TSL Biznes – październik 2023

C

Logistyka

Co słychać na rynku AGD w Polsce i Europie

Polska jest liderem w produkcji AGD w Europie, odpowiadając za ponad 32% wartości tego rynku i za około 40% ilości sprzedanego towaru. W 2021 r. wyprodukowano rekordowe 27,2 mln sztuk dużego AGD, a 96% tej produkcji zostało wyeksportowane, głównie do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Z punktu widzenia operatora

Branża AGD i meblowa coraz częściej korzystają z kanału e-commerce, do czego niewątpliwie przyczyniła si pandemia COVID-19. Jak dzisiaj firmy logistyczne radzą sobie z tym wyzwaniem?

Flagowa inwestycja Frigo Logistics

W Nowym Dworze Mazowieckim powstaje centrum dystrybucyjne dla produktów głęboko mrożonych. To inwestycja Frigo Logistics, której generalnym wykonawcą jest firma Kajima Poland. 26 września na budowie zawieszono wiechę. Prace budowlane w pierwszym etapie inwestycji zostaną zakończone w październiku 2024 r.

Fala zwrotów na rynku e-mody testuje jej logistykę

Na modzie sprzedanej w tym roku przez internet w Unii Europejskiej będzie można zarobić 111,6 mld dolarów, a za cztery lata nawet 162,2 mld. Nie obędzie się jednak bez problemów, ponieważ produkty z tej grupy generują najwyższy udział zwrotów spośród wszystkich kategorii produktowych, zarówno w unijnym, jak i globalnym e-commerce. W UE wyniesie on w tym roku 16,3%, a w 2027 r. ‒ 17,5%. Na horyzoncie widać dodatkowo dwa niepokojące zjawiska, które jeszcze bardziej skomplikują obsługę logistyczną tego sektora.

Logistyka – technologie

Sto bram do pomieszczeń czystych dla farmaceutycznego giganta
Efaflex dostarcza tureckiemu producentowi leków Abdi Ibrahima specjalne bramy

Sto bram do pomieszczeń czystych zamówiła firma Abdi Ibrahim, wiodący producent na tureckim rynku farmaceutycznym. Stanowią one element rozbudowy zakładu, w którym w przyszłości będą produkowane leki generyczne. Firma EFAFLEX, jako specjalista w zakresie przemysłowych bram szybkobieżnych, oferujący bardzo szeroką gamę modeli, dostarczyła i zamontowała zamówione bramy.

Systemy IT

Kod 2D GS1 przyszłością oznakowania produktów świeżych

Żabka Polska, wraz ze słowackim producentem pieczywa Pierre Baguette, wprowadziła innowacyjne kody dwuwymiarowe (2D) GS1. Dzięki temu zniknęły problemy z czytelnością kodów na nieregularnych i miękkich
opakowaniach. Sieć planuje dalszą popularyzację kodów 2D w swoim asortymencie.

Powierzchnie magazynowe

Czynsze na wysokim poziomie

Poziom czynszów, w kontekście wysokiego popytu i ograniczonej podaży, osiągnął rekordowe wartości na wielu rynkach europejskich. Z danych Cushman & Wakefield wynika jednak, że po okresie wyjątkowego
wzrostu, jego tempo wykazuje oznaki spowolnienia.

Magazyn w pełni wyposażony

Branża logistyczna przechodzi obecnie duże zmiany, a przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi konieczności optymalizacji kosztów prowadzenia biznesu i aspektów związanych z ochroną środowiska. Dlatego powstał Prologis Essentials, który oferuje kompleksowe rozwiązania magazynowe dla zrównoważonej logistyki w atrakcyjnym modelu finansowania.

Transport drogowy

Wyszkoleni czy niedouczeni? Jakich kierowców zawodowych kształci system szkolenia w Polsce?

Branża logistyczna przechodzi obecnie duże zmiany, a przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi konieczności optymalizacji kosztów prowadzenia biznesu i aspektów związanych z ochroną środowiska. Dlatego powstał Prologis Essentials, który oferuje kompleksowe rozwiązania magazynowe dla zrównoważonej logistyki w atrakcyjnym modelu finansowania.

