TSL Biznes – wrzesień 2018

C
[su_button url=”/online/TSLbiznes_2018_09m.pdf” wide=”yes” icon=”icon: file-text-o”]Pobierz PDF[/su_button]

W najnowszym numerze TSL Biznes

Logistyka

Lider wymaga sprawnej logistyki
W produkcji i eksporcie sprzętu AGD i mebli Polska znajduje się w światowej czołówce.Jeśli chodzi o meble to jesteśmy szóstym producentem i czwartym eksporterem na świecie, który 90% wyrobów wysyła za granicę. W produkcji wyprzedzają nas Chiny, USA, Niemcy, Włochy i Indie. W eksporcie również Chiny, Niemcy i Włochy.

Rosnące zapotrzebowania na powierzchnię magazynową
QSL Polska należy do grona iderów w logistyce spożywczej i zapewnia kompleksowe i zintegrowane rozwiązania z zakresu koordynacji pełnego łańcucha dostaw dla wymagającego sektora restauracji szybkiej obsługi i powiązanych z nią firm.

Dachser w Polsce zwiększył przychody o 17%
Przychody spółki Dachser Polska, należącej do grupy globalnego operatora logistycznego, w ciągu zeszłego roku wzrosły aż o 17% w porównaniu z rokiem 2016. W sumie firma przetransportowała blisko 1,36 mln przesyłek o łącznej masie 492 tys. ton, czyli odpowiednio o 14% i 10% więcej niż rok wcześniej. W efekcie osiągnęła przychody w wysokości 389,8 mln zł.

Schoenberger wybrało FIEGE
Do grona klientów FIEGE dołączyła firma Schoenberger, europejski lider w sprzedaży internetowej rolet zewnętrznych, moskitier, żaluzji i innych akcesoriów związanych z obszarem home & garden. Firma sprzedaje swoje produkty m.in. za pośrednictwem stron internetowych www.jalousiescout.de oraz www.domondo.pl w całej Europie.

Nowi partnerzy – Zalando i DHL Supply Chain
Platforma modowa i lifestyle’owa Zalando rozpoczęła współpracę z firmą DHL, która zajmie się obsługą centrum logistycznego w Głuchowie (Tuszyn) w okolicach Łodzi. DHL Supply Chain będzie nadzorował proces zatrudnienia około 1 tys. osób na potrzeby centrum w środkowej fazie inwestycji.

DPD Polska najczęściej wzbieraną firmą kurierską
Według corocznego raportu nt. polskiego rynku sprzedaży elektronicznej, „E-commerce w Polsce 2018”, firmy analitycznej Gemius, najczęściej wybieraną formą logistyki zakupionego w sieci towaru jest przesyłka kurierska (75% wskazań). Najpopularniejsza firma kurierska to DPD Polska, którą preferuje 26% internautów (3 p.p. więcej niż rok temu).

ROHLIG SUUS wzmacnia swoją pozycję w Europie
ROHLIG SUUS Logistics SA otworzył oddziały w Czechach i na Węgrzech. Obok rozwoju oferty w obszarze frachtu lotniczego, morskiego i kolejowego planuje rozwinięcie i umocnienie w tym regionie własnej sieci transportu całopojazdowego.

DHL kształtuje przyszłość logistyki
W nowym Centrum Innowacji DHL Ameryki Północnej i Południowej
DHL rozszerza globalny zasięg innowacyjności na region obu Ameryk, kładąc podwaliny pod najnowsze Centrum Innowacji Ameryki Północnej i Południowej w Rosemont w stanie Illinois, które będzie oferowało unikalny wgląd w przyszłość logistyki.

Logistyka – technologia

Przemysł 5.0 widać już na horyzoncie. Jaka będzie kolejna rewolucja przemysłowa?
Dzięki nowym technologiom świat rozwija się dziś szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Czwarta rewolucja przemysłowa trwa w najlepsze, tymczasem na horyzoncie widać już mglisty zarys kolejnej. Na wzór poprzednich stanowi ona mieszankę zdumiewających obietnic, ciężkich wyzwań i niechybnych konsekwencji. Jakie będą fabryki przyszłości? Jak będzie wyglądała logistyka za kilka, a nawet jedną dekadę? Na to pytanie szukamy odpowiedzi wspólnie z ekspertami z wrocławskiej firmy DSR, specjalizującej się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań IT dla produkcji.

