LOGISTYKA
Rozwiązania globalne
Logistyka leków to złożony proces wymagający świadomego zarządzania ryzykiem i postępowania zgodnie z restrykcyjnymi przepisami prawa farmaceutycznego. Od właściwej obsługi tych przesyłek zależy zdrowie i życie ludzi.
Magazyny o specjalnych standardach
Przechowywanie wyrobów farmaceutycznych wrażliwych na temperaturę jest tak samo wymagające jak transport, bo i tu chodzi o zdrowie ludzi. Dlatego jakość usługi powinna być na najwyższym poziomie, z zachowaniem zgodności ze złożonymi przepisami i certyfikatami.
Wykorzystując transport lotniczy
Leki i wyroby farmaceutyczne, które są wrażliwe na temperaturę, należy dostarczyć do odbiorcy w bardzo krótkim terminie, przy zachowaniu odpowiedniej temperatury, gdyż niewłaściwe warunki mogą nieodwracalnie uszkodzić cenne produkty. Często więc, aby ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia i skrócić czas dostawy, wykorzystuje się transport lotniczy.
Biznes z korzyścią dla planety
Dwutlenek węgla jest naturalnym składnikiem atmosfery, jednak jego nadmiar niesie za sobą bardzo negatywne skutki. Znacząco przyczynia się do zwiększania temperatury Ziemi, a co za tym idzie, topnienia lodowców i podnoszenia się poziomu wód. Skutkuje to niebezpiecznymi zmianami pogody w różnych miejscach na świecie. Nasza planeta jest organizmem, który dąży do równowagi. Jednak, aby równowaga ta została zachowana, emisja CO2 powinna równać się jego pochłanianiu.
Transcargo i Freja łączą siły
FREJA Transport & Logistics Sp. z o.o. to nazwa jaką od stycznia 2020 r. przyjęło transcargo – ogólnopolska firma z siedzibą główną w Szczecinie, która połączyła się z firmą FREJA. W perspektywie kilku lat firma podwoi zatrudnienie dając pracę kolejnym stu osobom, a w przyszłym roku otworzy nowoczesne centrum logistyczneulokowane na terenie dawnej giełdy w szczecińskiej Płoni.
LOGISTYKA – TECHNOLOGIA
Rozwiązania do pomieszczeń czystych
Zakład Bayer Weimar GmbH und Co. KG, otwarty w 1994 r., jest jednocześnie siedzibą firmy, zakładem produkcji, miejscem kontroli jakości i pakowania. Około 500 pracowników produkuje hormonalne, stałe postacie leków (tabletki, drażetki, tabletki powlekane) na krajowe i międzynarodowe rynki koncernu Bayer AG. Ich produkcja stawia szczególne wymagania wobec działów produkcyjnych. Dlatego, w celu oddzielenia pomieszczeń czystych od przejść zastosowano szybkobieżne bramy rolowane EFA-SRT CR firmy Efaflex.
SYSTEMY IT
IT – Integralną częścią biznesu w Geis
Gdy w roku 2004 uruchamiałem wraz z moim zespołem autorski zintegrowany system spedycyjny, działający poprzez przeglądarkę internetową, mało kto zdawał sobie sprawę jakie znaczenie będą miały tego typu systemy w najbliższej przyszłości oraz jak zrewolucjonizują zarządzanie firmą Geis w Polsce.
Czy blockchain zmieni logistykę?
Jak się okazuje, technologię łańcucha bloków można efektywnie „dołączyć” do łańcucha dostaw, czyniąc z niego konstrukcję o bardzo silnych ogniwach. Blockchain, dotychczas kojarzony głównie z sektorem finansowym, ma wiele do zaoferowania także branży logistycznej, automatyzując miliony procesów, przyspieszając realizację zamówień i dostaw a także zwiększając bezpieczeństwo transakcji finansowych.
Internet Rzeczy rewolucjonizuje łańcuch dostaw
Jedną z najważniejszych technologii czwartej rewolucji przemysłowej, pozwalającą na śledzenie pracy maszyn, które za jej sprawą zyskały zdolność komunikowania się między sobą i wymieniania się danymi, jest Internet Rzeczy. Poziom jego implementacji w takich branżach, jak produkcja, wydobycie paliw czy transport zbliża się do 100%.
