze logistycznej branży motoryzacyjnej ma GEFCO. Świadczy tutaj kompleksowe usługi i to na całym świecie. Jakie jest spojrzenie tak dużego operatora logistycznego na możliwości rozwoju na rynku i wyzwania stojące przed nim – mówi Marcin Zasuń, kierownik ds. rozwoju biznesu, GEFCO Polska.

 

Z ekspresowymi dostawami nocnymi
Od początku swojej działalności, firma CAT LC Polska specjalizuje się w obsłudze logistycznej sektora motoryzacyjnego. Jest to wyjątkowa grupa klientów, która stawia operatorom logistycznym szczególnie wysokie wymagania. Wskaźniki jakościowe na poziomie 99% stanowią dla tej branży są rynkowym standardem.

 

Ze wsparciem partnerów ze Skandynawii
DSV jest firmą logistyczną o światowym zasięgu i duńskich korzeniach, której centrala mieści się pod Kopenhagą. Dywizja skandynawska jest jedną z najlepiej rozwiniętych w Grupie. O tym, jakie miejsce w jej strukturach zajmuje polski oddział DSV Road mówi prezes zarządu Filip Czerwiński.

 

Głównie z wykorzystaniem transportu drogowego
Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, po załamaniu związanym z kryzysem gospodarczym w 2009 r., poziom wzajemnej wymiany gospodarczej między Polską a Skandynawią udało się odbudować dopiero w 2012 r. Od tamtej pory jest on na najwyższym poziomie w ciągu całego badanego okresu.

 

 

> Logistyka – technologia

Obiekty przemysłowe bez strat energii. Segmentowe bramy przemysłowe SPU 67 Thermo firmy Hörmann
Zastosowanie bram o dobrej izolacyjności termicznej ma znaczący wpływ na skuteczność energetyczną i ekonomiczną budynków przemysłowych. Dlatego firma Hörmann oferuje bramy przemysłowe o coraz lepszych właściwościach termoizolacyjnych, takie jak bramy segmentowe SPU 67 Thermo z płytą o grubości 67 mm.

 

O cenie z czasem się zapomina – jakość pozostaje
Firma job-park GmbH z Berlina wyposażyła swoje nieruchomości przemysłowe w nowoczesne bramy szybkobieżne produkcji EFAFLEX

Modernizacja budynków przemysłowych w większości przypadków jest znacznie trudniejsza od budowy nowego zakładu. Przebudowa odbywa się niejednokrotnie bez przerywania pracy w hali, a planowanie oraz realizacja obejmuje te same etapy, a więc są tu potrzebne analogiczne kompetencje jak przy realizacji nowego budynku. Często konieczne jest podjęcie decyzji dotyczącej tego, jak wysokiej jakości wyposażenie budynki otrzymają w przyszłości.

 

Opakowania z drewna, ISPM 15: Palety Inka idealnym nośnikiem dla eksportu do Stanów Zjednoczonych
Animal and Plant Health Inspection Service, oficjalna organizacja ochrony roślin w Stanach Zjednoczonych, podała niedawno zaktualizowane informacje na temat opakowań produkowanych z drewna. Jeszcze nigdy nie były one tak zwięzłe i przejrzyste. Na liście opakowań znalazły się także tzw. materiały alternatywne.

 

 > Systemy IT

Konieczne oprogramowanie, sprzęt i infrastruktura
Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie by ewidencję i kontrolę zdarzeń w łańcuchu logistycznym prowadzić za pomocą odręcznych notatek. Dekalog prawidłowego przebiegu procesu przygotowania, realizacji i rozliczenia przepływu towarów i usług stanowi zasada 7R. Czynnikiem decydującym o sukcesie jest sprawna komunikacja pomiędzy uczestnikami procesu.

 

Rozliczanie płacy minimalnej w oparciu o faktyczne dane
Dyrektywy 2014/67/UE oraz 96/71/WE systematyzują zasady dotyczące delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Zgodnie z ich zapisami pracodawca, który deleguje kierowcę do pracy poza granicami kraju, musi zapewnić mu warunki nie gorsze niż określone przepisami kraju przyjmującego pracownika.

 

Kierunek: perfekcja
Firma LIS – Logistics Information Systems jest jednym z wiodących producentów i dostawców systemów informatycznych dla transportu, spedycji i logistyki (TMS) w Europie. Oddział firmy znajduje się w Pszczynie, skąd koordynowana jest sprzedaż i serwis na całą Polskę.

 

Kontenery pod ścisłą kontrolą
Monitoring GPS w branży logistycznej to nie tylko śledzenie towaru przewożonego w naczepach ciągników, ale także możliwość kontrolowania ładunków znajdujących się w kontenerach wykorzystywanych w transporcie drogowym, kolejowym i morskim oraz zarządzania kontenerami np. budowlanymi lub na śmieci.

 

 

> Usługi kurierskie i pocztowe

Rekordowy wolumen i przychody
W 2016 r. DPD Polska obsłużyła niemal 103 mln paczek, notując wpływy w wysokości 1,38 mld zł, co było najlepszym wynikiem na polskim rynku kurierskim. Miniony rok był także przełomowy ze względu na nowe rozwiązania i usługi wdrożone przez spółkę, m.in. możliwość płatności kartą za przesyłki pobraniowe, czy rozwój sieci punktów nadania i odbiorów DPD Pickup.

