TSL Biznes – październik 2013

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2013_10m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

> Logistyka

 

W kraju pralek i lodówek
Polska to ważny punkt na europejskiej mapie producentów sprzętu AGD. I to nie tylko ze względu na dużym wolumen sprzedaży, ale także na lokalizację w naszym kraju wielu obiektów produkcyjnych. A skoro tak wiele firm lokalizuje u nas produkcję, to napędzany jest także rynek logistyczny ? zarówno w zakresie usług transportu krajowego i międzynarodowego, jak i tworzenia całych sieci i centrów dystrybucyjnych.

PROMOCJA

PROMOCJA

 

Przy pomocy drobnicy
Przygodę z obsługą branży meblarskiej oraz tak zwanego dużego AGD rozpoczynaliśmy od ładunków całopojazdowych, zarówno krajowych jak też międzynarodowych oraz od logistyki magazynowej. Wydawało się wówczas, iż jest rzeczą praktycznie niemożliwą obsługa tego rodzaju towarów w drobnicy. Nic bardziej mylnego.

 

Współpraca, która rozwija się od lat…
Na polskim rynku tylko niewiele firm logistycznych od kilkunastu lat związanych jest z obsługą magazynów jednej firmy meblarskiej, jak to ma miejsce w wypadku FM Logistic, która świadczy usługi na rzecz IKEI. Co sprawiło, że współpraca stale się rozwija? Na jakich podstawach się opiera i czym się charakteryzuje? O te i podobne kwestie pytamy Marzenę Świerczewską będąca dyrektorem platformy FM Logistics w Jarostach.?.

 

Outsourcing ? oszczędności w zasięgu ręki
Dla nikogo nie jest zaskoczeniem fakt, iż wiele przedsiębiorstw boryka się w dzisiejszych czasach z problemami związanymi z ogólnoświatowym kryzysem, który w mniejszym lub większym stopniu dotknął wszystkie kraje. Jeśli dołożymy do tego rosnącą globalizację, konkurencję oraz inne zmiany występujące w gospodarce w ostatnich latach, okaże się iż na chwilę obecną poszukiwanie oszczędności oraz optymalizacja kosztów to działania priorytetowe dla firm.

 

Ochrona przed przeterminowaną żywnością
W handlu już na dobre zadomowiły się kody kreskowe, a nawet stały się symbolem współczesnego języka biznesu, który obejmuje jednolite na całym świecie opisy i zasady
kodowania, reguły interpretacyjne i sprzętowe, itp. Dziś kody są podstawą systemu GS1, co świadczy o sile standaryzacji. Sieci handlowe, chcąc natomiast usprawnić przepływ towarów, coraz częściej stosują kody o nowej symbolice GS1 DataBar.

 

Pall-Ex rozpoczął działalność w Polsce…
Na polskim rynku we wrześniu pojawił się nowy dystrybutor ładunków paletowych ? Pall-Ex Polska, który do działalności przegotowywał się od miesięcy. W naszym kraju tworzona jest druga po Rumunii sieć dystrybucji firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki modelowi opartemu o sieć regionalnych partnerów, Pall-Ex zapewni znaczące oszczędności na dostawach dużym, małym i średnim przedsiębiorstwom.

 

Logistyka z systemem wartości
Trendy w biznesie na bieżący rok są odzwierciedleniem globalnej sytuacji gospodarczej, jak i lokalnej odporności rynku na wszelkie wpływy. Jak wygląda kondycja branży TSL w Polsce? Jakie zmiany szykują się w najbliższym czasie? O komentarz obecnych działań na rynku i strategii Grupy Raben poprosiliśmy Janusza Anioła, dyrektora zarządzającego, wiceprezesa firmy Raben Polska.

 

 

 > Systemy IT

 

Jak efektywnie wybrać i wdrożyć system informatyczny
Systemy informatyczne, będące kiedyś synonimem nowoczesności, obecnie są coraz częściej zwykłym narzędziem pracy, a ich brak jest traktowany jako dziwactwo i zaszłość. Nikt rozsądny nie rozważa obecnie redagowania tekstów na maszynie do pisania lub prowadzenia księgowości z użyciem wolnej amerykanki. W ich miejsce stosujemy edytory tekstu czy systemy finansowo-księgowe.

