TSL biznes – styczeń 2017

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2017_01m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

> Logistyka

MBranża z dużą perspektywą rozwoju
Obsługa logistyczna branży farmaceutycznej wiąże się z koniecznością spełniania wyjątkowo rygorystycznych wymagań, norm i przepisów. Dlatego też grono operatorów, które ją obsługuje jest bardzo wąskie, mimo dużych perspektyw rozwoju.

 

Biznes nie dla każdego
Obsługa podmiotów z branży farmaceutycznej jest przede wszystkim bardzo skomplikowana, gdyż wymaga ścisłego trzymania się przepisów zebranych w tzw. Dobrej Praktyce Dystrybucyjnej (DPD).

 

Branża wpisana w kompetencje firmy
Sektor medyczny należy do strategicznych obszarów w UPS. Świadczą o tym chociażby przejęcia potentatów farmaceutycznych. O tym jaka jest strategia firmy z nim związana, mówi Norbert Krecicki, dyrektor marketingu w UPS Polska.

 

> Systemy IT

Systemy informatyczne w logistyce
Logistyka w świecie IT

Trudno wyobrazić sobie współczesną logistykę bez rozbudowanych narzędzi informatycznych. Czasy, gdy obecność systemów dedykowanych do obsługi procesów biznesowych stanowiła coś niezwykłego już dawno za nami. Współczesna logistyka garściami czerpie z możliwości jakie daje szybki rozwój technologii oraz pojawianie się coraz to nowych pomysłów na usprawnianie procesów i optymalizację działań.

 

W Google Shopping obowiązkowo z numerem GTIN
Od 14 lutego Polska dołączy do światowego projektu, uruchomionego przez Google, w którym firmy prezentujące produkty i pliki produktowe w Google Shopping mają
obowiązek znakowania ich numerem GTIN (Globalnym Numerem Jednostki Handlowej), który jest unikatowym dla każdego produktu numerem kodu kreskowego. Firmy polskie, które chcą wprowadzić produkty do Google Shopping, będą musiały obowiązkowo oznaczyć je numerem GTIN.

 

Jak telematyka wspiera pracę kierowcy obcojęzycznego?
O trudnościach w znalezieniu polskich kierowców gotowych do podjęcia pracy w zawodzie słyszy się już od dłuższego czasu. Według najnowszego Raportu „Rynek pracy kierowców w Polsce 2016” wynika, że brakuje na nim około 100-110 tysięcy kierowców1.

 

 

 > Logistyka – technologia

Pojemniki do dostaw spożywczych potrzebne od zaraz
Rośnie popularność zakupów produktów spożywczych przez internet. W odpowiedzi na statystyki zmienia się podejście dużych sieci handlowych, które jeszcze do niedawna traktowały internet jako skromny dodatek do sprzedaży stacjonarnej. Obok opracowania skutecznej strategii promocyjno-cenowej i portfolia produktów, jednym z najważniejszych wyzwań tego rynku jest efektywny kosztowo i operacyjnie system dostarczania zamówień do klienta końcowego.

 

 

 > Transport drogowy

Kierowcy pilnie poszukiwani
Dziś Polska na europejskim rynku jest liderem w międzynarodowych przewozach drogowych. W ostatnich latach w utrzymaniu tej pozycji i dalszym rozwoju sektora barierę stanowi niedobór kierowców zawodowych. Sytuacja ta skłoniła PwC do sporządzenia raportu „Rynek pracy kierowców w Polsce”.

 

Solaris i S tadler jednoczą siły
Solaris Bus & Coach S.A. i Stadler będą wspólnie produkować tramwaje na rynek europejski. W tym celu, z dniem 1 stycznia powołano spółkę joint venture pod nazwą Solaris Tram Sp. z o.o.

