Magazyn wysokiego składowania a magazyn niskiego składowania – czym się różnią?

C

11-08-2023

Można wyróżnić wiele typów powierzchni magazynowej. Konstrukcje różnią się między sobą nie tylko budową, ale również przeznaczeniem czy wyposażeniem. Priorytetem jest, aby obiekt został trafnie dopasowany do rzeczywistych potrzeb inwestora.

Ważne, aby osiągnąć maksymalny komfort i bezpieczeństwo użytkowania, gdyż bezpośrednio wpływa to na wydajność pracy. Na specjalną uwagę zasługują magazyny wysokiego oraz niskiego składowania, których budowa wymaga stosowania się do rygorystycznych norm.

Czym jest magazyn wysokiego składowania?

Magazyn wysokiego składowania zaliczany jest do obiektów specjalistycznych, które są projektowane i wznoszone w oparciu o aktualne przepisy prawa budowlanego. Minimalna wysokość składowania to 7,2 m. Mogłoby się wydawać, że w tego typu budowlach obowiązują szczególne przepisy BHP, jednak nie jest to prawdą. Każda przestrzeń magazynowa musi spełniać identyczne wymogi, które zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650).

Ładunki znajdujące się na znacznej wysokości powinny zostać rozmieszczone w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia dla otoczenia. Regały są zabezpieczane na różne sposoby przed przewróceniem się. Dużą rolę odgrywa również maksymalne obciążenie konstrukcji i półek. Nie można przekraczać granicznego obciążenia stropów i podłóg. Istotne jest również to, aby we właściwy sposób zaplanować trasę przemieszczania się osób przebywających w obiekcie.

Czym jest magazyn niskiego składowania?

Magazyn niskiego składowania jest relatywnie często spotykany. Bardzo często są to obiekty o niewielkiej powierzchni, jednak nie jest to regułą. Maksymalna wysokość składowania wynosi 4,2 m. W halach magazynowych niskiego składowania obowiązują te same normy BHP, co w obiektach średniego i wysokiego składowania.

Towary przechowywane są na dość niskiej wysokości, co ułatwia organizację w przypadku braku dostępu do profesjonalnego wyposażenia. Trzeba pamiętać, że magazynowanie ładunków na dużych wysokościach wymaga posiadania sprzętów o odpowiednim wysięgu.

Organizacja przestrzeni magazynowej

Magazyny wysokiego i niskiego składowania różnią się między sobą przede wszystkim maksymalną wysokością przechowywania towarów. Oba typy konstrukcji zapewniają podobne możliwości z zakresu organizacji przestrzeni magazynowej.

  • Magazyn blokowy – ładunki składowane są jeden na drugim lub obok siebie. W tym celu stosuje się palety, skrzynie, pudła. Jest to korzystne rozwiązanie w przypadku magazynowania jednego rodzaju towarów (np. materiałów budowlanych).
  • Magazyn paletowy – towary składowane są na paletach, których waga zazwyczaj mieści się w przedziale 700-1000 kg. W zdecydowanej większości przypadków stosowane są specjalne regały przystosowane do załadunku palet.
  • Magazyn z regałami przegrodowymi – takie wyposażenie umożliwia segregację drobnych ładunków o mniejszej objętości. Pomocne mogą okazać się kuwety, pojemniki, szuflady i inne.
  • Magazyn towarów wiszących – ich ogromnym plusem jest łatwy dostęp do wybranych produktów. Taki sposób składowania towarów jest chętnie wykorzystywany w branży tekstylnej, spożywczej, motoryzacyjnej, e-commerce, a także wielu innych.

Magazyny z regulacją temperatury

Zarówno magazyny wysokiego, jak i niskiego składowania mogą być wyposażone w systemy sterowania temperaturą. Dzięki regulacji temperatury możliwe jest przechowywanie np. żywności, roślin, leków, kosmetyków, substancji chemicznych. Takie obiekty projektowane są zgodnie z normami sanitarnymi. Zapewniają bezproblemowe czyszczenie oraz dezynfekcje, więc utrzymanie pożądanego poziomu higieny nie stanowi żadnego wyzwania.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C