Śląsk wśród najbardziej pożądanych w Europie

C

17-09-2021

Polska od lat znajduje się czołówce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji pod inwestycje logistyczne ze względu na infrastrukturę, przyjazne otoczenie regulacyjne, dostępność pracowników, czy całkowite koszty działalności. Dodatkowym atutem jest położenie w centrum Europy. Wszystko to sprawia, że coraz więcej firm decyduje się ulokować swoje centra logistyczne i dystrybucyjne właśnie tutaj, a konkretnie na Śląsku.

Rozbudowana infrastruktura drogowa, kolejowa oraz lotnicza, a także wysoka dostępność wykwalifikowanej siły roboczej przyciąga kolejnych inwestorów. Tylko w ubiegłym roku w regionie Górnego Śląska przybyło w sumie 438 tys. mkw. powierzchni magazynowej, a popyt wzrósł o 79% r/r (źródło: https://colliers.prowly.com/127073-magazynowy-boom-w-2020-r-jaki-bedzie-2021).

Wyjątkowy w skali krajowej system połączeń drogowych, w tym skrzyżowanie dwóch paneuropejskich korytarzy transportowych: autostrady A1 (północ-południe) oraz A4 (wschód-zachód) oraz łatwy dostęp do dwóch lotnisk Katowice-Pyrzowice i Kraków-Balice oraz Euroterminalu w Sławkowie, kończącego europejską część szerokotorowego szlaku kolejowego biegnącego z Azji to doskonałe warunki dla rozwoju centrów dystrybucji dla Bałkanów czy południowej części Europy Zachodniej.

 

Z Sosnowca na południe Europy

Jedną z lokalizacji, która pełni rolę pomostu do europejskich i światowych rynków, jest oddział Dachsera w Sosnowcu. Znajdujący się w odległości 12 km od centrum miasta magazyn oferuje 5 000 miejsc paletowych z możliwością rozbudowy o kolejne 15 tysięcy. Dachser w Sosnowcu zapewnia całe spektrum usług składających się na kompleksowy łańcuch dostaw: od transportu morskiego czy lotniczego, poprzez obsługę celną, logistykę kontraktową, do wszelkich modeli dystrybucji. Własna agencja celna, z zapleczem w postaci magazynu czasowego składowania umożliwia sprawną obsługę celną. Ponadto górnośląski oddział Dachsera obsługuje w sumie 10 codziennych połączeń do Włoch, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier czy Austrii.

– Nasz oddział to doskonały punkt dystrybucyjny, tzw. „gravity center” dla zaopatrywania rynków położonych na południu, szczególnie krajów zaliczanych do Grupy Wyszehradzkiej. Dzięki codziennym połączeniom liniowym z każdym z tych krajów oraz bezpośredniemu połączeniu z Eurohubem Dachser w Bratysławie jesteśmy w stanie zapewnić bardzo efektywną, konkurencyjną obsługę nawet dla eksportów skierowanych na małe rynki na południu Europy. Drugim filarem naszej działalności jest transport w kierunku „starej” części Europy. Z samymi Niemcami łączy nas kilka codziennych połączeń, w tym do kolejnego z naszych Eurohubów – w Überherrn, który jest główną platformą przeładunkową również do Francji, Hiszpanii czy Portugalii – wylicza Paweł Parcz, kierownik oddziału sosnowieckiego oddziału Dachsera.

 

Dolny Śląsk rośnie w siłę

Odpowiedzią Dachsera na sukcesywny wzrost wolumenu przesyłek eksportowych z południowo- zachodniej Polski była również zakończona w 2019 roku budowa nowego obiektu logistycznego pod Wrocławiem, na który składa się terminal przeładunkowy o powierzchni ok. 5300 metrów kwadratowych oraz liczący ponad 14 000 metrów kwadratowych magazyn wysokiego składowania. Budynek został wyposażony w wiele nowoczesnych rozwiązań takich jak panele fotowoltaiczne czy system monitoringu, służący do ciągłej kontroli powierzchni i zapobiegania przeciążeniom. Na terenie obiektu przygotowano stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych oraz wózków widłowych zasilanych akumulatorami litowo-jonowymi. Dolnośląski terminal przeładunkowy Dachsera jest przystosowany do obsługi przesyłek chemicznych, w tym również materiałów niebezpiecznych. W magazynie logistyki kontraktowej jest do dyspozycji 14 800 miejsc paletowych na pięciu poziomach regałów z możliwością zwiększenia ich liczby o kolejne 2000.

 

Doświadczony partner logistyczny

W Polsce Dachser od 15 lat obsługuje rodzimych eksporterów i importerów w zakresie transportu ładunków drobnicowych, logistyki kontraktowej oraz usług frachtu lotniczego i morskiego, a także specjalistycznych i kompleksowych usług dla sieci sklepów remontowo-budowlanych Dachser DIY Logistics i branży chemicznej Dachser Chem Logistics. Obecnie spółka dysponuje w Polsce 25 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni przeładunkowej oraz prawie 33 tysiącami metrów kwadratowych wysokiej jakości magazynów do obsługi logistyki kontraktowej. W 2020 roku firma wygenerowała obroty na poziomie 547 milionów złotych, obsługując 1,97 miliona przesyłek. Aktualnie w kraju działa dziewięć oddziałów firmy: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie, Gdańsku, Brwinowie, Sosnowcu, Strykowie i Szczecinie, które obsługują w sumie blisko 100 regularnych połączeń.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C