TSL Biznes – Marzec 2021

C

Logistyka

Różne aspekty bezpiecznych ładunków dostaw żywności

Główną branżą obsługiwaną przez Grupę Raben jest branża spożywcza. Jej udział w strukturze firmy wynosi 30%. Ze względu na specyfikę należących do niej produktów, obsługa w czasach pandemii stanowi duże wyzwanie. Z jakimi trudnościami operator musi się mierzyć i jaka jest jej przyszłość? ‒ na te pytania odpowiadają: Antoni Zbytniewski, Key Account Manager, Fresh Logistics Polska i Artur Spała, dyrektor logistyki kontraktowej, Raben Logistics Polska, Grupa Raben.

Colian Logistics gotowy

Colian Logistic działa na rynku jako operator logistyczny od ponad 10 lat. Na przestrzeni tego czasu zdobyliśmy bogate doświadczenie w obsłudze firm
branży spożywczej i FMCG.

Specyfikacja przewozów chłodniczych

Stosunkowo niewielu przewoźników specjalizuje się w przewozie towarów szybko psujących się. Wiąże się on bowiem z koniecznością poniesienia większych nakładów na zakup środków transportu i wymaga określonej wiedzy z zakresu chłodnictw . Innym, dość ważnym utrudnieniem, jest duże ryzyko występowania szkód, które nie zawsze powstają z winy przewoźników, a często niezasadnie ich obciążają.

Logistyka alkoholi wymaga specjalnych procedur

Jednym z niewielu światowych operatorów logistycznych, którzy specjalizują się w organizacji i zarządzaniu łańcuchami dostaw alkoholi jest Hillebrand.
W gronie jego klientów są zarówno lokalni dostawcy jak i najwięksi, globalni dystrybutorzy, dla których Hillebrand od ponad 175 lat świadczy kompleksowe usługi logistyczne, transportowe i spedycyjne oraz celne.

Dlaczego firmy oddają logistykę w ręce operatorów?

Dekady temu większość dużych firm produkcyjnych posiadała wewnętrzne działy logistyki oraz własną flotę pojazdów transportowych. Obecnie, gdy o przewadze konkurencyjnej decyduje każdy szczegół, a biznes staje się bardziej cyfrowy, coraz mniej przedsiębiorstw jest w stanie udźwignąć ciężar
samodzielnego zarządzania łańcuchem dostaw.

Magazyn Asstra w Błoniu z miejscem uznanym do odpraw celnych

Posiadanie własnego magazynu przez firmę logistyczną oznacza brak pośredników i kontrolę na każdym etapie transportu. Przekłada się to na optymalizację kosztów oraz procesów logistycznych, a także gwarancję jakości wykonanej usługi. Aby dodatkowo ułatwić klientom import i eksport towarów, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na magazyn czasowego składowania.

CityLogin  – rozwiązanie zaprojektowane przez FM Logistics

W San Fernando de Henares, w pobliżu Madrytu zostało otwarte drugie centrum dystrybucyjne Citylogin. Obiekt przeznaczony jest do obsługi dostaw ostatniego kilometra dla wiodącego klienta detalicznego. Zajmuje powierzchnię 7,5 tys. m2 i zatrudnia blisko 30 pracowników oraz 40 kierowców.

 

Logistyka – technologia

Bramy izolujące pomagają utrzymać niską temperaturę mleka

Łaciate krowy, górskie zioła, zaangażowani rolnicy, a także inteligentne układy sterowania, niezawodne bramy ochronne do maszyn, wysokie prędkości
przesuwu, 1700 gospodarstw, jedna spółdzielnia i 300 milionów litrów mleka na rok – tak wygląda sukces zakładów mleczarskich Berchtesgadener Land.

Opakowania WBG-Pooling wracają do obiegu materiałowego

WBG Pooling to ogólnoeuropejski dostawca usług poolingowych w zakresie zrównoważonych opakowań wielokrotnego użytku, przeznaczonych do transportu artykułów spożywczych.

