TSL Biznes – styczeń 2018

C
[su_button url=”https://tsl-biznes.pl/online/TSLbiznes_2018_01m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

W najnowszym numerze TSL Biznes

Logistyka

Farmacja – branża dla wybranych
Według analityków QuintilesIMS, wartość polskiego rynku farmaceutycznego przekroczyła w 2017 r. 38 mld złotych, a to oznacza wzrost o 5,4% r./r. Co więcej, leki sprzedaje ponad 100 firm. Rynek ten jest więc łakomym kąskiem dla operatorów logistycznych. Ale dla wybranych, gdyż z wymaganiami, które stawia, mogą zmierzyć się tylko nieliczni.

PROMOCJA

PROMOCJA

Agility gotowe do obsługi farmaceutyków
Agility, dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, jako pierwsza firma spedycyjna uzyskał certyfikat QEP w zakresie zarządzania chłodniczymi łańcuchami dostaw produktów farmaceutycznych i biotechnologicznych na najwyższym poziomie – Expert.

Farmacja strategicznym obszarem w DSV Solutions
Sektor farmaceutyczny i ochrony zdrowia od ponad 20 lat niezmiennie stanowi istotny element działalności DSV Solutions. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu operator może pochwalić się bardzo szeroką wiedzą i zrozumieniem potrzeb klientów, niezbędnymi do obsługi tak wymagającej branży. O szczegółach mówi Maciej Walenda, prezes zarządu DSV Solutions.

Leki w odpowiednich warunkach – jak to zrobić?
Utrzymanie stałego łańcucha zimna podczas transportu i magazynowania leków to jedna z ważniejszych kwestii logistycznych branży farmaceutycznej i służby zdrowia. Monitoring temperatury oparty na nowoczesnej technologii stworzyła firma Blulog. System już się sprawdza w praktyce.

IKEA bliżej swoich klientów
W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego IKEA otworzyła nowe Centrum Dystrybucji do Klienta. Ma ono zapewnić realizację zamówień składanych drogą elektroniczną i wysyłanych bezpośrednio do klientów. Ma się to przełożyć na poprawę jakości dostaw oraz czas realizacji zamówień. Przedstawiciele firmy szacują, że tylko w ciągu pierwszego roku pracy centrum, zamówień przez internet będzie 100 tys.

ADR to przede wszystkim branża chemiczna
Branżę chemiczną, a więc tę, która związana jest nieodłącznie z przewozami ADR, wobec organów administracji publicznej krajowej i zagranicznej oraz organizacji międzynarodowych reprezentuje Polska Izba Przemysłu Chemicznego. Zrzesza ona, na zasadzie dobrowolności, przedsiębiorstwa chemiczne lub przedsiębiorstwa działające w branży chemicznej w Polsce.

Gospodarka cyfrowa – nowa era dla klientów i firm e-commerce
Kupowanie przez internet jest bardzo popularne w UE. Według raportu EUROSTAT „Statystyki handlu elektronicznego dla osób prywatnych”, około dwie trzecie użytkowników internetu w UE w 2016 r. za jego pomocą dokonało zakupów. Co więcej, odsetek osób w wieku 16-74 lat kupujących w e-sklepach, w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, wynosił 55%.

2017 – udany rok dla Grupy Raben
Zwiększenie powierzchni magazynowej pod Poznaniem o 20%, powstanie spółki Raben East, uruchomienie dedykowanego działu badań i rozwoju. Tylko dzięki tym osiągnięciom Grupa Raben rok 2017 może zaliczyć do udanych.

Dachser Polska rośnie w sektorze DIY
W minionym roku Dachser aż o 28% zwiększył liczbę przesyłek z produktami z branży „ogród i dom”. Jednocześnie liczba przesyłek z towarami polskich eksporterów dla europejskich sieci DIY wzrosła o blisko 65% r/r.

Świeże produkty podkręciły tempo przychodów Silvan Logistics o 54,2% r./r.
Jakie czynniki o tym zadecydowały?

Aby sprostać nowym wyzwaniom, dostawcy usług rozwijają swoją ofertę. Firmą, która w ostatnim czasie stała się ekspertem na rynku transportu chłodniczego jest Silvan Logistics. Dzięki dostosowaniu usług do bardzo wymagających oczekiwań klientów jej przychody wzrosły skokowo z roku na rok.

 

Logistyka – technologia

O cenie się zapomina, jakość pozostaje
Firma Job-park GmbH w Berlinie wyposażyła obiekt przemysłowy w bramy szybkobieżne Efaflex
Modernizacja istniejących budynków przemysłowych może wymagać znacznie większych nakładów finansowych niż budowa nowych. Przebudowa odbywa się często w trakcie eksploatacji hal, a planowanie oraz wykonanie projektu obejmuje takie same działania jak budowa nowych obiektów. Przy modernizacji budynku przemysłowego konieczny jest przede wszystkim wybór nowego wyposażenia.

 

Systemy IT

Do przemysłu wkraczają technologie kognitywne
Technologie kognitywne są ważnym punktem na mapie inwestycji wielu firm, również tych z sektora przemysłowego. Zdaniem analityków z Deloitte niebawem staną się one powszechne, przyczyniając się do zmodernizowania 80% procesów biznesowych.

Bezprzewodowe systemy przywołujące w centrach logistycznych i halach magazynowych
W dobie cyfryzacji i automatyzacji niezwykle istotny dla sprawnego funkcjonowania oraz rozwoju firmy jest przepływ informacji. Zauważamy coraz częściej potrzebę usprawnienia komunikacji pomiędzy pracownikami w kontekście informacji.

