TSL Biznes – październik 2018

C
[su_button url=”/online/TSLbiznes_2018_10m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

W najnowszym numerze TSL Biznes

Wydarzenie

Panattoni świętuje dobry rok
1,6 miliona m 2 powierzchni w budowie i 7 milionów m 2 wybudowanych dotychczas, to tegoroczny bilans Panattoni Europe, który – jak co roku jesienią – uroczyście podsumował ostatnie 12 miesięcy działalności na rynku europejskim i przyznał swoim partnerom biznesowym Nagrody Panattoni w 14 kategoriach.

Saksonia-Anhalt zyskuje na znaczeniu jako multimodalna platforma logistyczna w sercu Europy
Na konferencji Hafenhinterland 2018, w mieście Bauhausu Dessau-Roßlau eksperci dyskutowali o aktualnych wyzwaniach dla przyszłości branży logistycznej.

Prologis wkracza do Łodzi
W Łodzi powstaje pierwszy park dystrybucyjny Prologis. Uroczyste zawieszenie wiechy na nowo powstającym obiekcie magazynowym odbyło się 27 września. Ukończenie budynku o powierzchni 16,5 tys. m 2 planowane jest na początek 2019 r. Docelowo w ramach inwestycji powstaną trzy budynki o łącznej powierzchni 93 tys. m 2 .

Logistyka

Branża motoryzacyjna stawia na inwestycje w logistykę
Raport Savills
W branży motoryzacyjnej w Polsce wyraźną dominację zaczyna zdobywać segment części i akcesoriów, których wartość produkcji już od siedmiu lat przekracza wartość produkcji samochodów. Z najnowszego raportu fi rmy doradczej Savills „Automotive: Analiza rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych dla sektora motoryzacyjnego” wynika, że dynamiczny rozwój tego sektora napędza inwestycje w zaplecze logistyczne.

Logistyka-technologia

Płynnie i bez przestojów, w trybie just in time
Czwarta rewolucja przemysłowa, polegająca na ścisłym powiązaniu produkcji z rozwiązaniami informatycznymi, jest już faktem obecnym nie tylko w przemyśle, ale i w logistyce. A zaczęła się od branży motoryzacyjnej, pozwalając na digitalizację produkcji i realizowanie dostaw just in time pod ściśle określone, niewielkie zamówienia.

Magazyn kół samochodowych Volkswagen Group Polska w dedykowanej obsłudze CAT LC Polska
Od lipca 2017 r. Volkswagen Group Polska powierzył fi rmie CAT LC Polska pełną obsługę magazynową wyodrębnionego asortymentu – kół kompletnych do samochodów marek grupy Volkswagen.

Czy globalny rynek części zamiennych będzie wart 500 mld dol. w 2025 r.?
Zgodnie z tegoroczną analizą fi rmy Grand View Research, światowy rynek autoczęści zbliży się do wartości 500 mld dolarów (486,35 mld) jeszcze przed końcem 2025 r., a to z jednej strony duże wyzwanie dla logistyków, a z drugiej – możliwość zarobienia pieniędzy.

Atrakcyjny wygląd i efektywna praca!
Bramy Efafl ex są wybierane m.in. przez duże zakłady motoryzacyjne i fi lie znanych marek, autoryzowanych sprzedawców oraz serwisy, które codziennie odwiedza wielu klientów. Marka Efalex pojawia się tam, gdzie ruch jest duży, jak w przypadku często otwieranych wjazdów, przez które przyjmowane są samochody do naprawy, diagnozy, pomiarów świateł i spalin, wymiany opon, czyszczenia i mycia, oraz wyjazdów – stanowiska przekazywania i wysyłki pojazdów.

Systemy IT

TIMOCOM łączy branżę TSL i wprowadza innowacje
Nowoczesne rozwiązania IT dla podmiotów korzystających z produktów TIMOCOM to narzędzia, które już od lat łączą branżę TSL. Do tego doszły bezpośrednie spotkania osób związanych z transportem, spedycją czy logistyką, czego efektem jest TIMOCOM Networking Experience. Niemiecka fi rma w ostatnim czasie zaprezentowała także nową odsłonę wizerunku oraz postawiła na „rozszerzoną logistykę” w Smart Logistics System.

Magazyny w wersji smart
W czerwcu łączna powierzchni magazynów przekroczyła 14 mln m 2 . Cushman & Wakefield podaje, że w ciągu roku, przestrzeń magazynowa nad Wisłą urosła o 21%. To wynik dobrej koniunktury na rynku, a przede wszystkim zapotrzebowania na powierzchnie przez przemysł i handel elektroniczny. Z kolei rozwój logistyki wpływa na inwestycje w systemy zarządzania magazynami, na które najwięcej wydawać będą kraje europejskie.

Autonomiczne auta przyspieszają
Kiedy ich ciężarowe wersje będą jeździć po drogach publicznych?
Branże transportu i logistyki czeka potężna zmiana. Autonomiczne samochody dostawcze coraz częściej poruszają się w kontrolowanych środowiskach, takich jak porty czy duże tereny przemysłowe, a już za kilka lat pojawią się na publicznych drogach. Jak będzie wyglądał świat, w którym o zawodzie kierowcy samochodu ciężarowego będzie można poczytać w podręczniku do historii?