Optymalizacja procesów transportowych i większa efektywność energetyczna, czyli… Bramy szybkobieżne w wersji mini
Rafineria Bayernoil z Vohburga przeprowadziła modernizację budynku utrzymania ruchu przy zastosowaniu bram szybkobieżnych Efafl ex. Dział do spraw utrzymania ruchu firmy Bayernoil Raffineriegesellschaft mbH w bawarskim mieście Vohburg, wymieniając przestarzałe bramy, zdecydował się zastosować cztery szybkobieżne, profesjonalne bramy Efafl ex z serii Turbo.

24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Hörmann zapewnia całodobową obsługę serwisową
24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku – tak działa serwis firmy Hörmann w Polsce. Dzięki temu klienci mogą mieć pewność, że w różnych awaryjnych sytuacjach w każdej chwili liczyć mogą na fachową konsultację i natychmiastową pomoc.

Jaką paletę z tworzywa wybrać?
Do niedawna w Polsce standardem była paleta drewniana. Dziś coraz częściej stosowane są palety plastikowe, np. w przemyśle spożywczym, w strefach czystych, czy w farmacji.

Kompleksowe systemy intralogistyczne dla branży chemicznej
Technika paletyzowania i pakowaniato oddzielny segment biznesowy w BEUMER Group, która produkuje systemy intralogistyczne. Firma chce je rozwijać na skalę światową, dlatego też stale poszerza portfolio rozwiązań technicznych.

TIMOCOM w nowej odsłonie
TIMOCOM – specjalista w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań IT dla branży TSL – zapowiada prezentację nowej strategii rynkowej na Targach Pojazdów Użytkowych IAA 2018 w Hanowerze.

Wózki elektroniką stoją
Nowoczesne wózki widłowe – zupełnie jak i dzisiejsze samochody – wyposażone są w szereg elektronicznych systemów zwiększających bezpieczeństwo, wydajność i komfort pracy. Co dokładnie potrafią i w jakiej sytuacji mogą pomóc?

Drugie życie wózków widłowych Jungheinrich
Firma Jungheinrich, jako kompleksowy dostawca usług z zakresu logistyki wewnątrzmagazynowej, oferuje bogate portfolio regałów magazynowych, systemów logistycznych i wózków widłowych – obok nowych modeli producent proponuje klientom używane pojazdy JUNGSTARS, spełniające najwyższe standardy jakości.

Systemy IT

RODO czyli strach ma wielkie oczy
Przedstawicieli branży zazwyczaj nie trzeba przekonywać do tego, by wypowiedzieli się w istotnych sprawach. Na hasło RODO jednak niemal wszyscy nabierają wody w usta. W sytuacji, gdy niewiadomych jest zbyt wiele, po prostu wybierają milczenie. Biznes jednak nie znosi próżni, na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań mających pomóc w dostosowaniu się do RODO.

Transport drogowy

Dyżury – nieodłączny element wynagrodzenia kierowcy
Dyżur to nieodzowny składnik wynagrodzenia kierowcy, który odróżnia go od pracy na etacie w biurze czy w firmie produkcyjnej. Jednak wieloletnie doświadczenie szkoleniowe i wdrożeniowe ujawniło niepokojące zjawisko wśród firm transportowych. Spora część małych przedsiębiorstw transportowych nie zna w ogóle pojęcia dyżuru na stanowisku kierowcy

Belgia i Holandia po testach DKV BOX EUROPE
DKV BOX EUROPE – urządzenie pokładowe, które wkrótce umożliwi rozliczanie opłat drogowych w całej Europie w systemie EETS – przeszło w sierpniu końcową fazę testów. Ponad tysiąc boxów zostanie zainstalowanych u klientów DKV. Oprócz naliczania transakcji, testowane są teraz aspekty techniczne obsługi urządzania oraz proces obsługi klienta.

