TSL biznes – październik 2016

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2016_10m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

> Wydarzenia

Dachser od 10 lat w Polsce
W tym roku Dachser świętuje jubileusz 10-lecia uruchomienia pierwszego oddziału w Polsce. Z tej okazji, na wspólne świętowanie do Koninka pod Poznaniem zaprosił przedstawicieli firm współpracujących z operatorem, lokalne władz oraz kilkudziesięciu pracowników różnych oddziałów Dachser z Polski i zagranicy.

 

Nowy terminal lotniczy DHL Express
Ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców towarzyszy wzrastająca rok do roku liczba lotniczych przesyłek ekspresowych DHL Express. Odpowiedzią na rosnące wymagania klientów w zakresie obsługi tych wysyłanych za granicę z południowej Polski, jest uruchomienie międzynarodowego lotniczego terminala kurierskiego DHL Express w Pyrzowicach. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce 19 września.

 

> Logistyka

Coraz lepsi, aby utrzymać najwyższe standardy
Katowice to jedno z wielu miejsc na świecie, gdzie swój hub ma DHL Express. Dziś firma obecna jest aż w 221 krajach i terytoriach. Jak z perspektywy tak globalnego operatora wygląda branża przesyłek ekspresowych? Jakie są trendy, a jakie możliwości? Dla TSL Biznes mówi John Pearson, CEO, DHL Express Europe, który był obecny na otwarciu nowego międzynarodowego kurierskiego terminala lotniczego DHL Express w Pyrzowicach.

 

Operator – ogniwo niezbędne
Logistyka branży meblowej i A GD

Produkcja mebli to nasza narodowa specjalność. Potwierdzają to dane GUS, które mówią, że w 2015 r. wartość eksportu mebli wyniosła 36,6 mld zł, natomiast sprzętu AGD 15,7 mld zł,
co łącznie stanowiło 6,8% polskiego eksportu. Co więcej, na światowej liście producentów mebli znaleźliśmy się za Chinami, Włochami i Niemcami. Do tego należymy do europejskiej czołówki producentów sprzętu AGD.

 

Trafić w potrzeby klientów
Jednym z operatorów logistycznych, który obsługuje branżę meblową i AGD jest Dachser. Jako firma międzynarodowa dostarcza produkty i komponenty do produkcji na różne rynki, a także realizuje usługi o wartości dodanej, jak rozpakowywanie mebli i ich składanie u odbiorcy. O szczegółach TSL Biznes mówi Jarosław Wrona, kierownik sprzedaży Polska Centralna, European Logistics w Dachser.

 

Efektywna logistyka branży meblarskiej i AGD
Każda branża dla operatora logistycznego jest w pewnym stopniu specyficzna. Ważne by zapewnić jej profesjonalną obsługę przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań spełniających oczekiwania klienta. Kompleksowa obsługa logistyczna branży AGD i wyposażenia wnętrz wymaga dużej ostrożności i odpowiednich zabezpieczeń. To niezwykle kosztowne, ale też wrażliwe i mogące ulec uszkodzeniu produkty.

 

Otwarci na wyzwania
Branża Electronic Manufacturing Services (EMS) wymaga od operatorów logistycznych niestandardowych umiejętności, dużej wiedzy i przestrzegania wysokich standardów. Jak wygląda jej obsługa logistyczna? – TSL Biznes odpowiada Agnieszka Szczukowska-Perlik, Supply Chain Manager w Jabil Kwidzyń.

 

 > Logistyka – technologia

Obracamy paletami
Jak bez wysiłku wymienić uszkodzoną paletę z ładunkiem

Każdy pracownik magazynu zdaje sobie sprawę z tego jak wiele wysiłku fizycznego trzeba włożyć w ręczną wymianę uszkodzonej palety lub usunięcie pękniętych elementów ładunku z najniżej położonych jej warstw. Ponadto, monotonne przekładanie elementów ładunku bywa bardzo frustrujące, zwłaszcza gdy taka konieczność często się powtarza. Czas, jaki trzeba poświęcić na tę czynność, również ma swoją cenę. Dlatego zakup obracarki lub wymiennika do palet może okazać się dobry rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa.