DEMATIC MICRO-FULFILLMENT – rozwiązanie do obsługi w skali mikro
Najnowszym przedsięwzięciem firmy Dematic jest wprowadzenie na rynek systemu obsługi zamówień w skali mikro Dematic Micro-Fullfilment. Dzięki usprawnieniu strategii dystrybucji wielokanałowej, rozwiązanie to odpowiada na wyzwania detalistów realizujących drobne zamówienia, gdyż zwiększa wydajność przy jednoczesnej optymalizacji powierzchni magazynowej.
Branżę dystrybucji hurtowej czeka przełom technologiczny
Zgodnie z raportem PwC „CEE Transport & Logistics TrendBook 2019” aż 68% prezesów spółek z branży transport, spedycja, logistyka (TSL) na świecie, w tym sektor dystrybucji hurtowej B2B, spodziewa się zmian w podstawowych technologiach świadczenia usług, a 65 % oczekuje zmian w kanałach dystrybucji.
PRAWO
Spokojnie, to tylko ADR
Początek kolejnego roku, przedsiębiorcom wykonującym przewozy materiałów niebezpiecznych kojarzy się bardzo często z obowiązkiem przesłania sprawozdania rocznego. Mimo wszystko warto raz jeszcze o tej powinności przypomnieć. Temat ten, wbrew pozorom, potrafi dostarczyć emocji tak przewoźnikom, jak i inspektorom.
Pakiet Mobilności – najnowsze informacje prosto z Brukseli!
Początek roku przywołuje gorący temat Pakietu Mobilności – nic dziwnego, skoro niesie on ze sobą kolejne zmiany w branży transportowej. Podczas Konferencji Transportowej ITD-PIP, mającej miejsce w Wiśle w dniach 9-10 stycznia, odbył się livechat z Margaretą Przybyłą, doradcą ds. europejskich, podczas którego ekspertka, przedstawiła najnowsze informacje nt. Pakietu Mobilności.
Towar neutralny w zleceniu transportowym. Prawda, czy fałsz?
Przyjmuje się, że każda umowa zawierana pomiędzy stronami powinna zawierać postanowienia istotne dla tej umowy, a zatem wszystkie informacje, które pozwalają wykonawcy umowy na należyte i terminowe jej wykonanie. Szczegółowe warunki umowy są najczęściej określane w tzw. zleceniach transportowych. Te w zasadzie uwzględniają elementy istotne dla umów przewozu. Często jednak przedmiotem przewozu określonym w takich umowach jest tzw. towar neutralny.
TRANSPORT KOLEJOWY
Idzie trudny rok
Po pierwszym, kiepskim półroczu, kolejowi przewoźnicy towarowi mieli nadzieję, że w drugiej połowie 2019 r. uda im się zahamować spadkowy trend odczuwalny przez tę branżę od grudnia 2018 r. Opublikowane przez Urząd Transportu Kolejowego dane eksploatacyjne za okres styczeń-listopad 2019 rozwiały te nadzieje. W listopadzie na rynku transportu towarów przewieziono 19,9 mln ton – o 7,5% mniej w porównaniu z listopadem 2018 r., a praca przewozowa wyniosła 4,6 mld tonokilometrów (tkm) i była niższa o 8,5%. Wskaźniki te nie wróżą najlepiej 2020 rokowi.
TRANSPORT DROGOWY
460 kilometrów nowych dróg w 2019 roku
W minionym roku GDDKiA oddała do ruchu 460 km nowych dróg, dzięki czemu kierowcy mają do dyspozycji 4 121,3 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1 696,2 km autostrad i 2 425,1 km dróg ekspresowych. Liczbę 4 000 km dróg szybkiego ruchu przekroczono w listopadzie.
10 wskazówek od GEFCO jak dobrze przygotować firmę na Brexit
Po ostatnich, przedterminowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, które zdecydowanie wygrała Partia Konserwatywna Borysa Johnsona, brexit stał się realny. Zgodnie z ustaleniami ma nastąpić 31 stycznia. A jako, że wpłynie on znacząco na łańcuchy dostaw w przemyśle, także firmy logistyczne i transportowe muszą przygotować się do niego.
Rampa ułatwiająca odśnieżanie trucka
Polska zima kojarzy się z temperaturą poniżej zera i dość obfitymi opadami śniegu. Dla kierowców ciężarówek są one jednak problemem, gdyż spadające z zaśnieżonych dachów pojazdów bryły śniegu i lodu stanowią zagrożenie dla samochodów i osób poruszających się po drogach.