 

 

> Transport drogowy

Przyszłość Odry
Przyszłość Odry jako międzynarodowego szlaku komunikacyjnego była z jednym tematów podjętych podczas konferencji Wzmocnienie Żeglugi Śródlądowej w regionie Morza Bałtyckiego, zorganizowanej w ramach projektu EMMA. A temat, choć poruszany był wielokrotnie, budzi emocje w związku z włączeniem tej rzeki do jednego z dziewięciu nowych korytarzy w sieci bazowej TEN-T.

 

 

> Transport kolejowy

Platforma transportowa nieodzownym narzędziem
Mało jest przewoźników, którzy nie korzystaliby z giełd transportowych. Wśród nich znaczącym graczem na rynku europejskim, a jednocześnie pionierem jest TimoCom. Jak wygląda obecna sytuacja firmy i jej przyszłość – mówi Dariusz Korbut, Director Representative Office Poland.

 

Rok z nowościami
MAN Truck & Bus od kilkunastu lat utrzymuje się w ścisłej czołówce dostawców pojazdów ciężarowych na polski rynek, zajmując zawsze pierwsze lub drugie miejsce w statystykach sprzedażowych. Nie inaczej było w ostatnim roku, kiedy to MAN uplasował się na drugiej pozycji. Obecny rok przyniesie kilka nowości, które mają pozwolić na dalsze podtrzymanie tej passy.

 

Jak oprogramowanie 4Trans policzy za Ciebie płace minimalną w innych krajach?
Oprogramowanie 4Trans dla firm transportowych potrafi rozliczyć w pełni nie tylko ewidencje czasu pracy kierowców oraz delegacje zgodnie z przepisami w Polsce, ale również płacę minimalną w takich państwach jak Austria, Niemcy, Norwegia, czy Francja.

 

 

> Transport kolejowy

Towarowa kolej w kryzysie?
Po „skoku” w 2011 r., spowodowanym inwestycyjną hossą związaną z przygotowaniami do organizacji w Polsce turnieju Euro 2012, kolejowe przewozy towarowe nie mogą wyjść z zapaści. Ubiegły rok był czwartym z rzędu, kiedy to spadała masa przewiezionych ładunków (222,2 mln ton). W porównaniu z rokiem 2015 wskaźnik ten spadł o 1,1%, natomiast praca przewozowa wyniosła 50,6 mld tonokilometrów i kształtowała się na identycznym poziomie jak w 2015 r.

 

Koleją przez Bałtyk
Kolejowe przewozy promowe funkcjonowały w Polsce – z mniejszym lub większym powodzeniem – od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, ale znaczącego
wymiaru nabrały dopiero po roku 2000, kiedy to stały się częścią systemu transportu intermodalnego spółki i Grupy PKP Cargo Logistics.

 

 

> Powierzchnie magazynowe

Rynek magazynowy bije rekordy
W 2016 r. w Polsce podpisano umowy najmu na ponad 3 mln m2, z czego 70% stanowiły nowe umowy. Wolumen transakcji był o ponad 600 tys. m2 większy niż w 2015 r. Zdaniem developerów i firm doradczych działających na tym ryku to najlepszy wynik w jego historii.

 

Panattoni nie zwalnia tempa
2016 rok był bardzo dobry dla Panattoni Europe i to na całym kontynencie. Również początek obecnego roku, z rozpoczętymi inwestycjami o powierzchni 1 233 990 m2, wskazuje, że w ciągu następnych miesięcy będzie równie dobrze. Zwłaszcza, że plany są ambitne – deweloper przymierza się do uruchomienia pięciu nowych rynków na przełomie 2017 i 2018 r., nowego produktu city logistics oraz rozbudowy istniejących lokalizacji.

 

 

> Prawo

Kary za przekroczenie prędkości na podstawie zapisów z wykresówek i tachografów cyfrowych a przepisy prawa
Bardzo częstym pytaniem pojawiającym się podczas spotkań z zawodowymi kierowcami jest możliwość karania ich przez służby kontrolne za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na podstawie zapisów odczytanych z wykresówki lub tachografu cyfrowego. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

 

Analiza i rozliczanie kierowców w pigułce… cz. 3
To już trzeci, kolejny artykuł o rozliczaniu czasu pracy kierowców, w którym przybliżę najważniejsze elementy rozliczania pracy w dni wolne oraz identyfikowania zdarzeń zaliczanych do czasu dyżuru.

 

Kontrola kierowcy przez Inspektora Transportu Drogowego
Obowiązujące przepisy prawa zawierają szeroki katalog zadań, jakie przysługują Inspekcji Transportu Drogowego (ITD). Jednym z czołowych zadań tego organu jest kontrola kierowców jeżdżących polskimi drogami.

 

Gdy dojdzie do zamachu terrorystycznego. Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?
Zamach w Berlinie, do którego doszło 19 grudnia 2016 r. wykazał, że wyładowana towarem ciężarówka może być narzędziem w rękach terrorystów. Ofiarą zamachowca był polski kierowca ciężarówki, a w wyniku zdarzenia uszkodzony został pojazd i przewożony ładunek.

 

 

> Wydarzenia

Stowarzyszenie Liderek w Biznesie Ladies First wkracza na rynek
Powołane do życia w październiku 2016 r. Stowarzyszenie Liderek w Biznesie Ladies First 28 lutego zorganizowało spotkanie prasowe, podczas którego przedstawiło główne cele swoich działań oraz plany na bieżący rok. W trakcie spotkania opowiadano o korzyściach wynikających z zatrudnienia kobiet w przemyśle.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C