 

Bramy to niesamowita wartość dodana!
USD Formteiltechnik GmbH zdecydowała się na szybkobieżne bramy EFAFLEX do nowo budowanego magazynu i centrum komisyjnego
Nowa hala USD Formteiltechnik GmbH w południowowestfalskim Meinerzhagen jest otwarta i przepełniona światłem dziennym. Łączy w sobie funkcję magazynu i hali do komisjonowania z aspektami ekologicznymi. System oświetlenia włącza i wyłącza się przy pomocy czujnika zmierzchu, wielkie okna wpuszczają do środka dużo światła, a ogrzewanie podłogowe zapewnia ciepło. Dwie szybkie bramy EFAFLEX gwarantują zatrzymanie ciepła podczas załadunku i rozładunku ciężarówek.

 

 

 > Systemy IT

Chmury nad branżą TSL
Jeśli wierzyć suchym liczbom, branża transportowa należy do najgorzej zinformatyzowanych. Firmy boją się inwestować w nowe technologie ze względu na koszty. Wiele przykładów pokazuje, że niesłusznie, bo w dobie chmury obliczeniowej można je znacząco ograniczyć. Wszak skoro można wydzierżawić flotę aut, to dlaczego nie IT?

 

Bezpieczeństwo i odporność na cyberataki
W 2012 r. hakerzy współpracujący z organizacją przestępczą włamali się do systemu kontroli obrotu towarami wykorzystywanego przez Australijski Urząd Celny. Dzięki temu mogli wcześniej dowiedzieć się, czy celnicy interesują się ich kontenerami, które wykorzystują do przesyłania kontrabandy.

 

System Hermes GT systemem spedycyjnym
Projektując system Hermes GT długo zastanawialiśmy się nad tym jak powinien wyglądać i jakie możliwości powinien mieć system spedycyjny, który pozwoli na stworzenie realnej przewagi konkurencyjnej firm, które go używają. Nie ukrywajmy, że rynek usług transportowych to jeden z najbardziej zależnych od komunikacji rynków dzisiejszych czasów.

 

Platforma Navisphere – skuteczne narzędzie dla klientów
Aby sprawnie funkcjonować w obecnych realiach rynkowych, konieczne jest stosowanie nowoczesnych systemów informatycznych. Nie ma w tym wypadku znaczenia branża ani obszar działania firmy. Nie inaczej jest w przypadku logistyki oraz transportu.

 

Aktualizacja Astro WMS usprawnia działanie w Løvenskiold Logistikk
Po ponad 12 latach współpracy z Consafe Logistics, firma Løvenskiold Logistikk nadal znajduje sposoby poprawy przepływów z wykorzystaniem informacji otrzymywanych w czasie rzeczywistym oraz poprzez automatyzację procesów. W ciągu ostatnich dwóch lat firma zaoszczędziła 15% na samej kompletacji.

 

W standardzie 5G
Istotnym projektem, nad którym pracuje Scania we współpracy z Ericsson jest możliwość zastosowania mobilnej sieci 5G do przesyłania danych w transporcie. Jako pierwsza firma bada jej możliwości.

 

Zdalne odczyty orazn elektroniczne delegacje z wykorzystaniem mobilnych narzędzi
4Trans Mobile to nowoczesne narzędzie wspomagające codziennąbpracę w firmie transportowej, w szczególności tworzenie delegacji, odczyt kart kierowców i tachografów czy kontrola naruszeń.

 

 > Transport drogowy

Bezpieczny sposób na dalszą podróż
Bezpieczeństwo kart płatniczych to temat, o którym mówi się sporo, zwłaszcza od kiedy można robić drobne zakupy bez konieczności wprowadzani kodu PIN. W razie zgubienia czy kradzieży
może ich przecież użyć osoba niepowołana. A jak jest w przypadku kart flotowych? Czy to bezpieczny sposób na regulowanie płatności?

 

Automatyczne rozliczanie delegacji oraz ryczałtów za nocleg
Delegacje i ryczałty pracowników w transporcie drogowym – to nie obszar na własne interpretacje.

 

Brytyjska inspekcja DVSA wybrała program TachoScan Control!
Jedna z największych inspekcji w Europie, brytyjska Driver & Vehicle Standards Agency (DVSA), dawniej VOSA, wybrała program TachoScan Control, firmy Inelo.

