TSL Biznes – Marzec 2022

C

Logistyka

Wojna przemodelowała łańcuchy dostaw

Wojna w Ukrainie ma wpływ na funkcjonowanie firm logistycznych. Wiele z nich już w pierwszych dniach wojny wycofało się z rynku rosyjskiego i białoruskiego oraz zostało zmuszonych do zaprzestania działalności w Ukrainie. Ucierpiał również transport przechodzący przez teren tych krajów ‒ drogowy, kolejowy i lotniczy.

DB uruchamia operację most kolejowy z pomocą humanitarną dla Ukrainy

Operacja most kolejowy prowadzona przez DB Cargo i DB Schenker nabiera prędkości. W piątek 11 marca ze stacji Seddin pod Berlinem wyruszył pierwszy pociąg z pomocą humanitarną dla ludności Ukrainy. Na pociąg załadowano 15 kontenerów.

Sytuacja, plany i społeczna odpowiedzialność biznesu

Logistyka żywności jest niezwykle ważną dziedziną, która zapewnia nam dostęp do świeżych produktów. Firmą, która specjalizuje się w dostawach dla gastronomii – do restauracji i kawiarni – jest QSL Polska. O sytuację na rynku pytamy Agnieszkę Sałek, dyrektorkę handlową Quick Service Logistics Polska.

Najważniejsze, żeby towar był świeży i na czas

Obecne trendy rynkowe dążą zgodnie w jednym kierunku – operator logistyczny ma za zadanie dostarczać więcej, częściej, dokładniej, bezbłędnie i bez uszkodzeń. Oczekiwania konsumentów przez ostatnie lata ewoluowały w kierunku rosnących oczekiwań jakościowych gwarantujących bezpieczeństwo i świeżość żywności.

Pod jednym dachem dla wielu kanałów sprzedaży

Wieloletnim doświadczeniem w obsłudze klientów z branży spożywczej i FMCG, a zarazem sukcesami na tym polu, może pochwalić się FM Logistic. Na pytania dotyczące tego, jak osiągnąć znaczącą pozycję na rynku i radzić sobie z wyzwaniami, odpowiada Anna Galas, Senior Business Development Director, FM Logistic.

Od lat na rynku logistyki produktów głęboko mrożonych

Frigo Logistics od lat specjalizuje się w obsłudze logistycznej produktów głęboko mrożonych. O specyfikę tej obsługi pytamy Jarosława Kołodziejskiego, dyrektora operacyjnego w firmie Frigo Logistics.

Uniwersalny, z wkładem izolacyjnym, a może lepiej chłodniczy? Hillebrand radzi jaki typ kontenera wybrać do transportu wina, napojów czy soków

– Czy mój towar dotrze w dobrym stanie? ‒ To pytanie bardzo często zadają sobie dostawcy towarów wrażliwych na transport, takich jak wina, alkohole i soki.

Logistyka – technologie

Francuski operator logistyczny stawia na paletę CS1 firmy Creamer

Operator logistyczny piątej pod względem wielkości grupy branży handlu żywnością we Francji, pożegnał się z drewnianymi paletami i tworzy swoje własne zasoby palet z tworzywa sztucznego. Na potrzeby wewnętrznego przepływu towarów między 29 magazynami i niemal 1600 supermarketami sieci handlowej zainwestował w 330 tys. palet z tworzywa sztucznego ‒ palety CS1 firmy Craemer.

Niezawodne bramy szynkobieżne służą już przeszło od 20 lat.
Bramy Efaflex w firmie Schwarzwaldmilch GMBH Offenburg

Produkty opuszczające zakład w Offenburgu mają niezwykle wiele zastosowań. Są wykorzystywane w przetworach na bazie mleka oraz artykułach spożywczych, a także specjalnych wyrobach farmaceutycznych. Głównym przedmiotem działalności firmy obecnie jest osuszanie oraz uszlachetnianie wyrobów. Są one stosowane w artykułach spożywczych, suplementach diety i pomocniczych substancjach dla przemysłu farmaceutycznego. Tak jak różne są produkty i procesy ich wytwarzania, tak różne jest przeznaczenie i lokalizacja szybkobieżnych bram firmy EFAFLEX stosowanych w zakładzie.

Systemy IT

Nowy wymiar monitoringu transportu

Pełny monitoring przesyłek to jedno z ważniejszych zadań jakie stoi przez firmami logistycznymi, gdyż zarówno nadawcy jak i odbiorcy chcą wiedzieć, gdzie w danym momencie są ich towary i kiedy dotrą do celu. Coraz częściej na rynku pojawiają się rozwiązania odpowiadające na ich potrzeby, a jednym z bardziej zaawansowanych jest oferta amerykańskiego startup-u Tive, Inc.