MasterCARE zajmie się Twoimi pojazdami, a Ty możesz zająć się biznesem
Euromaster na polskim rynku działa od 10 lat. Usługi, jakie świadczy, związane są z zarządzaniem oponami, a skierowane przede wszystkim do sektora TSL. O szczegółach działalności firmy mówi Mindaugas Kelpsa, prezes zarządu Euromaster Polska.

Opłaty drogowe – jak je usprawnić
Uiszczanie opłat za drogi to codzienność każdego kierowcy. Różne kraje to nie tylko różne systemy drogowe, ale i cały szereg urządzeń, które te opłaty mają z założenia automatyzować. Jednak posiadanie wielu jednostek pokładowych i pamiętanie o ich doładowywaniu może być naprawdę kłopotliwe. E100 wychodzi naprzeciw potrzebom kierowców i przenosi automatyzację płatności za drogi na kolejny poziom.

Transport kolejowy

Kolejowe cyberzagrożenia
Od kilku ostatnich lat coraz bardziej niebezpieczne stają się ataki hakerów na systemy komputerowe banków, operatorów telekomunikacyjnych, gigantów paliwowych, koncernów samochodowych, Royal Navy, czy Bundeswehry, na lotniska, dworce a nawet szpitale. Nie ma prawie dziedziny życia czy sektora przemysłowo-handlowego, któremu nie zagrażałaby coraz bardziej wyrafinowana i bezwzględna aktywność hakerska.

Udane półrocze PKP Cargo
Pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku Grupa PKP Cargo śmiało może uważać za udane. Przychody operacyjne wyniosły 2,510 mln zł i były najwyższe od pięciu lat. Zysk netto osiągnął wartość 90 mln zł, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku wynik ten wyniósł zaledwie 19 mln zł, co i tak było stosunkowo dużo wobec 195 mln zł straty w pierwszym półroczu 2016 r.

Transport lotniczy

LOT Cargo szybuje coraz wyżej
2017 był rokiem rekordowym dla lotniczego cargo, a nasz narodowym przewoźnik, jakim jest LOT Cargo, pełni na nim coraz większą rolę. Jaka jest obecna dynamika wzrostu i czego należy się spodziewać w najbliższym czasie? – pytamy dyrektora Biura Cargo i Poczty PLL LOT Michała Grochowskiego.

Powierzchnie magazynowe

Rynek magazynowy bije rekordy
W pierwszym półroczu 2018 r. rynek magazynowy znowu bił rekordy. Popyt sięgnął 2 mln m 2 – to najlepszy wynik w historii rynku. Przekroczył on również nową granicę całkowitej podaży – zasoby powierzchni magazynowej w Polsce to już ponad 14 mln m 2 . Deweloperzy korzystają z bardzo dobrej koniunktury i realizują rekordową liczbę obiektów.

Prawo

Kancelaria Transportowa LEGALTRANS. Dostarczamy klientom optymalne rozwiązania prawne
Kancelaria Transportowa LEGALTRANS to odpowiedź na zapotrzebowanie branży transportowej na usługi z zakresu doradztwa prawnego w transporcie. W ostatnim okresie nastąpił jej dynamiczny rozwój, m.in. dzięki konsekwentnej budowie wizerunku przedsiębiorstwa. Założyciele Kancelarii – Kamil Kiwior i Łukasz Medaj – mówią o jej miejscu i zadaniach na rynku TSL.

Najnowsze zmiany w prawie – poznaj konkretne rozwiązania! Cz. 2
6 czerwca 2018 r. uchwalone zostały pewne zmiany, które mają bezpośredni wpływ na transport. Należą do nich: nowa Ustawa o tachografach, zmiany w Ustawie o transporcie drogowym oraz… wyższe stawki w taryfikatorze. Przepisy są już wprowadzane,a zatem to najwyższy czas, aby dokładnie się z nimi zapoznać.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C