Jakie są rodzaje sygnalizatorów świetlnych?

C

20-12-2023

W Polsce sygnalizatory świetlne są standardem, jeśli chodzi o oznaczenia dróg publicznych. Z takimi oznaczeniami spotykamy się najczęściej na skrzyżowaniach, w miejscach niebezpiecznych i wszędzie tam, gdzie konieczne jest aktywne zarządzanie przejazdem pojazdów mechanicznych. Chcesz poznać wszystkie rodzaje sygnalizatorów świetlnych? W tym artykule znajdziesz opis najczęściej stosowanej sygnalizacji w kraju.

Jakie rozróżniamy rodzaje sygnalizatorów świetlnych?

Sygnalizatory świetlne są kluczowym elementem zarządzania ruchem drogowym, zapewniającym bezpieczeństwo i płynność ruchu. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, stosuje się różne rodzaje sygnalizatorów

Kilka głównych rodzajów sygnalizatorów świetlnych wraz z ich zastosowaniem i technicznymi aspektami przedstawiamy poniżej. Najczęściej stosowane sygnalizatory świetlne dzielimy na trzy główne kategorie.

Sygnalizatory dla pojazdów

  • Standardowe sygnalizatory świetlne: Składają się z trzech kolorów: czerwonego (stop), żółtego (uwaga) i zielonego (jazda). Są najczęściej stosowane na skrzyżowaniach.
  • Sygnalizatory strzałkowe: Umożliwiają skręt w określonym kierunku, nawet gdy główny sygnalizator jest na czerwonym świetle.

Sygnalizatory dla pieszych

  • Standardowe sygnalizatory dla pieszych: Wyświetlają zwykle dwie ikony: czerwonego człowieka (stop) i zielonego człowieka (można przechodzić).
  • Sygnalizatory dźwiękowe: Przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących, emitujące dźwiękowe sygnały informujące o możliwości bezpiecznego przejścia.

Sygnalizatory kierunkowe i specjalistyczne

  • Sygnalizatory tramwajowe i kolejowe: Specjalne sygnalizatory dla pojazdów szynowych.
  • Sygnalizatory na przejazdach kolejowych: Informują o zbliżającym się pociągu i zamknięciu przejazdu.

Poszczególne sygnalizatory stosowane w infrastrukturze drogowej w Polsce występują też w wersjach z trzema oraz dwoma sygnałami świetlnymi. Trzy kolory stosuje się w klasycznych sygnalizatorach, natomiast dwa – najczęściej do sygnalizacji świetlnej tymczasowej, stosowanej na czas chwilowej zmiany organizacji ruchu na drodze.

W przypadku sygnalizacji świetlnej przed przejazdami kolejowymi stosuje się wyłącznie czerwoną lub pomarańczową barwę światła, która ostrzega kierowców o zbliżającym się przejeździe lub przejeżdżającym pociągu.

Jeśli odpowiadasz za ustawienie sygnalizacji świetlnej, koniecznie sprawdź ofertę sklepu online ze znakami drogowymi. Sprawdzone, certyfikowane sygnalizatory świetlne znajdziesz tutaj: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Sygnalizacja-swietlna/738.

Czym jest sygnalizacja świetlna? Przepisy

W Polsce sygnalizacja świetlna jest nieustannie modernizowana i dostosowywana do zmieniających się warunków ruchu oraz postępu technologicznego. Wprowadzane są nowe rozwiązania, takie jak inteligentne systemy sterowania ruchem, które zwiększają efektywność i bezpieczeństwo na drogach.

Akty prawne, które regulują techniczne kwestie dotyczące sygnalizatorów świetlnych oraz sposoby ich rozmieszczenia, to:

  • Ustawa prawo o ruchu drogowym;
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach;
  • Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Zarządcy dróg są zobligowani do stosowania się do przepisów wynikających z tych aktów. Tylko wtedy sygnalizatory drogowe mogą być ustawione legalnie i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jeśli szukasz certyfikowanych sygnalizatorów wahadłowych, sprawdź: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Sygnalizatory-wahadlowe/746.

Kiedy stosuje się sygnalizatory świetlne?

Sygnalizacja świetlna w Polsce występuje w różnych lokalizacjach na drogach publicznych. Sygnalizatory świetlne są stosowane głównie w celu regulacji ruchu drogowego na skrzyżowaniach, gdzie konieczne jest koordynowanie przepływu pojazdów i pieszych, aby zapewnić bezpieczeństwo i płynność ruchu. Sygnalizatory zatem stosujemy: na przejściach dla pieszych, w miejscach niebezpiecznych oraz tam, gdzie występuje nadmierny ruch pojazdów.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C