Pakiet mobilności to problem dla polskiej branży transportowej

2 lutego wszedł w życie kolejna część przepisów europejskich dla branży transportu w ramach Pakietu Mobilności. Dotyczą one m.in. zmian w delegowaniu pracowników i dostępie do rynku europejskiego.

Visiblity a transparentność łańcucha dostaw

W ostatnich latach transparentność i optymalizacja łańcuchów dostaw zyskuje na znaczeniu. Wykorzystywanie do maksimum przestrzeni ładunkowej i lepsze planowanie przejazdów staje się coraz ważniejsze w obecnej sytuacji geopolitycznej. By sprostać temu wyzwaniu, nieodzowne mogą okazać się kompleksowe narzędzia visibility.

Jak wybrać platformę widoczności transportu w czasie rzeczywistym?

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, firmy potrzebują aktualnych informacji o przesyłce, aby zarządzać zakłóceniami, monitorować szacowany czas przyjazdu i podejmować odpowiednie działania w razie problemów. Wszystko to i wiele więcej oferuje platforma zapewniająca widoczność transportu w czasie rzeczywistym lub RTTVP.

Transport kolejowy

Transport kolejowy jest uzupełnieniem transportu drogowego, a nie jego konkurencją

Iwona Okręt, Sales Manager na Europę Wschodnią w firmie VIIA, deklaruje, że misją firmy VIIA jest rozwijanie sieci autostrad kolejowych w Europie i ułatwienie firmom transportowym dostępu do kolei w prosty, opłacalny i ekologicznie zrównoważony sposób.

Powierzchnie magazynowe

Najbardziej rozgrzany segment rynku nieruchomości komercyjnych

Z końcem 2021 roku zasoby rynku magazynowego w Polsce przekroczyły 24 mln m2, jak podaje większość ekspertów od rynku magazynowego. To oznacza, że urósł on w ciągu jednego roku o 3,5 mln m2. Sam popyt brutto przekroczył 7,3 mln m2, a netto ‒ 5,4 mln m2. Rekordowa była też podaż i wielkość budowanej powierzchni. Natomiast wielkość wolnej powierzchni skurczyła się poniżej 4%. A wszystko dzięki niebywałemu rozwojowi branży e-commerce.

Ponad 4,5 mln m2 certyfikowanej powierzchni w dwa lata. Panattoni podsumowuje zielony rok 2021 i planuje następny

Zeszłoroczne osiągnięcia w zakresie zrównoważonego rozwoju podsumował Panattoni. Firma ukończyła proces certyfi kacji środowiskowej dla budynków o łącznej powierzchni ponad 1,2 mln m2, a także podniosła standard swoich obiektów do BREEAM Excellent. Ten lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie postawił też kolejne wyzwania w tym zakresie.

W Europie w 2021 roku również bito rekordy

Podobnie jak polski, również europejski rynek nieruchomości w 2021 r. charakteryzował się rekordową aktywnością inwestorów i najemców. Popyt na nieruchomości magazynowe i logistyczne na terenie całej Europy związany jest również z dynamicznym rozwojem branży e-commerce, co potwierdza międzynarodowa fi rma doradcza Savills, która podsumowała zeszłoroczne wyniki.

Prawo

2022: Ciąg dalszy brexitowych zawirowań

Minęły dwa lata, od kiedy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Niemniej to nie koniec brexitowej przygody. W kontekście celnym Brexit został podzielony na etapy. Należy przygotować się na nowe formalności w 2022 r.

Jak uzyskać licencję transportową? W tym licencję transportową dla pojazdów o DMC powyżej 2,5 I nieprzekraczających 3,5 tony.

Każdy, kto zamierza rozpocząć działalność gospodarczą jako przewoźnik w zakresie wykonywania transportu drogowego towarów lub osób w skali kraju, ma obowiązek uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Z kolei w celu wykonywania transportu międzynarodowego konieczne jest uzyskanie wspólnotowej licencji transportowej.

Taryfikator kar w ustawie o transporcie drogowym po 02.02.2022 r.

Już nie sposób policzyć ile artykułów zostało poświęconych tematyce czterech aktów prawnych uchwalonych w połowie 2020 r. w Pakiecie Mobilności. Mnóstwo słów zostało wypowiedzianych na temat nowych przepisów dotyczących powrotu kierowcy co 4 tygodnie, pojazdu ‒ co 8 tygodni, odstępie poświęconym odbierania dwóch tygodniowych odpoczynków skróconych, następujących po sobie w transporcie międzynarodowym, które stanowią odstępstwo od zasady dwutygodniowej z co najmniej jednym odpoczynkiem regularnym.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C