 

Jak zwiększyć efektywność?
Obecnie trudno sobie wyobrazić firmę logistyczną, która nie korzysta z WMS, jednak rozwiązania te ewoluują przede wszystkim pod kątem jeszcze większego przyśpieszenia wykonywanych procesów, całkowitego wyeliminowania błędów i jak największego ułatwienia użytkowania. Powiewem przyszłości jest rozwój technologii RFID ? systemu do kontroli przebiegu towarów za pomocą fal radiowych z wykorzystaniem specjalnych układów elektronicznych (tzw. tagów), przytwierdzonych do przedmiotów ? wykorzystywanych w rozwiązaniach WMS.

 

Trendy w rozwoju systemów WMS
O rozwoju każdego produktu decydują wymagania rynku. Nie inaczej jest w przypadku systemów informatycznych klasy WMS, które nie są już w Polsce nowością. Wprowadzenie mobilnej rejestracji danych oraz elektronicznej wymiany informacji w łańcuchu dostaw, jest we współczesnym świecie rzeczą oczywistą. Jednak wraz z rozwojem świadomości odbiorców, pojawia się potrzeba tworzenia bardziej inteligentnych form zarządzania magazynem.

 

Sukces Navigation Trends 2013
Rozmawiamy z Pawłem Kacperkiem, prezesem zarządu Location-Based Media, organizatorem konferencji Navigation Trends 2013.

 

TMS w logistyce? Obowiązkowo!
Logistyka przedsiębiorstw to dziedzina szalenie skomplikowana. Jak zorganizować dostawy na linię produkcyjną fabryki samochodów, w której budowane są różne modele? Jak zapewnić ciągłość produkcji w sytuacji, kiedy magazynowanie nie wchodzi w rachubę? Czy można zaplanować optymalną dystrybucję jeszcze przed rozpoczęciem produkcji? ? na te pytania trzeba sobie odpowiedzieć.

 

 

> Logistyka – technologia

 

BMT korzysta z RFID
Produkcja mebli to proces składający się z wielu czynności, których kolejność i precyzja wykonania jest niezwykle istotna. Nic więc dziwnego, że zajmująca się wytwarzaniem mebli tapicerowanych firma BMT International zdecydowała się na wdrożenie nowoczesnego rozwiązania pozwalającego wyeliminować ryzyko błędu przy ich produkcji.

 

Wrażenie jakbyś pracował na łące
Bramy szybkobieżne firmy EFAFLEX z przezroczystymi lamelami zapewniają pracownikom ROTEX Heating Systems GmbH więcej dziennego światła i ciepła w miejscu pracy.

 

Fach-Pack odpowiedział na potrzeby
Aż 34 598 wybitnych specjalistów zajmujących się opakowaniami oraz 1440 wystawców oferujących często innowacyjne produkty i usługi dotyczące opakowań, technologii, przetwórstwa i logistyki, gościło na targach Fach-Pack, które odbyły się w dniach 24-26 września w Norymberdze.

 

 

 

> Transport drogowy

 

Znacznie więcej niż zakup paliwa
Początkowo karty paliwowe miały służyć do zakupu paliwa, jednak szybko zaczęły spełniać coraz więcej funkcji, a liczba produktów, za które można było nimi zapłacić, była coraz większa. Dziś wykorzystywane są przy naprawach samochodów, opłatach za autostrady, rozliczeniu podatku VAT i w wielu innych wypadkach.

 

Musimy być uniwersalni
Karty paliwowe na stałe już zagościły na polskim rynku i niewielki procent firm przewozowych ich nie posiada, a na pewno nie można bez nich egzystować wykonując przewozy międzynarodowe. Jak ten rynek się rozwijał? Jakie usługi udostępnione są posiadaczom kart, zwłaszcza UTA? Jakie możliwości dają nowoczesne technologie? Na te i podobne pytania, Elżbiecie Haber z TSL Biznes, odpowiada Bartłomiej Jórczak, dyrektor ds. rozwoju UTA Polska.

 

Droższy tranzyt przez Europę
W drugim półroczu 2013 r. miały w życie wejść aż trzy nowe systemy opłat drogowych w Europie: Ecotaxe, BellToll oraz HU-GO. Pierwszy z nich zacznie jednak obowiązywać od następnego roku, podczas gdy węgierski HU-GO oraz białoruski BellToll działają już od 6 miesięcy. ?W drodze? ze swoimi systemami opłat są już Wielka Brytania, a także Rosja.