Transport intermodalny

Hamburg kontenerami stoi

Port w Hamburgu to jeden z największych portów Europy Północnej. Jakie jest jego znaczenie w regionie? Czym jest dla niego transport intermodalny? Na co stawia w przyszłości? ‒ mówi Maciej Brzozowski, dyrektor przedstawicielstwa Portu Hamburg w Polsce.

Kolej na zmiany

Pierwszy pociąg towarowy z Chin do Europy wyruszył w 2012 roku. W 2022, po 10-letniej fali wzrostu wolumenów rok do roku, transport kolejowy odnotował spadki. W Polsce na początku ubiegłego roku pojawiły się pewne symptomy powrotu do normalności, jednak wszystko zostało zachwiane przez inwazję na Ukrainę.

Koniec z oligopolem na rynku kontenerów morskich

Komisja Europejska poinformowała, że rozporządzenie Consortia Block Exemption Regulation, które wyłącza spod unijnych zasad konkurencji wielkie alianse żeglugowe, nie zostanie przedłużone i wygaśnie po 25 kwietnia 2024 roku.

Finansowanie i ubezpieczenia

Recesja uderza w branżę TSL

Zdecydowany wzrost kosztów prowadzenia działalności w ostatnim roku zadeklarowało 69,1% uczestników badania przeprowadzonego na potrzeby raportu Transcash.eu „Jakie finansowanie wybiera branża TSL?”. Leasing, faktoring oraz kredyt obrotowy to najpopularniejsze formy zewnętrznego finansowania wskazywane przez ankietowanych. Mimo recesji na rynku, prawie 55% badanych przyznało, że utrzymuje działalność
wyłącznie z własnych środków i nie sięga po zewnętrzne finansowanie.

Zrównoważony rozwój

ESG szansą na długoterminowy rozwój branży logistycznej

Współczesny biznes przechodzi rewolucję w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Nowa dyrektywa Unii Europejskiej znacznie rozszerza obowiązek raportowania kwestii niefi nansowych. Dlaczego ESG fundamentalnie zmieni sposób, w jaki operatorzy logistyczni będą funkcjonować i konkurować na rynku? Czy polskie przedsiębiorstwa z branży TSL są przygotowane do tych zmian? Jak wygląda opracowanie raportu
zrównoważonego rozwoju w praktyce?

Wydarzenie

25lat innowacji w Combilift

W tym roku mija 25 lat od kiedy Combilift ‒ znany dziś przede wszystkim z produkcji wózków widłowych ‒ zaczął działać w branży logistycznej. Z tej to też okazji firma zorganizowała wielką fetę, na której swoim partnerom, dilerom i dziennikarzom zaprezentowała trzy nowe produkty.

Wydarzenia

Poznaj najlepsze praktyki ESG podczas konferencji kod innowacji

14 listopada 2023 roku eksperci i goście GS1 Polska pokażą, jak wykorzystać moc standardów GS1, by działać w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Poznamy także tegorocznych Liderów Innowacji – firmy, które wykorzystują globalne standardy GS1 na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przedsiębiorcy, którzy chcą dowiedzieć się, jak połączyć ESG z innowacjami, już mogą się bezpłatnie rejestrować na stronie konferencji Kod Innowacji.

Prawo

Jakie zasady obowiązują w transporcie? Zatrudnienie cudzoziemców z UE i spoza UE

Zatrudnianie cudzoziemców na stanowisku kierowcy zawodowego jest zjawiskiem powszechnym w branży przewozowej. Dla pracodawcy wiąże się jednak z dodatkowymi wymogami, formalnościami, których musi on dopełnić.

Praktyczne aspekty weryfikacji przewoźników i spedytorów

Jednym z obowiązków przedsiębiorcy działającego w branży TSL jest weryfikacja każdego przewoźnika i spedytora, którymi posługuje się przy realizacji zlecenia, a więc podzleceniobiorców. Przyjrzyjmy się, co to oznacza w praktyce.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C