 

 > Transport kolejowy

InnoTrans 2016 – kolej epoki cyfrowej
Światowy przemysł kolejowy rozwija się w ostatnich latach stabilnie i nic nie zapowiada zahamowanie tego pozytywnego trendu. W okresie 2013-2015 tempo wzrostu wynosiło 3% w skali rocznej, a prognoza przedstawiona podczas targów InnoTrans przez Philippe Citroena, przewodniczącego Europejskiej Unii Przemysłu Kolejowego (UNIFE), nieco tylko obniża ten wskaźnik do 2,6%. Najwyższe wskaźniki wzrostu odnotuje sektor produkcji systemów kontroli i usług (do 2,95% rocznie), segment infrastruktury kolejowej (o 2,8%) i produkcji taboru szynowego (1,9%)

 

„Przezbrajanie” PKP Cargo
195 mln zł straty netto poniosła w pierwszej połowie 2016 r. Grupa PKP Cargo, podczas gdy rok temu odnotowała 153 mln zysk. O 51%, do wielkości 193 mln zł, spadła EBITDA. O ponad 4%
zmniejszył się również udział w rynku, zarówno wg pracy przewozowej, jak i wg przewiezionej masy. Dla największego polskiego kolejowego przewoźnika był to trudny okres.

 

 > Prawo

Uszczelnienie systemu podatkowego w obrocie paliwami ciekłymi
Uszczelnienie systemu podatkowego w związku z obrotem paliwami ciekłymi stało się pierwszoplanowym zadaniem Ministerstwa Finansów. Potwierdzeniem tej tendencji jest ostatnia zmiana przepisów.

 

10 najważniejszych faktów o zmowie cenowej producentów, czyli jak odzyskać swoje pieniądze?
W związku z lipcową decyzją Komisji Europejskiej w sprawie zmowy cenowej producentów ciężarówek zgłasza się do nas coraz więcej przewoźników, którzy zainteresowani są odzyskaniem części pieniędzy za zakup pojazdów w czasie nielegalnego porozumienia najpopularniejszych europejskich marek. Jesień 2016 r. to czas, gdy europejscy przewoźnicy za pośrednictwem wyspecjalizowanych kancelarii przygotowują się do wystąpienia przeciwko producentom ciężarówek. Cel jest jasny – chcą odzyskać ich własne pieniądze, stracone przez zakup pojazdów po zawyżonej cenie.

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza w transporcie?
Ten błąd popełnia wielu przedsiębiorców
Prowadzenie przedsiębiorstwa transportowego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, w obecnej sytuacji na rynku TSL, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przy tej formie działalności, przy obecnym stanie prawnym, gdyn pojawią się problemy, brak jest skutecznych narzędzi prawnych zapewniających jego płynność funkcjonowania, zabezpieczenie majątku prywatnego przedsiębiorcy i jego rodziny, a więc pozwalających ustrzec się przed kłopotami.

 

Odszkodowanie za szkodę – komu je płacimy?
Szkody w towarze i konieczność zapłacenia odszkodowania to dla przewoźników niemalże codzienność. Większość ma lepsze lub gorsze polisy OCP, które w określonym stopniu dają możliwość scedowania obowiązku odszkodowawczego na ubezpieczycieli. Samo ustalenie okoliczności szkody i jej rozmiaru nie nastręcza zakładom ubezpieczeń większych problemów. Często jednak zdarza się, że ubezpieczyciele wstrzymują lub odmawiają wypłaty. Przewoźnicy są mocno zdziwieni, albowiem spedytorzy już dawno rozliczyli szkody z ich należności i odszkodowanie powinno zostać im wypłacone. Nie zawsze jednak zapłacenie zleceniodawcy za szkodę skutkuje nabyciem prawa do odszkodowania z posiadanej polisy OCP.

 

Prawnicy Guretruck chcą reprezentować klientów przed kartelem
W lipcu 2016 r. Komisja Europejska ukarała grzywna największych producentów samochodów ciężarowych w Europie kwota 2.926 mln euro za zmowę w sprawie cen samochodów ciężarowych (oprócz innych opłat) w okresie od 1997 do 2011.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C