 

Tracking zmienia działalność transportową
Od początku lipca br. klienci TimoCom mogą bezpłatnie korzystać z zupełnie nowego na europejskim rynku oprogramowania. Innowacyjny TC eMap? łączy w sobie mapę, moduł kalkulacyjny oraz możliwość monitorowania pozycji pojazdów na jednej, neutralnej platformie. A wszystko to w celu zwiększenia bezpieczeństwa przewożonych ładunków oraz usprawnienia pracy przewoźników, spedytorów, jak i nadawców towarów.

 

Przewoźnicy drogowi rozpoczęli sezon
Stało się już tradycją, że przewoźnicy zajmujący się transportem drogowym, sezon jesienny rozpoczynają od spotkania w Tęgoborzy, organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych ?Galicja?. Tak było i w tym roku ? 13 września, w hotelu Litwiński odbyła się konferencja ?Transport drogowy jako czynnik rozwoju gospodarczego?.

 

TX-SKY ? zupełnie nowe możliwości
Firma Transics, specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu zarządzania flotą, wprowadza nowy dotykowy komputer pokładowy TX-SKY. Jest to nowość na rynku telematycznym, uzupełniająca rodzinę popularnych już urządzeń TX-MAX (GO). Błyskawiczna instalacja oraz łatwość użytkowania zapewniają niski koszt całkowity eksploatacji.

 

Eko-driving w DB Schenker Logistics
Już po raz czwarty DB Schenker Logistics zorganizował Mistrzostwa Eko-drivingu, które za cel postawiły przed sobą promocję ekologicznej, ekonomicznej i bezpiecznej jazdy.

 

 

 

> Prawo

 

Przygotowanie do kontroli ITD
Co najmniej raz na 5 lat organy udzielające zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji, zezwolenia lub wydające
zaświadczenia o wykonywaniu przewozów na potrzeby własne są uprawnione do kontroli przedsiębiorcy w zakresie spełniania wymogów będących podstawą do wydania tych dokumentów.

 

Czy Twoja polisa OCP jest dobra?
Polisę OCP posiada dziś praktycznie każdy przewoźnik, gdyż takie wymogi stawiają mu jego zleceniodawcy. Ile z tych polis jest wykupywanych jedynie dla pozyskania
zleceń, ile z myślą, aby ubezpieczyć swoją odpowiedzialność, a ile tak naprawdę optymalnie chroni tę odpowiedzialność ? stanowi gigantyczny znak zapytania. Z pomocą tego artykułu spróbujmy odpowiedzieć sobie sami, jak jest w naszym przypadku.

 

 

> Transport kolejowy

 

Polska kolej z perspektywy Trako 2013
Jubileuszowe, dziesiąte Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako 2013 zawitały w tym roku do centrum Amber Expo, nowoczesnej siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich. W kilku przestronnych halach zaprezentowała się rekordowa liczba 510 wystawców z 25 krajów, nadając nowy impuls tej imprezie. Na podobne ożywienie czeka polska kolej. Jego zapowiedzią były nie tylko oficjalne deklaracje ministrów czy prezesów kolejowych spółek, ale przede wszystkim bogata ekspozycja targowa i kontrakty podpisane w trakcie trwania Trako.

 

 

> Powierzchnie magazynowe

 

Stabilizacja w Europie Środkowej
Rynek nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej wszedł w okres długotrwałej stabilizacji, co cieszy zarówno najemców, jak i właścicieli hal magazynowych. Od dwóch lat czynsze utrzymują się na poziomie 3,5-3,7 euro/m2/miesiąc.

 

W Polsce ? widoczne wzrosty
W Polsce pierwsze półrocze 2013 r. przyniosło na rynku magazynowym widoczny wzrost podaży. Od stycznie do czerwca na rynek dostarczono blisko 198 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego ok. 65% zostało oddane w pierwszym kwartale. Całkowita podaż w Polsce na koniec II kwartału osiągnęła poziom ok. 7,55 mln m2. Obecnie w budowie znajduje się 283 tys. m2.

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C