Nowoczesne technologie wkraczają dynamicznie do świata logistyki farmaceutycznej, przyczyniając się do optymalizacji wielu procesów na rzecz zdrowia. Postęp technologiczny daje wiele możliwości. Branża wykorzystuje systemy monitorowania, kontrolingu i raportowania. Efektem jest precyzyjne śledzenie leków i pojazdów przewożących medykamenty – GPS, Hurtownia danych, WMS, RFID, to tylko niektóre urządzenia i systemy umożliwiające m.in.: nadzorowanie lokalizacji, temperatury, wilgotności, stanu przesyłek aż po analizowanie i zbieranie danych. Korzystając z nich, firma usprawnia zarządzanie łańcuchem dostaw. – mówi Wojciech Fuks, IT Manager w firmie logistycznej Pharmalink.
Tu pojawia się pytanie: z jakich rozwiązań mogą korzystać bądź już korzystają profesjonalne firmy logistyczne?
Nowoczesny transport
GPS, czyli śledzenie transportu to powszechnie znany system nawigacji satelitarnej. Ułatwia planowanie i optymalizację tras, czasu i kosztów dostaw. GPS wyposażony jest często w specjalne rejestratory wewnątrz pojazdów – Umożliwia to nam monitorowanie warunków i lokalizacji aut, zapewniając ciągłość łańcucha chłodniczego. Dzięki takim rozwiązaniom szybciej możemy zareagować na niespodziewane sytuacje, takie jak awarie czy kradzieże. – dodaje specjalista Pharmalink.
Kolejnym rozwiązaniem wykorzystywanym w branży jest Internet Rzeczy (IoT), sieć urządzeń i sensorów, połączonych ze sobą i z Internetem. Wspomniany system służy m.in.: do kontrolowania wilgotności, ciśnienia, wstrząsów, poziomu naładowania baterii czy otwarcia opakowania leku. Urządzenia takie jak IoT mogą zbierać, przesyłać i analizować dane. Wykorzystując to, można generować raporty, dzięki czemu firma nadzoruje bezpieczeństwo leków i redukuje ewentualne straty.
Zaawansowane monitorowanie i automatyzacja – RFID (Radio Frequency Identification) to metoda wykorzystująca fale radiowe do komunikacji między etykietami RFID a czytnikami. Ułatwia to nie tylko identyfikację, ale także lokalizację i monitorowanie produktów leczniczych. W ten sposób można znacznie usprawnić automatyzację niektórych procesów logistycznych, takich jak zbieranie zleceń, weryfikacja wysyłek czy zarządzanie zwrotami.
Z kolei kody kreskowe i QR to najprostsze i najpowszechniejsze metody identyfikacji produktów leczniczych. Zawierają informacje o nazwie, producencie, numerze partii, terminie ważności i innych parametrach produktu. Efektem ich stosowania jest to, że dostawcy mogą szybko zweryfikować autentyczność i jakość leku, zarządzać zapasami i gromadzić dane.
W logistyce farmaceutycznej wykorzystuje się także systemy informatyczne: WMS (Warehouse Management System) i TMS (Transportation Management System). WMS wspomaga zarządzanie operacjami w magazynie lub centrum dystrybucyjnym.
Do jego zadań należy optymalizacja procesów takich jak: przyjęcie towarów, składowanie, kompletowanie zamówień, a także pakowanie i wysyłka. WMS pomaga w kontrolowaniu stanu magazynowego w czasie rzeczywistym i ułatwia lokalizację produktów. System TMS odpowiada z kolei za wsparcie w planowaniu. Ułatwia on wybór optymalnych tras przewozu, monitorowanie statusu przesyłek i obsługę dokumentów.
Co odróżnia TMS stosowany w branży logistyki farmaceutycznej od tradycyjnej logistyki? Przede wszystkim nadzór nad warunkami termicznymi produktów leczniczych oraz spełnienie norm bezpieczeństwa i jakości związanych z DPD (Dobre Praktyki Dystrybucyjne).
Technologie w farmaceutyce
Dystrybucja leków wymaga od firm sprawnych procesów logistycznych i uwzględnienia zmian w krajowych przepisach prawnych. Wykorzystywanie nowoczesnych technologii w branży logistyki farmaceutycznej, takich jak choćby systemy WMS czy TMS, to w obecnych czasach must have dla każdego przewoźnika. Profesjonalni przewoźnicy nie tylko wdrażają coraz to nowsze technologie i systemy, bazują także na analizach danych. W tym przypadku jednym z przydatnych systemów jest Hurtownia Danych – Za pośrednictwem Hurtowni Danych mamy możliwość gromadzenia, przechowywania i przetwarzania dużych zbiorów danych z różnych źródeł. Zbiera ona dane z różnych systemów operacyjnych i integruje je w jedną spójną bazę. – tłumaczy Wojciech Fuks.
Kolejnym systemem jest BI – czyli Business Intelligence. BI przekształca surowe dane w użyteczne informacje. Umożliwia lepszą analizę sytuacji firmy, pomaga identyfikować trendy, prognozować ewentualne dalsze działania i podejmować jak najlepsze decyzje.
Logistyka farmaceutyczna dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych technologii staje się jeszcze bardziej efektywna. Firmy stosujące np. nowoczesne systemy monitorowania mogą szybciej kontrolować procesy, działać zgodnie z wymogami, co przekłada się na korzyści, zarówno dla producentów, jak i docelowo-pacjentów. Takimi są m.in.: bezpieczeństwo, dbałość o odpowiednie warunki przewozu i sprawne dostarczanie produktów leczniczych, podkreślają eksperci z Pharmalink.
Nowoczesne technologie, choć jeszcze nie są wdrożone we wszystkich obszarach logistyki farmaceutycznej, to z każdym rokiem coraz bardziej wspierają tę branżę w osiąganiu wyższej efektywności, precyzji oraz bezpieczeństwa. Choć nie wszystkie rozwiązania są stosowane na szeroką skalę, to ich rosnące znaczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw, monitorowaniu temperatury czy automatyzacji procesów magazynowych pozwala na lepsze dopasowanie do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku farmaceutycznego. Z biegiem czasu technologia z pewnością będzie odgrywać jeszcze większą rolę, wspierając innowacje, poprawiając jakość usług oraz przyczyniając się do szybszego i bardziej efektywnego dostępu do leków, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pacjentów na całym świecie.