 

Program Inelo ułatwia wyliczanie czasu pracy kierowcy
Jednym z podstawowych wymogów pracodawcy wobec pracownika jest prawidłowe sporządzanie ewidencji czasu pracy. Przepisy jednoznacznie nie określają w jakiej formie taka ewidencja ma być sporządzana, jednak istotnym jest by zawarte były w niej informacje takie jak: czas pracy w poszczególnych dobach, praca w niedzielę i święta, informacje o dodatkach za pracę w nadgodzinach, wykazany czas dyżurów czy dodatki za pracę w porze nocnej.

 

 

> Transport kolejowy

Grudniowe przyspieszenie
8 sierpnia minionego roku, podczas konferencji prasowej, prezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe Ireneusz Marchel zapowiedział ogłoszenie przetargów do końca 2016 r. za sumę 6,7 mld zł. Urealnione już „przerobienie kontraktów” zaplanowano na 4,3 mld zł. Natomiast kwota wszystkich postępowań opiewać miała na sumę 9,2 mld zł. Deklaracje te wzbudziły pewien sceptycyzm, uzasadniony faktem, że w pierwszej połowie ub. roku PLK zrealizowały inwestycje tylko na nieco ponad 1 mld zł, a kwota postępowań przetargowych wyniosła 2,8 mld zł. Potem jednak nastąpił „jesienny wysyp” i ich całoroczna suma wzrosła do 10 mld zł.

 

> Finansowanie i ubezpieczenia

Nowelizacja przepisów prawnych o transporcie drogowym towarów niebezpiecznych 2016/2017
Mająca miejsce w ostatnim półroczu nowelizacja przepisów prawnych o transporcie drogowym towarów niebezpiecznych objęła nie tylko przepisy międzynarodowe zawarte w Umowie ADR1, ale również przepisy polskie zawarte w ustawach i w rozporządzeniach.

 

Przewoźniku, dbaj o swoją dobrą reputację!
O nowelizacji ustawy o transporcie drogowym z dnia 4 listopada 2016 r. słów kilka.
Polskie przepisy prawa transportowego nieustannie implementują kolejne rozporządzenia (niedawno rozporządzenie Komisji (UE) nr 2016/403 z dnia 18 marca 2016 r., uzupełniające klasyfikację poważnych naruszeń przepisów unijnych, które mogą prowadzić do utraty dobrej reputacji przez przewoźnika drogowego) mające uporządkować europejską branże
transportową. Nie inaczej jest z nowelizacją opublikowaną niedawno w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod pozycją 1935.

 

Odpowiedzialność nadawcy za szkody w ładunku powstałe w przewozie nieprawidłowym unieruchomieniem
Wieloletnia obserwacja funkcjonowania branży TSL pozwala postawić tezę, iż przytłaczająca większość szkód w przewozie wynika z nieprawidłowego unieruchomienia ładunków. Najczęściej uszkodzeniu ulegają tzw. ładunki podatne na zgniatanie (nacisk), czyli w praktyce zdecydowana większość wszystkich transportowanych ładunków.

 

Spedytor w kartoflach, czyli jego odpowiedzialność
Prowadzenie działalności w zakresie transportu drogowego wymaga od przedsiębiorców posiadania szerokiej wiedzy z różnych obszarów i na takim poziomie, aby mogli sprawnie i bezpiecznie go wykonywać. Wielu przedsiębiorców nie potrafi jednak trafnie ocenić w jakiej roli występują, jaką ponoszą odpowiedzialność i czym ryzykują decydując się na prowadzenie określonej działalności transportowej.

 

 

> Edukacja i praca

Zalando i FIEGE wspierają kampanię „Szczecin rekrutuje”.
Jest praca w dobrym klimacie! 100 ofert pracy w centrum dystrybucyjnym w Gryfinie
Kampania „Szczecin rekrutuje” ma na celu promowanie nowych miejsc pracy w regionie i zachęcenie mieszkańców miasta, województwa zachodniopomorskiego i ościennych województw do szukania zatrudnienia w tym rejonie. FIEGE, operator logistyczny centrum dystrybucyjnego Zalando, zatrudni na potrzeby projektu 1000 osób w rejonie Gryfina.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C