Prawo

Lifting taryfi katora kierowcy
Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym 1) ożywiła dyskusję wśród kierowców na temat karania za przekroczenie 10-godzinnego limitu pracy w porze nocnej, czy braku przerwy w pracy wymaganej w trakcie pierwszych 6 godzin aktywności zawodowej kierowcy. „Nauki parkingowe” przerodziły się w serię interpretacji własnych, które kierowcy przekazują sobie niczym tajemną wiedzę, mającą uchronić ich przed mandatem w razie kontroli drogowej.

Wrześniowe zmiany: czas pracy w porze nocnej
Zmiany w prawie transportowym stały się już faktem. Teraz branża musi jedynie je zaakceptować i dołożyć wszelkich starań, aby się do nich dostosować. Jednak, aby uniknąć konsekwencji, należy w pełni zrozumieć co i w jakim stopniu uległo modyfi kacjom. Jedną ze zmian jest kara za przekroczenie czasu pracy w porze nocnej.

SENT – nowe obowiązki dla przewoźników i kierowców
1 października weszła w życie kolejna regulacja wynikająca z nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Na przewoźników nałożony został nowy obowiązek – wyposażenia pojazdu w urządzenie przekazujące dane geolokalizacyjne. Nowe przepisy mają na celu skuteczniejsze monitorowanie transportu towarów wrażliwych.

Czy nowe przepisy dotyczące tachografów wpłyną na poziom bezpieczeństwa?
12 kwietnia 2018 r. przyjęto projekt ustawy o tachografach, który został opracowany przez zespół Ministerstwa Infrastruktury. W nowych przepisach przewidziano regulacje dotyczące wymagań sytemu tachografów, zwiększające bezpieczeństwo przewozów drogowych. Ustawa ma również na celu dostosować przepisy krajowe do rozporządzenia unijnego.

Transport drogowy

Power MAX – maksimum jakości, minimum niespodzianek
E100 to nie tylko karta paliwowa. W odróżnieniu od tradycyjnych emitentów firma dysponuje również własną siecią stacji paliw Power MAX. Jej przewagą konkurencyjną jest korzystna oferta i ceny, które nie nadszarpują budżetu przewoźnika. Na zbliżającą się zimę E100 ponownie wprowadza do oferty paliwa sezonowe, w tym swój zielony olej napędowy Green 6. O stacjach paliw Power MAX i o Green 6 rozmawialiśmy z Panem Walerijem Waitsem, Prezesem Zarządu E100

Coraz większe możliwości kart flotowych
Wszystko zaczęło się od bezgotówkowego zakupu paliwa, z czasem oferta możliwości transakcji handlowej rozszerzała się o inne produkty, a dziś karta flotowa jest już przepustką do licznych usług ułatwiających, a wręcz umożliwiających zarządzanie kosztami transportu w firmach
przewozowych.

Zakup winiet na Litwę, Łotwę i Estonię w aplikacji A-Toll
A-Toll to nazwa nowej platformy online, służącej do zakupu winiet na Litwę, Łotwę i Estonię. DKV Euro Service jest jedynym operatorem kart paliwowych, który umożliwia korzystanie z tej aplikacji. Narzędzie dostępne jest na stronie www.a-toll.eu. Można pobrać je za darmo z App Store lub Google Play.

Transport intermodalny

Są wzrosty, ale co dalej?
Kolejowe przewozy intermodalne nie tracą dobrego tempa. Jak poinformował niedawno Urząd Transportu Kolejowego, od kwietnia do czerwca bieżącego roku działający na tym rynku przewoźnicy przetransportowali ponad 300 tys. sztuk jednostek. To najwyższy wynik kwartalny w historii.

A może kontenerem?
AsstrA-Associated Traffi c AG oferuje usługi morskich przewozów kontenerowych niemal na całym świecie. Do głównych kierunków należą: UE-kraje WNP, PL-UK, a także UE-Bliski Wschód. AsstrA umożliwia swoim klientom również egzotyczne wyprawy kontenerowe do Afryki.

O rekordy będzie trudniej
Tegoroczne obroty kontenerowe polskich portów są rekordowe. We wrześniu przekroczyły już poziom 2 milionów TEU. Nastąpiło to zatem o 3 miesiące wcześniej, niż rok temu. Miesięczne przeładunki już 15 miesiąc z rzędu przekroczyły 200 tys. TEU. Wprawdzie wrześniowe wyniki mogły rozczarować, zwłaszcza że rok temu był to jeden z najlepszych miesięcy, ale wspomniany poziom i tak został osiągnięty (patrz:tabela i wykres 1.).

PKP CARGO stawia na intermodal
W strukturze przewozów Grupy PKP CARGO dominują towary masowe, w tym węgiel i kruszywa. Jednak coraz większe znaczenie mają też transporty intermodalne i ich rola będzie rosła.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C