 

Systemy IT

Gdy szybciej znaczy lepiej. Fulfilment w Omnipack

W czasie pandemii wielu producentów zostało zmuszonych do handlu internetowego, co więcej, część z nich nie powróci już do tradycyjnej formy sprzedaży lub zmniejszy jej zakres. Nic dziwnego zatem, że w ostatnich kwartałach konkurencja między sklepami online zwiększyła się. Ważnym elementem wpływającym na szybkość obsługi jest proces przyjęcia towaru, szczególnie w przypadku produktów, dla których rejestrowane są różne cechy, a nie jedynie ilość.

5G zrewolucjonizuje branżę logistyczną

Ogromne zmiany w komunikacji mobilnej i transmisji danych przyniesie technologia 5G. Sieć piątej generacji umożliwi znaczny postęp technologiczny,
na którym niewątpliwie skorzysta również branża logistyczna.

Wyjątkowy, ale udany rok dla branży logistycznej

Mimo, że rok 2020 był dla wielu branż wymagający, akurat branża logistyczna zanotowała istotne wzrosty. Również Element Logic w 2020 r. odnotował najlepsze wyniki w swojej historii.

 

Powierzchnie magazynowe

Magazyny – największy wygrany na rynku nieruchomości komercyjnych

Jedną z branż, które 2020 rok mogą zaliczyć do udanych, jest rynek magazynowy. Popyt całkowity na tym rynku osiągnął rekordowy poziom 5,4 mln m2.
Prawie 70% całkowitego wolumenu transakcji stanowiły nowe umowy i ekspansje. W IV kwartale ilość dostępnej do wynajęcia powierzchni magazynowej zmalała o prawie 300 tys. m2. To najlepsze wyniki w historii rynku magazynowego.

Klient w centrum uwagi. Prologis podsumowuje rok w Europie Środkowej

Stawiamy na długofalową i opartą na partnerstwie współpracę. To podejście, dz ęki któremu możemy zapewniać naszym klientom najlepsze wsparcie oraz najwyższy poziom usług. To właśnie nasza koncentracja na potrzebach klienta, najwyższej jakości portfolio oraz doskonały bilans były czynnikami, które sprawiły, że przez cały 2020 rok mogliśmy zapewnić pracownikom, klientom oraz partnerom biznesowym pełne wsparcie – powiedział Paweł Sapek, szef Prologis na Europę Środkową.

Polska wyjątkowo atrakcyjnym rynkiem magazynowym

Międzynarodowe zrzeszenie fi rm doradczych Gerald Eve, którego członkiem jest AXI IMMO, przygotowało przewodnik po głównych rynkach
magazynowo-produkcyjnych w Europie. Według niego Polska jest najatrakcyjniejszym rynkiem magazynowym w Europie.

 

Prawo

Nowe Zasady w naciskach osi oraz zezwoleniach dla pojazdów ponadgabarytowych od 13 marca 2021 roku

26 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa o drogach publicznych, która przy okazji zmieniła treść ustawy o ruchu drogowym w zakresie zezwoleń dla pojazdów nienormatywnych. Zmiany zostały wymuszone wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, który w sprawie C-127/17 orzekł, iż polski system zezwoleń dla pojazdów nienormatywnych jest częściowo sprzeczny z prawem UE.

Nadchodzące obostrzenia dla międzynarodowego przewozu rzeczy busami

Międzynarodowy przewóz rzeczy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony odnotowuje w ostatnich latach ciągły wzrost. Ceniony jest przez zlecających transport przede wszystkim za niższe stawki kilometrowe oraz czas realizacji. Niestety, jak we wszystkim, „każdy medal ma dwie strony”.

 

Transport drogowy

Branża transportowa umiera po cichu

Długo przed pandemią firmy z branży TSL zmagały się z terminowym regulowaniem zobowiązań i rosnącymi kosztami działalności. Kryzys ekonomiczny i obecne obostrzenia tylko pogorszyły tę sytuację. Obecnie 4 na 10 przedsiębiorców obawia się, że ich płynność finansowa nie wystarczy na dłużej niż 3 miesiące.1) Do tego część przewoźników nie kwalifikuje się do udziału w tarczy antykryzysowej.

Dystrybucja pod prądem

DAF zaprezentował model LF Electric ‒ w pełni elektryczny 19-tonowy pojazd do dystrybucji miejskiej. Pojazd wyposażony w najnowocześniejsze technologie ma zasięg do 280 kilometrów.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C