Nadchodzi cyfrowa kolej
Cyfrowa rewolucja, która obejmuje swym zasięgiem kolejne obszary gospodarki, dotarła również do kolei. Transport szynowy okazał się wyjątkowo podatny na najnowsze technologie, które otwierają przed tą branżą ogromne możliwości. Zarówno w sferze infrastruktury, relacji przewoźników towarowych z klientami, jak i produkcji oraz utrzymania nowoczesnego taboru, usług dla podróżnych, w zakresie intermodalnej mobilności czy automatyzacji i współdziałania systemów sterowania ruchem. Wykorzystanie tych szans, umiejętność dostosowanie się przedsiębiorstw kolejowych do nowych wyzwań zadecyduje już w najbliższych latach o przyszłości kolejnictwa.

Nowy model biznesowy
Systemy IT obecnie stają się kluczowymi narzędziami w firmach TSL, a to dlatego, że na agresywnym rynku pozwalają optymalizować koszty i dostarczać informacji w łańcuchach dostaw w czasie rzeczywistym, niezbędnych do prowadzenia biznesu, np. w obszarach e-commerce.

 

Powierzchnie magazynowe

Zmiany na rynku powierzchni magazynowych i usług logistycznych
Na zlecenie operatora logistycznego Fiege i dewelopera powierzchni logistycznych P3 Logistic Parks, PMR Consulting & Research przeprowadziło badanie trendów na rynku powierzchni magazynowych i usług logistycznych. Wynika z niego, że 84% firm w Polsce spodziewa się wzrostu liczby zamówień w ciągu najbliższych 2-3 lat, co przełoży się na zwiększone zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe i zewnętrzne usługi logistyczne.

Panattoni Europe rozwija lokalizacje wschodzące
Trwa budowa Panattoni Park Zielona Góra – nowoczesnego centrum dystrybucyjnego typu multi-tenant o planowanej powierzchni 75 tys. m 2 . Obecnie realizowanych jest blisko 50 tys. m 2 w ramach trzech budynków.

 

Prawo

Dobre nowiny na 2018 rok dla transportowców
Nowy rok zwiastuje zmiany. Jedni z nas się ich boją, inni odważnie stawiają im czoła. Znajdą się i tacy, którzy po prostu je ignorują – nie widzą lub nie chcą widzieć tego, co może wydarzyć się niebawem. Jednak… jak to z tymi zmianami jest? Czy trzeba o nich myśleć każdego dnia? Czy trzeba się ich bać? Czy może warto spojrzeć na to, co się dzieje z innej, znacznie szerszej perspektywy?

Komu potrzebna jest restrukturyzacja?
Gąszcz przepisów, czyli zalety wynajęcia przewodnika po dżungli
Przedsiębiorcy w Polsce stoją przed nie lada wyzwaniem. Muszą żonglować płatnościami, dbać o niskie koszty, negocjować korzystne marże, walczyć o utrzymanie lub zwiększenie pozycji rynkowej, zarządzać pracownikami, dbać o majątek, pilnować terminów. Do tego dochodzi obowiązek dysponowania szeroką wiedzą o wszystkich możliwych przepisach prawnych, od prawa podatkowego, po prawo pracy.

Naruszenia i kary w transporcie drogowym towarów niebezpiecznych
Projektowane zmiany przepisów prawnych
W roku 2017 podjęto prace legislacyjne nad zmianami przepisów prawnych dotyczących transportu drogowego rzeczy, w tym towarów niebezpiecznych, umożliwiającymi m.in. stosowanie w prawie krajowym przepisów rozporządzenia Komisji UE nr 2016/403 1 . Efektem tych prac jest rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, który obecnie został skierowany do rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą w Rządowym Centrum Legislacji 2 .

 

Transport drogowy

Polskie firmy dadzą radę również w 2018 roku
Unia Europejska nie przebiera w środkach, żeby podciąć skrzydła przewoźnikom z centralnej i wschodniej Europy, a przykładem jest dyrektywa o pracownikach delegowanych. Czy zwiększenie kosztów funkcjonowania branży transportowej uderzy w naszą konkurencyjność? O wyzwaniach czekających na przewoźników w 2018 r. oraz o nowościach w zakresie kart paliwowych rozmawiamy z Michałem Bałakierem, dyrektorem generalnym DKV Euro Service Polska.

Ciężarówka z napędem elektrycznym – to już nie mrzonki
Choć jeszcze niedawno samochód elektryczny był tylko ciekawostką, dziś na jego zakup decyduje się coraz więcej osób. Zaletą jest brak emisji szkodliwych substancji i niski koszt eksploatacji. Wadą – wysoka cena, brak stacji ładowania – zwłaszcza w Polsce – oraz mały zasięg. Jednak to się powoli zmienia i dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się również ciężarówki zasilane energią elektryczną, zwłaszcza od ubiegłorocznej premiery FUSO eCanter, w pełni elektrycznego, lekkiego samochodu dostawczego firmy Daimler.

 

Transport kolejowy

Na Rail Baltica jeszcze poczekamy
Ta licząca około 1300 km trasa kolejowa, łącząca kraje skandynawskie poprzez republiki nadbałtyckie i Polskę z Zachodem Europy, będąca jednym z priorytetowych projektów transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T, rodziła się nie bez trudności.

 

Auto w firmie

Ford Transit – marka sama w sobie
Transit to synonim uniwersalnego samochodu użytkowego. Obecnie jest dostępny w czterech odmianach. Najbardziej wszechstronną z nich jest Transit Custom. Teraz, w nowym wcieleniu, Transit Custom oferuje jeszcze więcej stylu, lepszą efektywność i mnóstwo nowoczesnej technologii na pokładzie.

 

PROMOCJA

PROMOCJA

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C